Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Робърт Хънтър (8)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Caller, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,1 (× 26 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
Еми (2019)

Издание:

Автор: Крис Картър

Заглавие: Смъртоносно обаждане

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Ера

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: роман

Националност: бразилска (грешно указана американска)

Печатница: Експертпринт ЕООД

Редактор: Евгения Мирева

ISBN: 978-954-389-422-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/6818

История

  1. — Добавяне

80.

— Тя е успяла да направи снимка на убиеца? — Тонът на гласа на Гарсия съответстваше на стъписаното изражение на лицето му. — Как?

— Не, не снимка — поясни Хънтър и даде на партньора си мобилния телефон на Ерика Барнс. На екрана имаше изображение на маскираното лице на убиеца. — Заснела е екранен кадър в края на обаждането.

Ерика все още седеше в колата на Робърт, само на няколко метра от мястото, където стояха двамата детективи. Очите й бяха подпухнали и зачервени, а кожата около тях беше протрита от сълзи.

— Ерика е графичен дизайнер — обясни Хънтър. — Работи за фирма, която проектира и разработва приложения за мобилни устройства. Заснемането на екранни кадри на мобилни телефони е нещо, което прави десетки пъти на ден. Това е част от работата й.

— Затова мозъкът й си е създал условен рефлекс да го прави — отбеляза Карлос.

— Именно. Движението е било рефлексивно, не съзнателно. Осъзнала какво е направила едва когато приключила с обаждането до 911.

Гарсия отмести поглед към Ерика за част от секундата и после пак се втренчи в гротескната маска на екрана на мобилния й телефон.

От описанията на Таня Кейтлин и господин Дженкинсън Карлос вече знаеше какво да очаква. Знаеше как изглежда маската на убиеца — изкривените, оцветени в червено очи, разкъсаната уста, изцапаните с кръв зъби, грапавата, пореста кожа, осакатеният нос… всичко. Полицейският художник беше създал много точно изображение, но въпреки това, докато гледаше действителната маска на екранния кадър, Гарсия почувства гадене в стомаха.

— Това ли е единственият образ, който е успяла да заснеме? — попита той.

— Не — отговори Хънтър и изразът в очите му се промени. — Направила е още един, горе-долу по средата на разговора. Върни назад.

Карлос го направи и сърцето му се сви.

На заснетия екранен кадър доктор Гуен Барнс все още беше жива, но очите й вече бяха кървясали и по-голямата част на лицето й беше смазана и изкривена. Смъртта вече бе обвила грозните си пръсти около нея. Оставаше само едно последно притискане.

Гарсия дълго гледа изображението.

— Ти беше прав — каза накрая той със сериозен глас и потърка кожата между веждите си с кокалчето на ръката си. — Уредът, който прилича на менгеме, изглежда направен собственоръчно. Той не го е купил от железарски магазин. Направил си го е сам.

— Също като маската — съгласи се Хънтър и видя, че в началото на улицата спира още един новинарски микробус.

— Какво ще правим с нея? — Карлос кимна към Ерика и върна на Робърт мобилния телефон.

— Не можем да се свържем с приятеля й да дойде да я вземе, затова ще я закарам в дома й.

— А после?

— После ще занеса екранните кадри на Денис Бакстър от отдел „Киберпрестъпления“. Ако трябва, ще ги разбием пиксел по пиксел.

— Защо? — любопитно попита Гарсия. — Няма какво да намерим в тях, Робърт.

Хънтър погледна мобилния телефон в ръцете си и после — Ерика, която седеше в колата му. Когато отново заговори, в гласа му липсваше увереност.

— Още не знаем.

— Напротив, знаем — възрази Карлос. — Убиецът е твърде умен и хитър, Робърт. И двамата го знаем. Той убива жертвите в собствените им домове и това означава, че няма детайл, който може да изолираш от двете изображения, за да ни доведе до някакво място, защото вече сме тук.

Хънтър не каза нищо.

Гарсия посочи телефона в ръката му.

— Тази дневна… тази маса за хранене… — След това Карлос посочи къщата на доктор Барнс. — Те са в къщата там. Вече знаем къде се намират. Убиецът си е направил и маска. Прави си и уреди за убиване и това отново означава, че нищо в тези изображения не може да ни отведе до място, където е купил нещо. И отгоре на всичко той използва мобилните телефони на жертвите, за да се обажда по видеовръзка, затова няма и какво да проследим, Робърт. Няма какво да чуем.

— Да, знам — призна Хънтър с леко пораженски тон. — Но какво друго мога да направя, Карлос?

— Отиди си вкъщи, Робърт. Почини си. Не си спал от четири дни. Утре ще започнем отново. Макар и само няколко часа, ти се нуждаеш от почивка. Мозъкът ти се нуждае от почивка, а ни трябваш свеж и съсредоточен. Няма да ти помогне, ако се преуморяваш и гониш нещо, което не е там.

Хънтър сякаш обмисляше възможностите си за избор.

— А ти какво ще правиш? — попита той.

Гарсия врътна брадичка към къщата.

— Ще остана на местопрестъплението, докато криминалистите свършат работата си. След това ще се прибера у дома и също ще си почина.

Хънтър забеляза, че Ерика отново започна да се върти неспокойно.

— Тръгвай, Робърт — подкани го Карлос. — Закарай я и после си отиди вкъщи и си почини. Аз ще остана тук.

Гарсия вдигна ципа на предпазния си гащеризон и се отправи към местопрестъплението.