Дейвид Хатчър Чайлдрес
Тайната на Христофор Колумб (33) (Тамплиерският флот и откриването на Америка)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Pirates and Lost Templar Fleet, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4,5 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране
Еми (2016)
Разпознаване, корекция и форматиране
VeGan (2019)

Издание:

Автор: Дейвид Хатчър Чайлдрес

Заглавие: Тайната на Христофор Колумб

Преводач: Петко Вълков

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2011

Националност: американска

Отговорен редактор: Наталия Петрова

Редактор: Люба Камарашева

Технически редактор: Божидар Стоянов

Художник: Дамян Дамянов

ISBN: 978-954-28-0890-9

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2201

История

  1. — Добавяне

Тайното пътешествие на принц Хенри Синклер

Една от най-интересните личности от рода Синклер е принц Хенри Синклер, последният крал на Оркнейските острови. Както почти всички благородници от Средновековието, Хенри има много титли. Той е „крал“ на Оркнейските острови, макар официално те да се смятат за графство, дарено му от норвежкия крал. Освен това е владетел на други територии като васал на шотландския крал. Хенри е Велик магистър на тамплиерите, ветеран от кръстоносните походи и според някои източници — притежател на Свещения Граал.

Синклер са тясно свързани с френските фамилии с дълго тамплиерско потекло и по-специално с рода Гиз-Лорен. Във Франция преследванията на тамплиерите и отнемането на владенията им продължават. Представителите на рода Синклер защитават забранения орден и се противопоставят на папата, който се стреми да конфискува цялото тамплиерско имущество в Шотландия и да го предаде на съперничещия им Орден на хоспиталиерите. Благородниците Синклер заявяват, че тамплиерите нямат никаква собственост в Шотландия, макар да признават, че кланът Синклер притежава повече от 500 владения в страната, включително и многобройни замъци. Един от тях е Къркуол на Оркнейските острови.

Карта на Оркнейските острови и замъка Къркуол от Фредерик Пол.

С течение на времето положението става още по-тежко. Тамплиерските общности, разпръснати на много места, се изолират все повече от семействата си във Франция, които са сред основателите на Ордена. Благородниците от рода Синклер, които са водачи на тамплиерите и може би пазители на легендарните им съкровища, все по-трудно се свързват с Франция най-вече заради политиката на враждебност от страна на Англия, а и защото френските пристанища са под контрола на Ватикана.

През 1391 г. принц Хенри Синклер среща известния мореплавател и картограф Пиколо Дзено на откъснатия остров Файър, който се намира по средата между Оркнейските и Шетландските острови. Както вече споменахме, братята Дзено са известни с картите си на Исландия и Арктика. Синклер се споразумява с тях да изпрати експедиция в Новия свят.[1]

С помощта на тамплиерите принц Хенри успява да организира флот от дванайсет кораба, снабдени е оръдия на борда. Експедицията се ръководи от Антонио Дзено и е под командването на самия Синклер.

Бележки

[1] La espada y el Grial, Andrew Sinclair, Editorial Edaf, Madrid, 1994.