Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Ханой и делтата на Червената река

280_karta.jpgКолоритна и спокойна земя, богата на езера, легенди, храмове и древни традиции.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ВАЛУТА: донг; американските долари се приемат навсякъде,

макар и неофициално (носете дребни банкноти).

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

октомври-декември, когато топлината и влагата са поносими.

КЛИМАТ: Виетнам има тропичен мусонен климат.

През лятото падат обилни дъждове. Зимите са топли

и слънчеви 6 периода октомври-декември и малко

по-хладни от януари до март.

ЗДРАВЕ: препоръчва се ваксинация срещу хепатит А и

коремен тиф. В някои райони може да се нуждаете от

лекарство против малария.

КАКВО ДА НОСИТЕ: памучни дрехи с дълъг ръкав, шапка

за слънце, удобни обувки, спрей против насекоми

(съдържащ DEET — диетилтолуамид), бутилка с вода,

слънцезащитен крем и лекарства.

ХРАНА И НАПИТКИ: за виетнамската кухня са

характерни пикантни подправки и сосове, най-вече

рибен сос, лимонова трева и лайм. Типичната закуска е

фо — супа с юфка, подобна на пилешката. Свинското

месо, скаридите и ястията със зеленчуци са сред най-

консумираните храни. Срещат се и по-необичайни

деликатеси, приготвени от кучешко месо или змия; В

селата около Ханой има ресторанти, където сервират

кобра — виетнамския символ на мъжественост.

Избягвайте салати и небелени плодове, пийте

бутилирана или преварена вода.

КАКВО ДА КУПИТЕ: коприна, бижута,

лакирани изделия, керамика.

ЛЕТИЩЕ: Ханой Ной Бай

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ВИЗА: всички чужденци трябва да

имат входна виза за Виетнам.

283_hanoi.jpgВиетнам
284_hanoi.jpgХаной.

Ханой е столица на Виетнам от хилядолетие. Ха Ной означава „междуречие“, но по-ранното име на града — Тханглонг (Излитащият дракон), все още се използва от жителите му. Днешният град е колоритно съчетание от контрасти: дребни улички и притихнали храмове се редуват с ярък неон и бетонни конструкции, а булевардите са изпълнени с мотопеди и велорикши.

Столицата е разположена на върха на делтата на Червената река, обхващаща плетеница от реки и канали с обща площ 3000 кв. км. Регионът от векове е населен с етнически виетнамци, повечето от които все още живеят в традиционни общности сред оризищата.

Ханой
285_chuk_bach.jpgХаной е разположен край няколко езера, може би най-красиво е спокойното и тихо езеро Чук Бач.

Ханой е разположен край няколко кристални езера, сред които Хо Хоан Кием (Езерото на върнатия меч), чието име идва от легендата за свещения меч, използван за прогонването на китайските нашественици. Отвъд езерото се простира лабиринтът на Стария квартал, царство на традиционните занаяти. Тридесет и шестте улици все още носят имената на изделията, които се изработват и продават тук от векове: Улицата на фенерите, Улицата на коприната, Улицата на ковчезите, Улицата на подправките и т.н. Названията са се запазили, въпреки че стоките вече не са същите; старите занаяти се превръщат в отживелица, а заради туризма никнат хотели, интернет кафенета и заведения за бързо хранене.

287_severen_vietnam.jpgВ Северен Виетнам Нова година се отбелязва с клонки от цъфнала праскова. Улиците на Ханой изобилстват с розови цветчета, продавани от местни фермери на велосипеди.

Много неща са се променили — от комунистическата пропаганда, гърмяща от високоговорителите, до модерно облечените градски хлапета с мобифони в ръка, но и много неща са се запазили. Селянки с широки дрехи и конусовидни шапки крепят тежки кошници с плодове и цветя; почти незабележими входове водят към тесни високи къщи, чието жизнено пространство е изместено в задната част на сградите. Странният архитектурен стил е следствие от опитите да се заобиколи данъкът, определян в зависимост от големината на фасадата. Олющени храмове и пагоди, издигнати в чест на божествата, закрилящи гилдиите, все още красят тесните улички. Пагодата „Бач Ма“ (Белият кон) на улица „Ханг Буом“ (на производителите на корабни платна) е най-старата в Ханой: според легендата царят видял бял кон да излиза от един храм и решил да издигне град върху земята, белязана от копитата му, а коня обявил за пазител на града.

Южно от ез. Хоан Кием се намира елегантният Френски квартал. От двете страни на сенчестите булеварди са разположени скъпи картинни галерии, модерни кафенета и луксозни бутици, френското колониално влияние все още се усеща навсякъде в Ханой: в изящните вили, скрити зад високи стени, в пищното великолепие на сградата на Операта и легендарния хотел „Метропол“, във величествения Президентски дворец, бивша резиденция на генерал-губернаторите на Индокитаи. Построеният от французите затвор, наричан „Ханойският Хилтън“ след Виетнамската война, е почти напълно разрушен и заменен от хотел, но една малка част е запазена и превърната в музей.

Близо до бреговете на най-голямото ханойско езеро — Хо Тай (Западното езеро), се намира внушителен мавзолей в съветски стил, в който е изложен за поклонение Хо Ши Мин. Наредени на опашка, виетнамци чакат да му отдадат почит в благоговейна тишина. Музеят до него запознава с живота на „чичо Хо“ и най-новата виетнамска история в непретенциозен и малко безвкусен стил. Далеч по-интересен е Музеят на изящните изкуства, в който са изложени внушителен брой картини и скулптури, както и каменни релефи, датиращи от IX в.

Близо до мавзолея е Пагодата на лотоса, или Пагодата на една колона — 900-годишна постройка, която днес е разположена върху нова бетонна основа. Според легендата бездетният император идвал на това място да моли богинята на милосърдието да го дари с дете; трогната от молбите му, скоро след това тя го благословила с наследник. Императорът построил храм на богинята в знак на благодарност и местните жители все още вярват, че Пагодата на една колона може да лекува безплодие. Друга популярна атракция е водният куклен театър.

Делтата на Червената река
281_delta.jpgДелтата на Червената река е важен оризопроизводителен район от древността; повечето фермери продължават да използват традиционни методи.

При Ханой Червената река се разделя на два големи ръкава: южен — Хонг Ха (Червена река), и северен — Дуонг, които ограждат просторния плодороден триъгълник с многобройни оризища. Делтата на Червената река е голям оризопроизводителен район, чийто пейзаж почти не се е променил през вековете. Сложна система от диги и канали, някои от които датират от XI в., предпазва селата и посевите от наводнения. Облечените в традиционни памучни дрехи селяни с конусовидни бамбукови шапки са обичайна гледка. В последните години се въвеждат трактори, но водните биволи все още се използват масово за обработване на оризищата.

282_jeni.jpgЖени с традиционни конусовидни шапки посрещат приветливо посетителите на ханойския пазар.

По традиция оризищата се оставят „да отлежат“ няколко месеца, а през това време селяните се отдават на различни занаяти. През годините всяко село се е специализирало в определен вид производство — керамика, бижутерия или коприна. Във всяка провинция в делтата на Червената река има десетки такива села, но най-достъпни са тези до Ханой. Най-известно е селото на грънчарите — Бат Чанг, на 10 км от столицата, до което се стига след приятна разходка с велосипед покрай речния бряг. Нгу Са е село, специализирано в производство на бронзови изделия; Ван Фук се населява от производители на коприна, а Ле Мат е прочуто с отглеждането на змии.

Заливът Ха Лонг
286_gjonka.jpgДжонка се плъзга в залива Ха Лонг — вълшебно място, където според местната легенда живеят дракони.

Река Дуонг се влива в Тонкинския залив близо до оживеното морско пристанище Хайфонг. На север се намира заливът Ха Лонг (включен в Списъка на световното природно наследство на ЮНЕСКО), място с изключителна красота. В залива са пръснати над 1600 островчета, представляващи назъбени варовикови образувания, които според легендата били създадени от дракони, бълващи нефрит и скъпоценни камъни. Драконите били изпратени от боговете да помогнат на виетнамците в тяхната борба срещу нашествениците, а когато мирът бил възстановен, предпочели да останат в този земен рай.

Днес в залива се носят джонки с традиционни платна, пренасящи пътници към заливчета с пясъчни брегове и ехтящи пещери със сталактити и сталагмити. Може да ги разгледате с взет под наем каяк или да се качите на реставрирания параход и да се насладите на изненадващия лукс, който предлага.

Национален парк Кат Ба

Заливът Ха Лонг привлича повече от два милиона посетители годишно. За по-отдалечените острови трябва да се отправите към Националния парк Кат Ба, около 32 км източно от Хайфонг (откъдето потеглят фериботите). Разположен на най-големия от островите, свързващи заливите Ха Лонг и Бай Ту Лонг, паркът съхранява девствени тропически гори с изключително разнообразна фауна и флора, красиви, почти пусти плажове и кристалночисти води.