Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Людмила Андреева, 2017 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Филип Зимбардо
Заглавие: Ефектът „Луцифер“
Преводач: Людмила Андреева
Година на превод: 2017
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Изток-Запад
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Тип: документалистика
Националност: американска
Печатница: Изток-Запад
Излязла от печат: 20.04.2017
Коректор: Ива Вранчева
ISBN: 978-619-01-0028-7
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761
История
- — Добавяне
Социална психология на нехуманното отношение към другите
Сред дузините разследвания на малтретиране във военни центрове за задържане Докладът Шлезинджър е уникален, защото предлага детайлно разглеждане на включените етични проблеми и в обобщаване на психологическите стресори и ситуационните фактори, действащи в затвора Абу Граиб. За съжаление и двете неща са закътани в края на доклада, в Приложение H — „Етика“, и G — „Стресори и социална психология“, а те би трябвало да са подчертани на видно място.
Лична релевантност е идентифицирането от комисията на паралелите между Станфордския затворнически експеримент и злоупотребите в Абу Граиб. Нека накратко прегледаме основните тези в тази част на Доклада Шлезинджър:
Потенциалът за малтретиране на задържаните по време на Глобалната война срещу тероризма е изцяло предвидим на базата на фундаменталното разбиране на принципите на социалната психология, съчетани с осъзнаване на многобройни известни рискови фактори от средата. […] Резултатите от областта на социалната психология показват, че военните условия и динамиката на операциите по задържането на лица носят присъщ риск за малтретиране на хора и следователно към тях трябва да се подхожда с голяма предпазливост и внимателно планиране и обучение.
Докладът обаче отбелязва, че повечето военни ръководители не са запознати с такива важни рискови фактори. Освен това той дава ясно да се разбере, че разбирането на психологическите основи на малтретирането не извиняват извършителите — както и преди съм заявявал в книгата: „Такива условия нито извиняват, нито опрощават хората, които са ангажирани в преднамерени неморални или незаконни поведения“, макар че „определени условия увеличават възможността за малтретиране“.