Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- L’ABCdaire du musée du Louvre, 2001 (Пълни авторски права)
- Превод от френски
- Елена Константинова, 2003 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2021)
Издание:
Автор: Брижит Говиньон
Заглавие: Музей Лувър
Преводач: Елена Константинова
Година на превод: 2003
Език, от който е преведено: френски
Издание: първо
Издател: „Унискорп“,
Град на издателя: София
Година на издаване: 2003
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: френска
Печатница: „Унискорп“ ООД
Редактор: Теменужка Петрова
ISBN: 954-8456-48-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15325
История
- — Добавяне
Галерия на Аполон
Намира се на първия етаж на Малката галерия. Построена е от Анри IV. През 1661 г. е унищожена от пожар. Луи XIV възлага възстановяването й на Луи Льо Во, а декорацията — на Шарл Льо Брьон. Като тема на рисуваната и скулптирана украса е избран митът за Аполон — бог на Слънцето. Така кралят е уподобен на бога в една универсална прослава на слънчевата звезда. Програмата е толкова амбициозна, че ще бъде завършена две столетия по-късно.
Цилиндричният свод е разделен на единайсет клетки с рисувани мотиви, в рамки от стуко, преливащо в златисти тонове. Самият Льо Брьон е автор на Триумфът на Нептун. Скулптираните изображения и ваянията от стуко са направени между 1663 и 1664 г. от Франсоа Жирардон, Тома Рьоноден и братята Марси. Красивата фигура на Нептун, възправяща се откъм юг, дело на Жирардон, се откроява и доминира в пространството на галерията. След 1678 г. тук се настанява Академията за живопис и скулптура, копистите заемат позиция, изложени са рисунки. През XIX век архитект Феликс Дюбан започва реставрационни работи. Залата е завършена през октомври 1851 г. Тогава в централната клетка на свода е разположен Аполон, побеждаващ змея Питон от Йожен Дьолакроа. В тази си творба той се придържа към декоративната традиция на Льо Брьон.
Днес галерията е преградена с железни решетки от XVII-то столетие, от замъка в Мезон-Лафит, и подслонява диамантите на Короната. Сто и четирийсет каратовият диамант Регент, открит в Индия и полиран в Англия, е купен от регента Филип Орлеански за френската корона. Едрият розов рубин Бретанският бряг е принадлежал на Ана Бретонска, а Санси е бил собственост на господин Дьо Санси — главен интендант на финансите преди Сюли, след което, през 1661 г., е купен от Мазарини. Короните, носени при церемониите по коронясването от Луи XV (1722) и императрица Йожени (1853), са експонирани редом с вази от сардоникс, ахат и кварц.