Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Hero with a Thousand Faces, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
NomaD (2024)

Издание:

Автор: Джоузеф Кембъл

Заглавие: Героят с хиляди лица

Преводач: Милена В. Иванова

Издание: първо (не е указано)

Издател: Издателство „ЕЛЕМЕНТИ“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска (не е указана)

Отговорен редактор: Методий Петриков

Редактор: доц. д-р Огнян Ковачев

Художник: Цветан Четъшки

Коректор: Нели Германова

ISBN: 978-954-9414-33-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18827

История

  1. — Добавяне

7. Героят като светец

Преди да преминем към последния епизод от живота, остава да споменем още един тип герой: светеца или аскета, оттеглилия се от света.

Свързан с пречистения интелект, решително сдържайки Аза, отхвърляйки обектите като звуци и т.н. и отбягвайки привързаността и отвращението; постигнал усамотение, като се храни оскъдно и контролира речта, тялото и ума си, непрекъснато съсредоточен в йога на медитацията, опирайки се на безметежността; като отрича егоизма, силата, гордостта, похотта, гнева и притежанията, освободен от всякакво чувство за собственост и спокоен, човек става достоен за състоянието на Брахман.[1]

Моделът е този на отиването при бащата, но по-скоро при непроявения, а не при проявения аспект: чрез предприемането на стъпката, от която бодхисатвата се отказва — тази, от която няма връщане назад. Тук се подразбира не парадоксът на двойната перспектива, а финалното изискване от страна на невидимото. Егото е угасено. Като изсъхнало листо на вятъра тялото продължава да се движи по земята, но душата вече се е разтворила в океана на блаженството.

В резултат на мистично преживяване, докато отслужва литургия в Неапол, Тома от Аквино прибира перото и мастилницата на полицата и оставя последните глави от Сума на теологията да бъдат довършени от друга ръка. „Моите писателски дни — заявява той — приключиха, защото такива неща ми бяха разкрити, че всичко, което съм написал и преподавал, изглежда твърде маловажно за мен, поради което се надявам на Господ, точно както настъпи краят на моето преподаване, така скоро да настъпи и краят на моя живот.“ Не след дълго, на четиридесет и девет години, той починал.

Отвъд живота, тези герои също така са и отвъд мита. Нито те се занимават с него, нито митът може подобаващо да се занимае с тях. Легендите за тях се повтарят, но религиозните чувства и поуките от биографиите им са неизбежно незадоволителни — на границата на пресиления патос. Те са излезли от царството на формите, в което въплъщението се спуска и в което бодхисатвата остава, царството на видимия профил на Великия лик. След като скритият профил бъде открит, митът става предпоследното слово, тишината — последното. В мига, в който духът премине в скритото, остава само тишина.

Цар Едип разбрал, че жената, за която се оженил, е майка му, а мъжът, когото убил — баща му, избол очите си и заскитал в разкаяние по земята. Фройдистите заявяват, че всеки от нас убива баща си и се жени за майка си постоянно, само че несъзнателно — заобиколните символични пътища, по които го правим, и рационализирането на последващото компулсивно действие[2] съставляват индивидуалния живот на всеки един от нас, както и нашата обща цивилизация. Ако по случайност чувствата осъзнаят истинското значение на действията и мислите по света, ние бихме разбрали това, което Едип е разбрал: плътта изведнъж ще се окаже океан от самооскверняване. Това е смисълът на легендата за папа Григорий Велики, роден от кръвосмешение, живеещ в кръвосмешение. Ужасен, той бяга на скала в морето и там се покайва за самия си живот.

fig_75.jpgФигура 75. Едип избожда очите си (детайл; дялан камък, римски, Италия, ок. II-III в.)

 

 

Сега дървото се е превърнало в кръста: Белия момък, който суче мляко, е станал Разпнатия, преглъщащ жлъч. Развала пропълзява там, където по-рано е цъфтяла пролетта. Въпреки това отвъд този праг на кръста — защото кръстът е път (слънчевата порта), а не край — е блаженството в Бог.

Той е поставил своя печат върху мен, за да не предпочитам никоя любов пред Него.

Зимата отмина; гълъбицата пее; лозята цъфтят.

Със своя собствен пръстен моят Господ Иисус Христос за мен се венча и ме короняса с корона като Негова невяста.

Одеждите, с които Господ ме облече, са одежди великолепни, от злато изтъкани, и огърлицата, с която Той ме украси, е безценна.[3]

Бележки

[1] Шанкара Ачаря. Божествената йога. Бхагавадгита-бхашя 18:51-53.

[2] Компулсия (термин от психоанализата) — императивна вътрешна тенденция, която тласка субекта към извършване на определено действие или обмисляне на една и съща идея, въпреки че не я одобрява и даже осъзнато я забранява. — Б.пр.

[3] Антифони на монахините при посвещаването им за Христови невести; из The Roman Pontifical. Препечатано в The Soul Afire, pp. 289–292.