Дейвид Хатчър Чайлдрес
Тайната на Христофор Колумб (30) (Тамплиерският флот и откриването на Америка)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Pirates and Lost Templar Fleet, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4,5 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране
Еми (2016)
Разпознаване, корекция и форматиране
VeGan (2019)

Издание:

Автор: Дейвид Хатчър Чайлдрес

Заглавие: Тайната на Христофор Колумб

Преводач: Петко Вълков

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2011

Националност: американска

Отговорен редактор: Наталия Петрова

Редактор: Люба Камарашева

Технически редактор: Божидар Стоянов

Художник: Дамян Дамянов

ISBN: 978-954-28-0890-9

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2201

История

  1. — Добавяне

Тамплиерската връзка

Основанията за подобно заключение са прости и според мен то е напълно правдоподобно. Сравнително не много отдавна в хранилищата на Близкия изток са открити две „Мапа Мунди“: през 1860 г. на Хаджи Ахмед и през 1929 г. на Пири Рейс. Преди 900 години, когато тамплиерите завземат и разграбват голям брой сарацински градове, вероятно картите са били много повече. Можем да предположим, че от династията Дьо Буйон са открили поне няколко подобни карти. Основателят Дьо Буйон е тамплиер, потомък на кралете Меровинги и оттам неговата династия е Свещеният Граал, в смисъл на Светата кръв. Вероятно тамплиерите веднага са оценили стойността на картите. Ако Йерусалимското кралство беше оцеляло, неговото богатство и напредък през XII век очевидно би зависело от търговията, а не от земеделието и селското стопанство, тъй като по онова време земята на Палестина не се различавала от сегашната. Всичко, което би могло да даде на рода Дьо Буйон предимство в търговията по море, би било равно на съкровище и вероятно на тамплиерите им е било заповядано да го съхраняват и пазят като очите си.

Но Йерусалим е загубен. Дьо Буйон се връщат в Прованс и загиват при масовите кланета по време на кръстоносния поход срещу албигойците. Може би някои от представителите на този „Свещен род“ са се спасили, но самите тамплиери също са прокудени и се разпръсват из цяла Европа. По всяка вероятност тогава картите са станали много по-ценни, отколкото в Палестина, защото от тях е зависело оцеляването на Свещения Граал. Ако отвъд Атлантическия океан има земя, както е показано на картите на Хаджи Ахмед и на Пири Рейс, тя би била сигурно убежище от гоненията на Инквизицията. Остава тамплиерите да го намерят и с тази надежда те бягат с безценните си карти в Шотландия и Португалия. Веднага след това започват и първите трансатлантически плавания.

Знаем, че Хенри Синклер е притежавал подобна карта, защото това е споменато в описанието на пътешествието му, известно като „Повествованието на Дзено“. За него ще говорим в следващата глава.