Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Ледоразбивачът (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
День „М“, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
4,8 (× 26 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
divide (2011 г.)

Издание:

Виктор Суворов. Денят „М“

Книга втора от трилогията „Ледоразбивачът“

Второ издание

Превод: Борис Мисирков

Художник: Михаил Танев

Формат: 32/84/108

Печатни коли: 19

Издателство Факел експрес, 2002 г.

ISBN: 954-9772-18-7

История

  1. — Добавяне

2

Какви са били тия армии в, Третия стратегически ешелон? Щом във Втория стратегически ешелон цели дивизии и дори корпуси са сформирани от концлагеристи, нека се опитаме да познаем кой ли трябва да се намира в Третия стратегически ешелон зад концлагеристите.

Правилно.

Третият ешелон са чекистите. И трите армии.

29-а армия командвал заместник-наркомът на вътрешните работи генерал-лейтенант от НКВД И. И. Масленников, 30-а — бившият началник на Гранични войски на Украинския окръг генерал-майор от НКВД В. А. Хоменко, 31-ва — бившият началник на Прибалтийския граничен окръг генерал-майор От НКВД В. Н. Долматов. Три армии правят цял фронт. Общото ръководство на трите армии осъществявал бившият началник на Гранични войски на Белоруския окръг генерал-лейтенант от НКВД И. А. Богданов, а за политкомисар му сложили заместник-наркома на Държавна сигурност (НКГБ) комисаря от Държавна сигурност 3-ти ранг С. Н. Круглов.

Дълги години като мозайка събирам сведения за съветските войски и командири от четирийсет и първа година. Включително и за трите чекистки армии. Всичко, което съм могъл да събера, потвърждава: в Третия стратегически ешелон не само всички командващи армии, командири на дивизии, полкове и батальони са били чекисти от НКВД и НКГБ, а и всички командири на роти, взводове и отделения са от същото ведомство. Изключения не можах да открия.

Колкото повече сведения за Третия стратегически ешелон събирах, толкова повече въпроси възникваха. За какво е бил предназначен цял чекистки фронт? Как са смогнали граничарите на 22 юни с десетки хиляди да се измъкнат изпод огъня на настъпващите германски войски, да прескочат до дълбокия тил (железопътните линии са задръстени) и там няколко дена след германското нахлуване да се организират в стройна структура с фронтово и три армейски управления, с щабове на новите дивизии, полкове и батальони, с безупречно действащи свързочна и снабдителна служба? Защото щабът на Украинския граничен окръг се намирал в Лвовската издатина. Как генералът чекист Хоменко с щаба си се е изскубнал от този пъкъл? Щабът на Белоруския окръг се намирал на още по-неудобно за евакуация място — в Белосток. Там всички били обкръжени. Освен генерала чекист Богданов и неговия щаб — още хиляди граничари от редници до генерали. Богданов с щаба си по някакъв начин се е измъкнал от чувала, озовал се е в тила и е организирал целия чекистки фронт. Да речем, че Богданов може да бъде спасен от обкръжението със самолет, но откъде са се взели трите чекистки дивизии? Всички граничари от западните граници на 22 юни със самолети не можеш да ги превозиш. А тъкмо те, граничарите от западните граници, са основата на чекистките армии и цялото им командване е от западните граници. Да се чудиш и маеш.

Историците комунисти са написали хиляди книги за героите чекисти, за техните подвизи през първите дни на войната, но книгите мълчат за това, как е възникнал чекисткият фронт. На този въпрос историците не само че не са дали отговор, но и не са сметнали за нужно дори да го зададат.