Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Тайната на Христофор Колумб
Тамплиерският флот и откриването на Америка - Оригинално заглавие
- Pirates and Lost Templar Fleet, 2003 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Петко Вълков, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Велики географски открития
- Кръстоносни походи
- Морска тематика
- Окултизъм
- Теория на конспирацията
- Християнство
- Оценка
- 4,5 (× 4 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Дейвид Хатчър Чайлдрес
Заглавие: Тайната на Христофор Колумб
Преводач: Петко Вълков
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2011
Националност: американска
Отговорен редактор: Наталия Петрова
Редактор: Люба Камарашева
Технически редактор: Божидар Стоянов
Художник: Дамян Дамянов
ISBN: 978-954-28-0890-9
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2201
История
- — Добавяне
Изследванията на Чарлс Хапгуд
Професор Чарлс Хапгуд от Кийн Стейт Тичърс Колидж в Ню Хампшир, през 50-те и 60-те години на миналия век продължава изследванията, започнати от Норденскьолд в края на XIX век. Анализите на Хапгуд са потвърдени от Картографската секция на Военновъздушното стратегическо командване на Американските военновъздушни сили (Осма ескадрила за техническо разузнаване). Както Норденскьолд, Хапгуд стига до заключението, че всички портолани са копирани от един оригинал, тъй като имат едни и същи отличителни белези. Според него, въпреки че това не е оригиналът, картата на Ибн бен Зара от 1487 г. е най-доброто и точно копие.
Хапгуд казва: „Този портолан ме заинтересува, защото изглеждаше много по-добър от всички други карти, които бях видял, заради прецизно очертаната брегова линия с всичките й детайли. Като ги изследвах и сравних със съвременните карти, с учудване разбрах, че там са отбелязани и най-малките острови (…) Координатите на картата разкриваха с учудваща точност относителните дължини и ширини. Отклонението от географската дължина между Азовско море и Гибралтар бе едва половин фадус от действителната“.[1]
Тази грешка е само от 48,3 километра, при разстояние от изток на запад 4828 километра, и точността е по-голяма, отколкото при пътните карти от средата на миналия век.
Всички портолани, които са оцелели до наши дни, пресъздават европейската част на Атлантическото крайбрежие, цялото Средиземноморие и обикновено включват Черно море. Някои от тях, като картата на Ибн бен Зара, продължават на север до Азовско море. Един или два портолана се разпростират на север до Каспийско море. Във всички тях отбелязаните географски ширини са съвсем точни.
Все още обаче няма отговор на един ключов въпрос. Макар че на запазените до наши дни портолани е нанесена само Европа, възможно ли е оригиналната карта, от която са копирани, да е обхващала много по-обширна територия? И още нещо. Дали тези портолани не са копирали европейската част от много по-голяма карта, на която е бил изобразен целият свят?
Този въпрос наистина е много важен. Ако портоланите представят само европейската част от една по-голяма карта на света, или „Мапа Мунди“, както биха се изразили учените, логичният извод би бил, че и останалата част от света е била картографирана със същата точност като европейската. Или казано накратко, ако световната карта е съществувала като първоизточник, на нея би трябвало да са отбелязани със същата точност Европа, Азия, Африка и Северна и Южна Америка, защото няма причина да се смята, че останалата част от света би била начертана с по-малка точност, отколкото европейската. Деликатният момент в случая е, че ако е съществувала карта на света и на нея са били отразени всички континенти, притежателите й са били наясно, че отвъд Атлантическия океан съществува суша, но това не е Азия. Имало ли е наистина такава карта на света? Дали тамплиерите са я притежавали? Дали те не са пренесли копия в Португалия и Шотландия, които са им послужили в презокеанските пътешествия из Атлантическия океан в търсене на убежище от религиозните преследвания в един Нов свят, а не в Азия?