Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Килия номер 7 (1)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Cell 7, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1 глас)

Информация

Сканиране
Silverkata (2020)
Начална корекция
sqnka (2020)
Корекция и форматиране
Epsilon (2020)

Издание:

Автор: Кери Дрюъри

Заглавие: Килия номер 7

Преводач: Александър Маринов

Език, от който е преведено: английски

Издател: „Егмонт България“ ЕАД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2016

Печатница: „Дедракс“ АД, София

Художник: Gualtiero Boffi Dreamstime.com; rdonar shutterstock.com

Коректор: Ина Тодорова

ISBN: 978-954-27-1824-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12815

История

  1. — Добавяне

„Смъртта е справедливост“

18:30 ч.

Тъмносин екран, белите снежинки пращят и пукат. Логото с окото, въртящия се надпис „Око за око“.

МЪЖКИ ГЛАС ЗАД КАДЪР: Продуцентска къща „Око за око“ представя…

Надписът спира да се върти. Електрическо жужене, буквите се назъбват, окото почервенява и се затваря.

КРИСТИНА: Добър вечер, дами и господа, новото издание на „Смъртта е справедливост“ започва!

Белите й зъби лъщят на студийните прожектори. Облечена е в тясна синя рокля, с обувки с висок ток в същия цвят. Зазвучава жизнерадостно музикално въведение с мотив сърдечен пулс, а камерата се издига, показва ръкопляскащата публика, завърта се из студиото и се фокусира върху Кристина, която подрежда листа хартия на плота на обичайното си място отстрани.

С финален туш музиката спира и светлините над публиката угасват. Кристина се усмихва.

КРИСТИНА: В днешното предаване…

Камерата се отдръпва и разкрива големия екран вдясно.

КРИСТИНА: Ще разгледаме криминалната статистика.

Думите просветват на екрана.

КРИСТИНА: Ще отбележим с колко е спаднала престъпността в доста райони след въвеждането на „Глас за всички“ преди десет години…

Надписът е заменен от снимката на мъж в черен костюм със светлосиня риза, лъскави копчета за ръкавели и скъп часовник на китката.

КРИСТИНА: Ще обсъдим причините този банкер от Ситито, понастоящем в Килия 6, да бъде обвиняем в убийство на наркодилър, както и защо според мнозина той е натопен. Да очаквате ли екзекуция утре, драги зрители? Разбира се, това зависи от вас самите. Макар че по-важно…

На екрана вече се е появила снимка на Джаксън Пейдж — меко ретуширана, а той — благо усмихнат.

КРИСТИНА: … е развитието на трагичната история на Джаксън Пейдж. Безсмисленото, жестоко убийство на един от героите на тази страна. Ще се отправим на пътешествие през значимите мигове от удивителния му живот, ще отбележим как той използва придобития си статус на знаменитост, за да твори добро за другите — чрез подкрепата си за избрани благотворителни каузи, посветени на хората с по-малко късмет от него. Ще бъде тъжно, драги зрители, пригответе носните си кърпички. Първо обаче сме подготвили интервю специално за вас. Към нас с предаване на живо ще се присъедини…

На мястото на Джаксън на екрана се появява сбръчканото лице на по-възрастен мъж със скрита в мустаци горна устна и дебели очила, които изкривяват очите му. По главата си има неочаквано много за възрастта си коса, която все пак е изпъстрена със сиво.

КРИСТИНА: … бившият главен съдия на Върховния съд, Почитаемият лорд, съдия Сайсеро. Съдия Сайсеро се прочу далеч преди появата на системата за обществено гласуване „Глас за всички“ с много от случаите, които отсъждаше, особено убийствата на Кясъл. Известен факт е, че след като беше оправдан от Сайсеро след претенции за неубедителност на доказателствата, извършителят Антоан Кясъл продължи с поредица наистина потресаващи убийства на невинни жертви.

Тя се обръща към Сайсеро на екрана.

КРИСТИНА: Накрая обаче справедливостта възтържествува, нали, милорд? Все пак той получи смъртно наказание?

САЙСЕРО (кима бавно): Да, след седем години в сектора за осъдени на смърт — по старата система, разбира се, — той бе екзекутиран.

КРИСТИНА: И това беше един от случаите, които доведоха до промените в съдебната ни система?

САЙСЕРО (с въздишка): Точно така. Имаше и други аргументи, но от правителството сметнаха, че е твърде скъпо да плащат издръжка за някого със смъртна присъда толкова време.

КРИСТИНА: Струва ми се, че употребиха думата „нечовечно“, милорд. В крайна сметка той беше виновен, за това нямаше съмнение.

САЙСЕРО: Бяхме задължени да се придържаме към изискванията на системата…

КРИСТИНА: … която имаше нужда от осъвременяване.

САЙСЕРО: Нужно ли е да ви припомням случая на прокуратурата срещу Дашър? Дашър бе обвиняем в убийството на трима членове на собственото си семейство и изкара десет години в сектора за осъдени на смърт, като непрекъснато настояваше, че е невинен. В крайна сметка беше оправдан — новите технологии позволиха да се докаже, че е изключено той да е извършителят. Ако не бяхме спазили процедурата, един невинен човек щеше да се прости с живота си.

КРИСТИНА: Днес обаче разполагаме с въпросните технологии.

САЙСЕРО: И при все това настоящата ни форма на „правосъдие“ отказва да ги ползва!

КРИСТИНА: Точно така.

САЙСЕРО: Не, не точно. Днес вече не търсим улики, дори не търсим подбуди. Това не е правосъдна система, това е кланица, абсолютно отворена за корупция, мошеничество, подкупи…

КРИСТИНА (с усмивка): Отклоняваме се от темата, съдия Сайсеро. О, извинете, мисля, че обърках титлата ви…

Тя докосва ухо с ръка, кимва и се обръща.

КРИСТИНА: Тъй като не сте действащ в правосъдието от промяната на съдебната система насам, вече не сте съдия, не седите на скамейката… практически вече нямате никаква власт. Всъщност вече сте чисто и просто господин Сайсеро и нищо повече, нали?

САЙСЕРО: Кристина, знаете отлично, че вече нямаме съдебна система. Първо се сдобихме с правото да гласуваме по телефона за предумишлени и непредумишлени убийства, а сега имаме и тази нелепица, предаването „Бутон Справедливост“ за по-леките престъпления! Така че да: вече не съм съдия, защото вече няма съдилища, в които да съдя!

КРИСТИНА (с усмивка): Толкова се радвам, че не объркахте името! Точно така, „Бутон Справедливост“ е изключително успешно предаване, което можете да следите всеки работен ден от дванайсет до един часа, както и от пет до шест часа.

САЙСЕРО (прекъсва я): Нима някой с всичкия си би измислил законова система — правосъдна система, — в която вината се решава с едно натискане на някакъв бутон?

КРИСТИНА (през смях): Опростявате нещата, господин Сайсеро, поне според мен! Все пак има жури от хора, които трябва да натиснат бутона до един… и е нужно мнозинство.

САЙСЕРО: Петима души, Кристина! Осигурили си тази привилегия със закупени със собствени средства билети.

КРИСТИНА: А каква привилегия само ще бъде за авторите на предаването да научат, че бивш съдия от Върховния съд е техен страстен зрител!

САЙСЕРО: Далеч не съм…

КРИСТИНА: Вижте, отново се отклонихме от темата, господин Сайсеро. Опасявам се, че ставаме досадни за зрителите.

Тя оглежда публиката в студиото, а после поглежда и в камерата. Усмивката й изчезва и тя става сериозна.

КРИСТИНА (тихо): Тук сме, за да поговорим за Джаксън Пейдж и Марта Хънидю. Безсмисленото убийство, усещането за несправедливост, обзело обществото, заради това, че един от идолите им беше отнет.

Тя се обръща към Сайсеро.

КРИСТИНА: Кажете — като човек, който е против настоящата система, против правото на обществото да гласува за онова, в което вярва…

САЙСЕРО: Изопачавате думите ми.

КРИСТИНА: Според вас тя ли го е извършила?

Сайсеро затваря очи. Публиката притихва. Кристина чака.

САЙСЕРО: Не.

Публиката зашумолява стреснато, хората се размърдват, мърморят помежду си.

КРИСТИНА: Но тя самата го призна.

Сайсеро се привежда към камерата.

САЙСЕРО: Запитайте се — всички вие — защо е признала. Мислете, разсъждавайте… не разчитайте на някакъв нелеп бутон или на слушалката на телефона!

КРИСТИНА (невярващо): Защото е виновна?

САЙСЕРО: Запитайте се защо й е да го убива? Какво е търсел там той? Какво е правел в района на Блокови жилища? Какви подбуди има тя? Използвайте мозъка си!

КРИСТИНА (към камерата): Драги гости, зрители, гласуващи, да не забравяме, че при пристигането на полицията тя държеше пистолета в ръка. Вчера видяхме записа от камерата на полицая.

САЙСЕРО: Това, че е държала оръжието, не значи, че е дръпнала спусъка. Някой проверил ли е оръжието за отпечатъци?

КРИСТИНА: Защо да губят време и пари за подобно нещо? Сайсеро, струва ми се, че вашето мнение за правосъдието е отживелица. Ние направихме крачка напред. Днешното правосъдие е елегантно и бързо, ефективно и удовлетворително…

САЙСЕРО: Не. Има твърде много апатия. Няма как това да проработи. Допускат се грешки! Загиват невинни хора, докато виновните се отървават!

КРИСТИНА: Грешки? По-рано стана дума за вашите грешки, господин Сайсеро, при това убийствата на Кясъл със сигурност не са единственият пример. Нека споменем убийствата на Мос — пуснат на свобода по-рано по технически причини, — или простреляните от Шепард — делото е прекратено поради изтичане на улики…

САЙСЕРО: А аз мога да спомена стотици хиляди в дългата история на основаващата се на съда правосъдна система, които са получили справедливост, както и десетки, десетки, които не са имали този късмет от въвеждането на абсурдната система „Глас за всички“. Срещу всеки, простил се с живота си по погрешка, стои друг, който е получил свободата си по погрешка.

КРИСТИНА: В историята има опити за премахване на смъртното наказание, Сайсеро, би трябвало да го знаете. Или не сте си научили урока? През 1965 година смъртното наказание е премахнато, но е въведено повторно през 1970 година след обществен натиск и няколко доста нашумели случая. Да разгледаме ли въпросните примери, в случай че паметта ви изневерява? Тримата застреляни полицаи, Убийствата в мочурището[1]

САЙСЕРО: Случаите са ми известни!

КРИСТИНА: Преди десет години ние, в качеството си на общество, избрахме да отнемем правомощията на съда, решихме, че най-добрият, най-справедливият, най-равнопоставеният начин да раздаваме правосъдие е да дадем глас на всеки човек в тази страна, да уважим личното му мнение, да превърнем всеки — без значение откъде идва, — в съдебен заседател. Равнопоставеност за всички.

САЙСЕРО: Да, но те не са равнопоставени!

КРИСТИНА: Нека си припомним, драги зрители, за страховитите престъпления…

САЙСЕРО (крещи): Те НЕ са равнопоставени!

Той удря с юмрук по бюрото пред себе си.

САЙСЕРО: Освен това НЕ всеки има глас! Всеки има толкова гласове, за колкото може да ПЛАТИ! Това е разликата! Това не е най-демократичната система в света, по-вероятно е да е най-недемократичната…

Екранът примигва, по изображението пробягват черти и снежинки.

САЙСЕРО: Хората си мислят, че правителството им дава власт, но това е илюзия! Заблуда! Правителството контролира пресата, а пресата манипулира хората! Правителството изобщо не се интересува дали се прилага истинско правосъдие — хората в него мислят единствено за властта. Именно това целят…

Гласът му започва да пращи и да прекъсва.

САЙСЕРО: На хартия криминалната статистика е ниска… изглежда добре… обществото се чувства значимо… гласуват за тях на изборите… Това не е цялата картина.

Звукът се губи.

КРИСТИНА (повдига вежди): Явно имаме технически проблем. Сайсеро? Чувате ли ме? Сайсеро?

Изображението отново се появява — той сочи с пръст към камерата, отваря и затваря уста, но звук не се чува. Картината отново примигва.

КРИСТИНА: Докато се опитваме да възстановим връзката, нека обобщим какво имаше да каже господин Сайсеро, бивш главен съдия на Върховния съд, който загуби кариерата си с въвеждането на общественото гласуване.

Тя тръгва към публиката в студиото.

КРИСТИНА: Хората не са равнопоставени — заяви той, системата „Глас за всички“ е абсурдна, това е недемократично. Накрая заяви, че вие, обществото, сте апатични и манипулирани. Този бивш съдия, ръководил процеса срещу убиеца Кясъл, както и други пародии на правосъдието, не спря дотук, а заяви, че според него Марта Хънидю е невинна. Ами…

Тя поглежда зад себе си — изображението на Сайсеро на екрана е неясно, устата му мърда, но все още няма звук.

КРИСТИНА: … изглежда няма да успеем да възстановим връзката с господин Сайсеро, но нека си припомним един цитат за правосъдната ни система от един бивш адвокат на знаменитости, понастоящем наш министър-председател.

Замъгленото изображение на Сайсеро най-сетне изчезва. Половината екран е зает от няколко реда текст на светлосин фон, другата: от снимка на изискан мъж в средата на трийсетте — безупречна прическа, усмивка, бели зъби, — министър-председателят. Кристина отстъпва и в студиото се разнася записът на гласа му, властен, но топъл и предразполагащ.

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ: Уникалната ни правосъдна система е доказателство за съвършената демокрация в страната ни. Включването е право, упражняването на мнението е право, съществуването като пълноценни членове на обществото е право. Нашата система допринася за всичко това, дава глас на всички ни, за да съблюдаваме сигурността на нацията. Заедно ние сме на първо място в света. Заедно сме гласът на справедливостта.

Публиката ръкопляска с доволни възгласи. Кристина се усмихва широко и избърсва очи с кърпичка, докато камерата се фокусира върху лицето й.

КРИСТИНА: Убедена съм, дами и господа, че нашият министър-председател — макар че в момента е на заслужена почивка — е залепен за телевизора в своята вила и следи развитието на този вълнуващ случай — първият тийнейджър със смъртна присъда.

Тя свежда глава, а публиката отново избухва в аплодисменти.

КРИСТИНА: Благодарим на нашия гост тази вечер и извинения, че не успяхме да продължим вълнуващата дискусия за неговата интересна, макар и малко поостаряла гледна точка относно правосъдието. Не забравяйте да гласувате за Марта Хънидю. Според вас виновна ли е за ужасяващото убийство на Джаксън Пейдж, знаменитост и деятел на благотворителността, или е невинна, както смяташе противоречивият ни гост тази вечер? Искаме ли поредният убиец да излезе на свобода по улиците? Нека си припомним всемогъщите номера и информацията за гласуването. Наберете 0909 87 97 77 и за глас „виновен“ добавете 7 в края, а за глас „невинен“ добавете 0. Може да гласувате още и със SMS с текст „УМРИ“ или „ЖИВЕЙ“ на номер 7997. За да гласувате онлайн, посетете нашия уеб­сайт www.aneyeforaneyeproductions.com, натиснете върху „Марта Хънидю — тийн­убийца“ горе и отбележете гласа си. Обажданията се таксуват по премиална тарифа — моля консултирайте се с вашия оператор, — цена на SMS 5 лири плюс стандартната тарифа на вашия доставчик, гласуването онлайн също струва 5 лири след първоначална вноска за регистрация от 20 лири. За пълните условия посетете нашия уебсайт. Съдбата й е във ваши ръце. Сега не ни оставяйте, драги зрители, защото след паузата ще се срещнем с бившия работодател на обитателя на Килия 6, който ще ни обясни защо според него отдаденият баща на три деца е жертва на натопяване.

Логото с окото се завърта на екрана и светлините намаляват.

Бележки

[1] На 12 август 1966 г. трима полицаи са застреляни от престъпника Хари Робъртс и негови съучастници на улица „Брейбрук“ в Лондон. Убийството е известно като „Клането на улица Брейбрук“. Между 1963 г. и 1965 г. Иън Брейди и Майра Хиндли отнемат живота на пет деца в района на Манчестър, като погребват две от жертвите си в мочурището Седълуърт. — Б.пр.