Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The new traveller’s atlas, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Маргарита Дограмаджян, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,8 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър
Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика
Преводач: Маргарита Дограмаджян
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2010
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-0811-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848
История
- — Добавяне
Където изтокът среща запада
Той прилича повече на вълшебен град от „Хиляда и една нощ“, отколкото на истински, построен от тухли, камък и хоросан.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: 10 млн. души
ВАЛУТА: турска лира
КЛИМАТ: смесен морски/континентален;
често горещо през юни-август, през зимата може да падне сняг.
ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:
по всяко време, но най-приятно е през пролетта.
НАЙ-БЛИЗКО ЛЕТИЩЕ:
международното летище „Ататюрк“ е на 24 км; автобусът за
летището спира в центъра на града.
КАКВО ДА КУПИТЕ:
килими, бижута, кожени изделия.
КАКВО ДА НОСИТЕ: чанта за кръста, за да не пострадате
от джебчиите, а през зимата — топли дрехи.
НАСТАНЯВАНЕ: обикновено има квартири в
изобилие — от евтините стаи в хостела
срещу „Света София“ до луксозните
апартаменти в поизгубилия блясъка си
хотел „Пера“, някогашния рай за
пътниците от „Ориент експрес“.
Този древен град на границата между Европа и Азия има три имена в дългата си история: Византион, Константинопол и Истанбул. Днес се радва на богатото наследство на двете империи, които са го направили своя столица: Византийската и Османската. Разположен върху полуостров, Истанбул е сред най-колоритните, най-оживените и най-очарователните места в света, Мека за любителите на шопинга, добрата кухня и пътешествията.
Двойните Теодосиеви стени с обща дължина 6,4 км, носещи името на византийския император от V в., при чието управление са построени, все още ограждат полуострова и са изключително добре запазени. Оградената от стените територия е включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Съвременният Истанбул се простира далеч извън тези стени, но Старият град се различава коренно от стерилните исторически забележителности в Западна Европа. Тук древността е неотделима от настоящето: бездомници обитават кулите на римските стени, върху античните капители гнездят птици, автомобилен сервиз се е настанил в османска сграда, в някогашен византийски басейн играят футбол. Докато се възхищавате на хилядолетните паметници, в ушите ви ехти трафикът на модерния град. Това хаотично преплитане на минало и настояще отразява смесеното наследство на Истанбул.
Римският император Константин Велики (упр. 306–337 г.) избира гръцкия град Византион заради стратегическото му разположение и го преименува В Константинопол — град на Константин. След падането на Западната Римска империя през 476 г., Константинопол продължава да управлява Източната Римска (Византийска) империя в продължение на хиляда години — до завземането му от османските турци през 1453 г. Завоевателят на града — султан Мехмед II (упр. 1451–1481 г.), го преименува в Истанбул и градът остава столица на Османската империя до 1923 г., когато била провъзгласена новата република Турция със столица Анкара.
Ако застанете в сърцето на Стария град, на мястото на някогашния византийски хиподрум — днес обикновен парк, погледа ви ще привлекат два величествени купола. По-старият и по-малкият е този на прочутата византийска катедрала „Света София“ (името означава „мъдрост“), построена от император Юстиниан през 533–539 г. Куполът с диаметър 31 м. и височина 55 м. е ограден от четири минарета, добавени от османците след превръщането на църквата в джамия, но интериорът е запазил до голяма степен първоначалния си вид — просторен кораб със сводести галерии и колони, проблясващи мозайки и разноцветен мрамор, доставен от всички краища на империята. По стените все още могат да се видят ангели и византийски икони. „Света София“ днес е музей.
Византийците внимавали да не издигат постройки, по-високи от „Света София“, защото я смятали за свещена. Османците обаче го направили с другия голям купол, доминиращ в небето на Истанбул: джамията „Султан Ахмед“ с шест минарета. Строена между 1609-а и 1616 г. от архитекта Мехмед, тя е по-известна като Синята джамия заради синьо-зелените фаянсови плочки от Изник, които придават на интериора сдържана елегантност.
В края на полуострова е разположен Топкапъ Сарай — изящен комплекс от вътрешни дворове, султански покои, павилиони и градини с изглед към Водите на Златния рог и Босфора. Строежът на двореца започва през 1466 г. и В продължение на Векове е резиденция на султаните, управлявали обширната Османска империя; до XIX в. в него живеят около 5000 Висши служители, придворни и слуги. Отворен за посещения през 1924 г., днес той е най-големият дворец музей в света, излагащ 86 000 артефакта, сред които костюми, бижута, мебели и прекрасни образци на калиграфското изкуство. Градините на Топкапъ са истински оазис на тишината в бедния на зелени площи Истанбул, но в същото време оттук може да се наблюдава интензивният трафик в Босфора към азиатските брегове.
Най-големият пазар
Истанбул предлага вълнуващи преживявания на любителите на шопинга, особено на онези, които умеят да се пазарят. Капалъ Чаршъ (Покритият пазар) е най-големият в света и датира още от създаването на империята. В лабиринта от улички и покрити пасажи има над 4000 магазина с изделия на турските занаятчии: килими, ръчно рисувана керамика, златни бижута, медни и месингови изделия, лули от морска пяна и кожени изделия.
Не купувайте антики: в редките случаи, когато предметите са автентични, ще си имате работа със съда, ако се опитате да ги изнесете от страната без необходимите документи. Зад „Йени Джами“ (Новата джамия) в квартала Еминьоню се намира Мъсър Чаршъсъ (Египетският пазар), или Пазарът на подправките, където въздухът е наситен с аромата на кимион, канела, мента, шафран и мащерка.
Турската кухня е една от най-добрите в света — наред с френската и китайската, но вегетарианците трябва да внимават: многото безмесни ястия от нахут, бамя и други зеленчуци се правят с говежди бульон и понякога съдържат късчета месо за вкус. Рибата в Истанбул е отлична — лови се направо от водите на Босфора и може да я купите прясно изпечена върху дървени въглища и пъхната между две филии хляб. Ако предпочитате да хапнете на спокойствие, около Кумкапъ има няколко чудесни рибни ресторанта. Турската бира (особено „Ефес“) и виното също са добри.
Морето винаги е наблизо — достатъчно е да свърнете по някоя уличка със стари дървени къщи и веднага съзирате проблясващите води; нощем въздухът се оглася от сирените на големите танкери, преминаващи през Босфора. Непременно трябва да се разходите с корабче. Ферибот от кея Сиркечи ще ви отведе до Принцовите острови за по-малко от два часа. Островите в Мраморно море, където някога са изпращали в изгнание провинилите се византийски благородници, днес са обрасли в борови гори и див люляк, сред които са пръснати красиви старинни вили и православни манастири, а автомобилният трафик е забранен. От Еминьоню може да направите кратко пътешествие с кораб по Босфора до Черно море. Ще минете край надвисналите над водата дървета от Долмабахче Сарай (някогашна султанска резиденция), край стари села — като Арнавуткьой — с малки гръцки таверни и отлични рибни ресторанти, както и близо до Белградската гора със сложната й система от византийски акведукти.