Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (160) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1 глас)

Информация

Сканиране
Еми (2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5 (2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. — Добавяне

Преживяването в мнимо психиатрично отделение

В продължение на три дни 29 членове на персонала в щатската болница „Елгин“ в Илинойс са затворени в отделение — психиатрично отделение, в което изпълняват ролята на „пациенти“. Двадесет и двама редовни членове на персонала играят обичайната си роля, докато обучени наблюдатели и видеокамери записват ставащото. „Бяха наистина фантастични нещата, които се случиха там“ — съобщава ръководителят на изследването Норма Джийн Орландо. За кратко време мнимите пациенти започнали да действат по начин, който е неразличим от този на реалните пациенти: шестима се опитали да избягат, двама се затворили в себе си, двама плачели неудържимо, един почти преживял нервна криза. Повечето преживели общо повишение на напрежението, тревожността, фрустрацията и отчаянието. Огромното мнозинство от пациентите (членове на персонала) (повече от 75%) съобщили, че изпитват всяко от следните: „хвърляне в затвора“, липса на идентичност, все едно чувствата не са важни, все едно никой не ги слуша, не се отнасят с тях като с хора, никой не се интересува от тях, забравят, че е експеримент и наистина се чувстват като пациенти. Един член на персонала, превърнал се в пациент, който изтърпява това изпитание през уикенда, натрупва достатъчно прозрение, за да обяви: „Преди гледах на пациентите така, сякаш са група животни; преди никога не съм знаел през какво преминават“.[1]

Положителният резултат от това изследване, което е замислено като проследяващо СЗЕ, е формирането на организация на членовете на персонала на организацията, която работи в сътрудничество с настоящи и бивши пациенти. Те се посвещават на повишаването на съзнанието на болничния персонал за начина, по който пациентите са малтретирани, както и на личната работа за подобряване на собствените им взаимоотношения с пациентите и на отношенията на пациентите с персонала. Те са започнали да осъзнават силата на тяхната „тотална ситуация“ да трансформира поведението на пациентите и на персонала по нежелани начини, а след това и по по-конструктивни начини.

Бележки

[1] N. J. Orlando, „The Mock Ward: A Study in Simulation“, in Behavior Disorders: Perspectives and Trends, O. Milton and R. G. Wahlers, eds. (3rd ed. Philadelphia: Lippincott, 1973), с. 162–170.