Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (233) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1 глас)

Информация

Сканиране
Еми (2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5 (2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. — Добавяне

Постигане на статус и отмъщение

Нека признаем относително ниския статус на резервистите на армията във военната йерархия, който е допълнително понижен за военен полицай-резервист, разпределен в нощната смяна в ужасен затвор. Те са осъзнавали, че са на дъното на кацата, че работят в ужасни условия, изпълняват заповеди на цивилни и не разполагат с помощта на властите, които дори не си правят труда да проверяват какво става там. Единствените на сцената с по-нисък статус са самите затворници.

Следователно природата на малтретирането, както и неговото документиране служат да установят недвусмислената социална доминация на всеки надзирател над всички затворници чрез това сравняване с по-долните. Изтезанията и малтретирането са упражнение на чистата власт в името на демонстрирането на абсолютния им контрол над по-долните. Снимките са били необходими на някои от тези надзиратели, за да се самоубедят в своето превъзходство, както и да оповестят доминиращия си статус пред колегите си. Снимките им дават „правото да се фукат“. Освен това е вероятно в някаква степен да участва и расизъм с по принцип отрицателните нагласи към арабите като много различни „други“. Това е остатък от враждебността от терористичните атаки от 11 септември 2001 г. срещу всички тъмнокожи мъже с арабски произход.

По-непосредствен мотив, споделен от много войници, е отмъщението за събратята им войници, които са били убити или сериозно ранени от иракски бунтовници. Видно е, че отмъщението е довело до обратно отмъщение срещу затворниците, които са се бунтували или които предполагаемо са изнасилили момчето. Например седемте затворници, подредени в пирамида, са изпратени в Сектор 1А, след като вдигат бунт в Кемп Ганчи и раняват жена военен полицай. Унижаването и пребиването им е „преподаване на урок“ за последиците от излизането от контрол. Например единственият затворник, когото Фредерик-Чип изобщо удря, е този, когото силно блъска в гърдите, защото той хвърлил камък, който ранил жената военен полицай. Принуждаването на задържаните да симулират фелацио или да мастурбират публично преди жени войници и след това документирането на това унижение е нещо повече от просто тактика на засрамване. Това са сексуалните сценарии на военните полицаи като отплата на задържаните, които според тях са преминали границата.