Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Африка

91_afrika.jpgПътуването по тази река бе като връщане към началото на света, когато буйна растителност покривала земята и единствени господари били грамадните дървета. Джоузеф Конрад (1857–1924 г.), английски писател от полски произход.

Маракеш и Атласките планини

92_karta.jpgКипящ от живот град и снежни планински хребети, извисяващи се сред пустинята.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ВАЛУТА: марокански дирхам

ЕЗИЦИ: арабски и берберски диалекти

(говорени от 40% от населението), френски, отчасти испански

и английски. Носете си разговорник.

КЛИМАТ: средиземноморски/пустинен. През лятото е много

горещо (над 38°C в Маракеш), но в планините е студено.

През зимата може да вали обилно.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

октомври-април (за да избегнете жегите, но си вземете топли дрехи)

ДВЕ НЕЩА, КОИТО НЕ БИВА ДА ПРАВИТЕ: не пийте

чешмяна вода и не се разголвайте, особено младите жени.

Това се смята за естествено от туристите,

но дразни мароканците.

ЛЕТИЩА: Маракеш, Уарзазат, Агадир

КАК ДА СЕ ПРИДВИЖВАТЕ: добре е по главните пътища

да ползвате автобусните услуги, но ако искате да сте независими,

наемете кола.

КАКВО ДА КУПИТЕ: килими; кожени, керамични, сребърни и

медни изделия; подправки.

ХРАНА И НАПИТКИ: особено популярни са различните видове

тажин: ястия с риба или месо, сушени сини сливи, лимонов сок,

маслини и подправки, приготвени на бавен огън в пръстен съд,

от който идва името им. Повечето мароканци са мюсюлмани и

не пият алкохол, а ментов чай или прясно изстискан плодов сок,

но в ресторантите за чужденци може да се намери добро

местно вино. Опитайте „Каберне Президан“ от червените

или освежаващото розе „Устале“. Белите вина не са особено добри.

94_maroko.jpgМароко.

Изкачете се на плоския покрив на някой от малките хотели в сърцето на стария Маракеш и ще видите море от джамии, минарета и палми, извисяващи се сред закътани вътрешни дворове. Отвъд тях, на фона на наситеносиньото небе, се открояват върховете на високите Атласки планини, покрити със сняг през по-голяма част от годината. А над всичко се стеле червеникав покров от ситен прах, заради който Маракеш се нарича и Червеният град: за да напомня, че макар и потънал в зеленина, този град е оазис насред пустинята. Но не се любувайте прекалено дълго на панорамата. Точно под вас пулсира сърцето на „Джамаа ел фна“ — Площада на мъртвите, макар че едва ли има по-оживено място от най-големия площад на Маракеш. Акробати, музиканти, танцьори, змиеукротители, гадатели и разказвачи на приказки изпълват пространството, сякаш излезли от страниците на „Хиляда и една нощ“. Площадът, заобиколен от ниски сгради, е сцена на ежедневните им представления, но най-забележително е шоуто вечер; при това публиката не се състои само от туристи, защото историите се разказват на арабски и берберски, а не на френски и английски. Има и редици открити сергии, където може да хапнете типична мароканска храна. Опитайте харира — вид гъста супа, пийнете ментов чай — обичайната мароканска напитка, сервирана с огромни количества захар. Пазете се от настойчивите улични продавачи, които ще ви предложат всевъзможни стоки, както и услугите си на гидове. Не си мислете, че ще се измъкнете, като се престорите, че не знаете френски, английски или друг някой език; те, както изглежда, говорят всички езици под слънцето.

93_uarzazat.jpgНякога Уарзазат е бил само погранично укрепление в края на пустинята, но днес в него има десетки хотели, летище и зоологическа градина.
Как да се пазарите

Ако идвате за първи път и не пътувате с организирана група, е добре да си наемете гид. За целта може да се обърнете към туристически център или към някой от по-сговорчивите персонажи на „Джамаа ел Фна“ — услугите им не са скъпи. След като се сдобиете с гид, вече сте в безопасност, защото той ревниво ще ви пази от натрапници, докато ви развежда наоколо. Разходката неизменно приключва в някой от магазините на прочутия сук (пазар) — плетеница от тесни покрити алеи, гъмжащи от сергии, където се продават кожени и керамични изделия, сребро, копринени, вълнени и памучни тъкани, килими, подправки, красиво украсени ками и пластмасови дрънкулки. Вероятно продавачът в избрания магазин случайно ще се окаже познат на вашия водач и затова — какъв късмет — ще ви предложи „много специална цена“. Пазарлъкът не просто е препоръчителен, той е задължителен: демонстрирайте силно съмнение в обявената цена и колебание дали искате да купите точно това. Пазаренето е бавен процес, съпроводен с безкрайно пиене на ментов чай. След приключването му повечето продавачи показват изненадваща осведоменост за кредитните карти и изпращането на покупката у дома с въздушна поща, ако е твърде обемна за носене.

Славното минало

Маракеш не е само търговски център, той е бивш имперски град, който се отличава с едни от най-забележителните архитектурни паметници в ислямския свят, отразяващи неговото славно, но и бурно минало. Основан е през 1062 г. от династията на Алморавидите, управлявали империя, която се простирала от Толедо, Испания, до Сенегал. Оттогава градът е изоставян многократно, разрушаван и построяван отново. Златната му епоха настъпва през XII в., когато майстори маври от Испания идват да строят джамии и дворци. За жалост, на друговерците е строго забранено да влизат в ислямските храмове, но може да се насладите отвън на кулата на джамията „Кутубия“ — класически образец на андалуско-мавританския стил в архитектурата, и да влезете в медресето „Бен Юсуф“ — религиозно училище от XVI в. с изящно декорирани тавани. По-романтична е гробницата от XVI в., където сред стройни кипариси и напъпили рози са положени султаните от династията Саади. Мрачната, но изумително красива Зала с дванайсетте колони има арковиден свод, който изглежда обвит в позлатена дантела — друг пример на мароканското стуко.

95_fasadi.jpgПрозорците на фасадите са рядкост в Маракеш, но имат изящни решетки и украса, в които се усеща влиянието на мавританския стил от Гранада, Испания.

Отвъд градските стени се простира запазилият своето изящество Вил Нувел (Нов град), построен по време на френския протекторат (1912–1956 г.), с френски ресторанти и кафенета, разположени на шумни булеварди с редици от портокалови дървета. Тук има луксозни хотели със зелени градини и плувни басейни, където обичал да отсяда и да рисува английският министър-председател Уинстън Чърчил. Ако сте запленени от глъчката на стария град, това е най-доброто място за отсядане, само на половин час пеш от „Джамаа ел Фна“ и по-малко с автобус или фиакър (файтон).

97_marakesh.jpgМаракеш, който през деня може да ви се стори запуснат и прашен, кипи от живот до късно през нощта.
Планината и пустинята

Отвъд Маракеш се намират планините и пустинята, разположени в Льо Гран Сюд (Недостъпния юг).

96_vodopadi.jpgВ гънките на Атласките планини има красиви водопади (като този в Узанд), които рядко пресъхват, понеже се захранват от бавно топящия се сняг.

Днес до него може да се стигне с автобус или с кола под наем, при положение че се придържате към главните асфалтирани пътища — второстепенните може да се окажат пътеки върху гола скала. На около 50 км извън града пътят се изкачва през зелени дъбови гори към върховете на Атлас — най-високия планински масив в Северна Африка, чиито върхове надвишават 3900 м. Струва си да се отбиете от пътя заради село Телует, на 20 км източно от магистралата: каменни къщи с плоски покриви обграждат мрачната казба (укрепление). Някога Телует била най-важната крепост на племето глауи, което — с благословията на французите — управлявало по-голямата част от Южно Мароко със средновековна жестокост до 40-те години на XX в., окачвайки главите на враговете си на стените на Маракеш. Магистралата се вие нагоре към Тизин Тишка — най-високия проход в Мароко (2275 м), който през зимата е затрупан със сняг, — а после се спуска сред гол, скалист пейзаж.

98_teluet.jpgПолуразрушената казва (крепост) Телует се издига над плодородни земеделски площи, напоявани от реките в Атласките планини. Гледката, която се разкрива от покрива на крепостта, е много красива.

Уарзазат, на около 144 км от Маракеш, някога е бил оживено погранично укрепление в края на най-голямата пустиня в света. Червените къщи с форма на куб и палмовите дървета приличат на филмов декор за оазис (всъщност тук наистина са снимани филми). Има десетки хотели и дори голф игрище, които дължат съществуването си на р. Дра. Реката, захранвана от снеговете на Атласките планини, преминава през пролом в хребета Антиатлас, после се отправя на юг през пустинята, където завършва пътя си. По поречието й има зелени, гъстонаселени оазиси с кирпичени къщички, заобиколени от палми; пейзажът напомня миниатюрна Нилска долина. Струва си да спрете в село Агдз, за да се насладите на прочутите местни килими. Загора, на 168 км югоизточно от Уарзазат, е друго бивше погранично укрепление. Селището изглежда доста неугледно на фона на околния пейзаж, но е удобна изходна база за пътешествия в пустинята и по-специално за наемане на камили. Ако сте в състояние да яздите тези странни клатушкащи се животни — някои хора получават морска болест, — може да се запишете за екскурзия в пустинята с продължителност до една седмица, с осигурени гидове и палатки. В нощите, прекарани под открито небе, ще имате възможност да наблюдавате поразително ярките звезди над пустинята, която се простира на хиляди километри на юг и на изток.

99_berberi.jpgЗмиеукротителите, обикновено бербери, изнасят ежедневни представления на „Джамаа ел Фна“, главния площад на Маракеш. Те контролират влечугите чрез музиката и ритмичните движения на тялото.