Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Тайната на Христофор Колумб
Тамплиерският флот и откриването на Америка - Оригинално заглавие
- Pirates and Lost Templar Fleet, 2003 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Петко Вълков, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Велики географски открития
- Кръстоносни походи
- Морска тематика
- Окултизъм
- Теория на конспирацията
- Християнство
- Оценка
- 4,5 (× 4 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Дейвид Хатчър Чайлдрес
Заглавие: Тайната на Христофор Колумб
Преводач: Петко Вълков
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2011
Националност: американска
Отговорен редактор: Наталия Петрова
Редактор: Люба Камарашева
Технически редактор: Божидар Стоянов
Художник: Дамян Дамянов
ISBN: 978-954-28-0890-9
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2201
История
- — Добавяне
Мистериозната карта на Магелан
Със сигурност е известно, че кралското семейство в Португалия, чиито представители са членове на Ордена на рицарите на Христа (каквото е новото превъплъщение на тамплиерите в страната), е притежавало карти, на които бъдещите географски открития са показани „предварително“.
Антонио Пигафета, мореплавател от експедицията на Магелан през 1519 г., разказва следното за тайнствената карта на Магелан, която била копирана от оригинал, притежание на португалския крал: „Целият екипаж смяташе, че (Магелановият проток) няма изход на Запад: само доверието в големите познания на капитана ги караше да продължат напред. Но този велик човек, толкова умел, колкото и деликатен, знаеше, че трябва да намери изход през тесния проток, който бе показан на морската карта на най-големия космограф — Мартин от Бохемия, притежание на краля на Португалия“.
Откъде се е появила тази карта? Никой не знае със сигурност. Няма никакви доказателства, но е възможно да е попаднала в Португалия с тамплиерите, както картата на северната част на Атлантическия океан на Хенри Синклер вероятно е донесена в Рослин от потърсилите там убежище тамплиери. Съвпаденията са показателни, дори и да не представляват неопровержимо доказателство.
Колумб също е разполагал с някаква карта. Може би става дума за копие от същия оригинал, който е послужил за модел на Пири Рейс или на Хаджи Ахмед. И на двете е изобразен Новият свят и никой от двамата не бърка Америка с Азия.
Хапгуд отбелязва, че е възможно Колумб да не е разбрал проекцията на карта като тази на Пири Рейс, но това не е толкова важно. Относителните разстояния са точни при азимутната еквидистанционна проекция. Според Хапгуд Колумб лесно би разпознал Европа и Средиземноморието и би могъл да си създаде приблизителен мащаб за цялата карта, като се придържа към европейските разстояния, които са му известни. Но този начин ще знае посоката и приблизителното разстояние до целта на плаването си.
Ето защо като най-логична се налага хипотезата, че мистериозните „Мапа Мунди“ идват на Запад с тамплиерите. Още по-вероятно е те да са се сдобили с тях в Близкия изток. Може би някои са получени от низаритските хашишини, които са съхранявали древни карти, книги и всякакви познания. Възможно е много от картите да са били копирани от още по-древни оригинали, намиращи се в големите библиотеки, като тази в Александрия.
Моряците разказват различни истории, но и картите също. Черното знаме с черепа и кръстосаните кости се вее над тамплиерските кораби край Оркнейските острови десетилетия след забраната и разгрома на Ордена. Единствените убежища на тамплиерите са замъците им в Шотландия и Португалия. През 1391 г. принц Хенри Синклер, Великият магистър на тамплиерите и адмирал на шотландския флот, се свързва с Николо Дзено. Двамата разработват план как да стигнат до Северна Америка почти сто години преди Колумб.
Предстои едно от най-големите приключения в човешката история, което включва смелото и самоотвержено изследване на непознати морета от изчезналия флот на тамплиерите, основаването на малка колония, убийство, извършено от Ватикана, и развихрянето на могъщ флот от „вероотстъпници“ срещу враговете на тамплиерите.