Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The new traveller’s atlas, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Маргарита Дограмаджян, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,8 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър
Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика
Преводач: Маргарита Дограмаджян
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2010
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-0811-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848
История
- — Добавяне
Ванкувър
Описанието на този край би било твърде благодатна задача за някой майстор на перото.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
КЛИМАТ: Ванкувър има умерен климат със
значителни валежи от дъжд, особено през
зимните месеци. Когато в града вали дъжд,
в Крайбрежните планини, на северния бряг на
Ванкувър, пада сняг. В планината има три ски писти.
ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: от юни до началото
на октомври. Пиковият сезон за каране на ски и
други зимни спортове е януари-февруари:
склоновете на Уистлър са сред най-добрите
в Северна Америка. Най-подходящо за наблюдение на
китове е времето от края на юли до септември.
ВАЛУТА: канадски долар
БАКШИШ: даването на бакшиш е обичайно в
ресторанти и таксита. Най-добър е бакшишът между
15-20% от стойността на услугата. Долар на напитка е
нормален в баровете, или около 15%, ако черпите. Канадците
рядко дават бакшиш, надвишаващ 10%.
НАСЕЛЕНИЕ: Даунтаун Ванкувър е обитаван
от 550 000 души; населението на метрополиса достига
2,2 млн. души.
БЕЛЕЖКА: Ванкувър и Уистлър са избрани за
домакини на Зимната олимпиада през 2010 г.
Ванкувър неизменно е в класацията на най-добрите градове за живеене в света и в същото време е една от най-примамливите туристически дестинации. Лесно можем да разберем защо. Малко градове могат да се мерят с него поради превъзходното му разположение, съчетаващо удобни пристанища и крайбрежни планини, космополитната динамика и спокойния начин на живот. А още по-малко градове са толкова зелени, безопасни и гостоприемни. Къде другаде в света може да се спускате по ски писта сутринта, а на обед да похапнете на съвсем разумна цена по пътя към отличното голф игрище? Пулсиращото сърце на града ви завладява с невероятни магазини, кулинарни изкушения и разнообразни забавления. А етническите квартали — от Чайнатаун до Литъл Индия — му придават допълнителен колорит.
Но освен с удоволствията на големия град, Ванкувър очарова туристите с великолепната си природа. На север се простират величествени планини (Уистлър, прочутият планински ски курорт, е само на два часа път с кола); Тихоокеанското крайбрежие привлича с красивите заливи, обитавани от различни видове морски животни, сред които косатки, делфини, костенурки, морски лъвове и видри. Отвъд пролива се намира пристанищният град Виктория, кацнал красиво в южния край на остров Ванкувър. Сградите от XIX в. В колониален стил и британските обичаи са се съхранили непроменени повече от век. Между Ванкувър и едноименния остров се намират красивите и почти непокътнати острови Гълф, които са истински летен рай за любителите на спокойствието и безметежната атмосфера.
Разходка из Ванкувър
В центъра на Ванкувър, неговия Даунтаун, се намират повечето магазини, ресторанти и хотели, както и финансовият квартал, наподобяващ гора от лъскави небостъргачи. От Харбър Сентър Тауър — тънка като игла стъклена кула, където е разположен ректоратът на университета „Саймън Фрейзър“, може да разгледате града от птичи поглед. Кулата предлага панорамна гледка към пристанището Бърард Инлет, Крайбрежните планини, заливите Инглиш и Фолс Крийк. Гастаун е историческото сърце на града, със съхранени стари сгради, павирани улици и уникален парен часовник. Пешеходната алея носи името на прочут със сладкодумието си кръчмар с прозвището Гаси Джак. Оттук може да се гмурнете в шумния и колоритен Чайнатаун — един от многото етнически квартали.
Вземете водно такси до остров Гранвил — една от най-популярните атракции на Ванкувър (както и Аквариумът на Центъра за морски изследвания). Местният открит пазар е отрупан с фантастичен пресен улов и деликатеси. Бившите складове са превърнати в магазини, ресторанти и ателиета на местните художници и занаятчии. Това е един от първите индустриални райони, които са сменили предназначението си и днес са романтични места за пазаруване с множество заведения. На улиците „Робсън“ и „Бърард“ са разположени магазини на големи международни вериги, сред които „Луи Вюитон“ и „Тифани“. Улица „Гранвил“ също е търговска, с множество магазини за антики.
На запад от центъра е разположен белият дроб на Ванкувър — великолепният Стенли Парк, един от най-големите обществени паркове в света. В края му се намира прочутият крайморски булевард „Сийуол“, винаги пълен с бягащи за здраве, велосипедисти и кънкьори, от който се откриват прекрасни гледки към планините и пристанището. Паркът предлага многобройни забавления за малки и големи. Освен популярния аквариум, има водна пързалка, миниатюрна железница и голф игрище, плажове и басейн с олимпийски размери. Възрастните могат да намерят също игрища за тенис и крикет, боулинг зали и други атракции. Това е само един от красивите паркове на Ванкувър, предлагащи разнообразни занимания — от каране на каяк и риболов до туризъм и велотуризъм.
Лайтхаус Парк е идеално място за пикник, ако сте взели кола под наем и желаете да изследвате Западен Ванкувър; Сайпръс Парк, разположен високо в планината, предлага вълшебни изгледи от туристическите пътеки и ски склоновете. Недалеч от Университета на Британска Колумбия, в най-западната точка на града, се намира Пасифик Спирит Парк, с разклонена мрежа от пътеки, които се вият през гористи клисури, мочурливи естуари и каменисти брегове. Има и няколко великолепни ботанически градини, сред които тази на Университета на Британска Колумбия, ботаническата градина „Ван Дузен“ и оранжерията „Бльодел“ — с тропическа гора и птици. Класическата китайска градина на д-р Сун Ятсен е спокоен оазис в сърцето на Чайнатаун; истински празник за сетивата е и мемориалният парк Нитобе. Отлично поддържаните градини в просторния Куин Елизабет Парк предлагат красиви гледки в рамките на града, но любимото място на фотолюбителите е морската стена на Стенли Парк, предлагаща панорамна гледка към южната част на града, както и трамваят „Граус Маунтин“ в Северен Ванкувър.
Ванкувър може да се похвали с многобройни плажове, които преливат от посетители през задушните летни дни. Най-добрият от централните плажове е Търд Бийч, разположен в южната част на Стенли Парк Сийуол. По-нататък следват плажовете в Джерико, Локарно и Спаниш Банкс, които споделят дълга златиста ивица пясък, виеща се покрай два красиви залива. Рек Бийч в края на Пойнт Грей (където облеклото не е задължително) става особено популярен след 20-те години на XX в.
Виктория и островите Гълф
Град Виктория, разположен в южния край на остров Ванкувър, на около 130 км от Ванкувър по права линия, е малко островно селище с исторически сгради и удивителна атмосфера. Популярна еднодневна дестинация, до него се стига с ферибот (1 час и 35 минути) или с акваплан (40 минути). Градът достига своя разцвет в средата на XIX в., след което попада в сянката на Ванкувър и постепенно запада. Оттогава почти нищо не се е променило и Виктория продължава да се гордее с архитектурното си наследство и ролята си в колониалната история на Британската империя. Градът е запазил някои типични английски обичаи и до днес; следобедният чай (с кифлички и сметана) в историческия хотел „Емприс“ е запомнящо се преживяване. Няколко от старателно реставрираните къщи са отворени за посещение, а градините Бучарт са прочути в цяла Западна Канада. Организират се и многобройни екскурзии с риболов, гребане с каяк и наблюдение на китове (най-доброто време за наблюдение е от края на юли до септември).
Островите Гълф образуват красив наниз в пролива Джорджия, между остров Ванкувър и материка. Те са свързани с ферибот и хидроплан с о. Ванкувър. Островите са прочути със спокойната си атмосфера, съхранената природа и големите артистични общности. Най-известен е Солт Спринг, макар че Галиано (нас. 800 души) е може би най-дивият и най-красивият (както и най-сухият и слънчевият). Сред многобройните му паркове и резервати е Провинциалният парк Монтагю Харбър, в който има великолепни плажове с бял пясък от фино стрити мидени черупки. За запазването на уникалната екосистема, включваща разнообразни растителни и животински видове, през 2003 г. е създаден Националният парк и резерват Гълф Айландс. Косатки, костенурки, морски лъвове, тюлени и видри обитават крайбрежните води; в небето се реят орли, ястреби и лешояди. Най-впечатляващи са косатките: районът е едно от най-благодатните места в света за наблюдение на тези удивителни бозайници.