Метаданни
Данни
- Серия
- Ледоразбивачът (2)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- День „М“, 1994 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 4,8 (× 26 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Денят „М“
Книга втора от трилогията „Ледоразбивачът“
Второ издание
Превод: Борис Мисирков
Художник: Михаил Танев
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 19
Издателство Факел експрес, 2002 г.
ISBN: 954-9772-18-7
История
- — Добавяне
5
Между съветските прототипове на „Иванов“ и японския агресор имало разлики. Те били продиктувани от това, че за Япония най-важно било да контролира океана, а за нас — да контролираме континента. Затуй „Иванов“ във вариант торпедоносец по това време не се разработвал. За сметка на това възможностите му да нанася внезапни удари по летища рязко превъзхождали всичко, намиращо се на въоръжение във всяка друга страна. През 1941 година Червената армия приложила абсолютно необичайно оръжие: наземните подвижни реактивни устройства за залпов огън БМ-8 и БМ-13, които влезли в историята като „Сталинови арфи“, или „Катюши“. Те стреляли със снаряди М-8 (калибър 82 мм) и М-13 (132 мм). Залпът няколко устройства представлява лавина от огън, която връхлита с трясък, рев и грохот. Мнозина германски войници, офицери и генерали свидетелстват, че това е било ужасяващо оръжие.
Реактивните снаряди М-8 и М-13 се използвали освен това и от много типове съветски самолети, предимно от Ил-2 и Ил-10. Но малцина помнят, че реактивните снаряди първоначално се разработвали за самолетите „Иванов“, чиито групи трябвало да станат „летящи батареи“. Реактивните снаряди били страхотно оръжие, особено ако се приложели внезапно и едновременно десетки самолети от пределно малка височина.
* * *
През лятото на 1936 година Накадзима Б-5Н още не бил летял нито веднъж и за него не се знаело кажи-речи нищо. В конструкцията на японския самолет нямало нищо рекордно-сензационно, което би могло да привлече Сталиновото внимание. Но Сталин още през 1936 година разсъждавал като японските адмирали. Още през 1936 година Сталин заповядал на своите конструктори да разработят онзи тип самолет, който една прекрасна утрин се появява в лъчите на изгряващото слънце.
Това бил сценарият, по който Сталин се канел да влезе във воина.