Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Египет и Нил

107_karta.jpgЕгипет, царството на фараоните, е земя на контрасти, съчетала жестока пустиня и прохладни оазиси, фантастично богатство и примитивно съществуване; земя, където са били издигнати най-величествените и загадъчни артефакти на Стария свят.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ЕЗИК: арабски (официален); берберски и английски се говорят масово.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: ноември-март

КЛИМАТ: горещо и сухо през цялата година.

Лято: Кайро 36°С, Асуан 42°С. Пясъчни бури през април.

Много малко дъжд, с изключение на крайбрежието. Пясъчните бури

връхлитат страната от края на март до юни.

ГОЛЕМИ ЛЕТИЩА: Кайро и Луксор

ПАЗАРЕНЕ: в Египет то е част от традицията и се отнася за всичко.

Добре е да я спазвате.

КАКВО ДА КУПИТЕ: златни и сребърни бижута

(консултирайте се, преди да купите), рисунки на папирус,

кожени изделия, килими, парфюми, подправки и алабастър (от Луксор).

КАКВО ДА НОСИТЕ: спрей против насекоми и слънцезащитен крем

с висок фактор.

ВАЖНО: Положението в Египет е нестабилно и трябва да се

проверява предварително. Свържете се с вашето Външно

министерство. В някои райони службите по сигурността може да

настояват да ескортират туристите.

Повечето хора предпочитат да пътуват организирано.

112_egipet.jpgЕгипет.

Египет се описва от древногръцкия историк Херодот като „дар от Нил“. И днес населението му зависи от плодородната ивица край реката, разделяща пустинята на две: Арабска и Нубийска пустиня на изток и Либийска пустиня на запад, Нил, най-дългата река в света, изминава 6695 км от изворите си в Уганда и Етиопия до обширната делта край Средиземно море. Около 96% от египтяните живеят в района на делтата и тясната плодородна ивица край реката. Валежите от дъжд са незначителни и до построяването на Асуанския язовир (открит през 1970 г.) са определяли пълноводието на Нил. Хилядолетия наред съдбата на населението е зависела изцяло от годишния разлив на реката. Пустинният египетски климат се характеризира с големи температурни амплитуди: дневни температури от 15°C през януари до 42°C през най-горещия летен период; нощните температури през зимата могат да паднат под нулата. Пясъчните бури са често явление от март до май, когато от Либийската пустиня духа сухият и горещ вятър хамсин. Обикновено зимата е най-доброто време за посещение, особено ако искате да поскитате из дребните места в Горен Египет (Асуан и Луксор). През лятото този район е непоносимо горещ. Същото се отнася и за някои от пустинните оазиси. Кайро е най-приятен през пролетта и есента.

108_seti.jpgГробницата на Сети I в Абидос е уникална с изящните си релефи и седемте светилища, посветени на Озирис и шест други божества.

Независимо от баналните суперлативи, използвани за описанието им, египетските пирамиди си остават уникални — единственото от Седемте чудеса на света, напълно запазено и до днес. На западния бряг на Нил има и други пирамиди, но трите в Гиза са най-големи и най-внушителни. Построени са като гробници за фараоните преди повече от 4500 години, с изглед към реката, на северозапад от древната столица Мемфис, чиито останки са залети от водите на Нил или са останали погребани под съвременно Кайро. Днес до пирамидите се стига лесно след трийсетминутно пътуване с такси от центъра на Кайро, но така човек се лишава от прекрасни гледки, тъй като между предградието на Кайро Гиза и пирамидите няма истинска пустиня. За предпочитане е да наемете кон или камила за няколко часа от близкото село Назлат ал Саман и да яздите през пясъците на пустинята. Разберете се за цената предварително (пазарете се!) и платете чак след като завършите пътуването си. От тази посока може да оцените съвършената геометрия на пирамидите, разположени сред пустинния пейзаж, и да си представите как са изглеждали някога, тъй като откъм западната страна се е запазила част от оригиналното им покритие от гладки и бели дялани камъни.

109_giza.jpgПо-добре пътувайте до пирамидите в Гиза на запад през пустинята на муле или кон. Казват, че може да чуете как каменните великани шепнат на разсъмване. Със сигурност обаче ще избегнете палещите лъчи на обедното слънце и претъпканите туристически автобуси.

Има три главни пирамиди и във всяка от тях може да се влезе, но само Голямата пирамида, гробницата на фараона Хуфу (Хеопс), починал през 2567 г. пр.Хр., представлява интерес. Посетителите може да се проврат през тесните й проходи и да стигнат до трите камери във вътрешността, сред които е и тази на фараона — с внушителен гранитен саркофаг. Струва си да се разгледа и музеят зад Голямата пирамида, за да се види Слънчевата ладия на фараона, открита в гробницата. Най-впечатляващото в тези паметници са размерите им. Хеопсовата пирамида е най-голямата пирамида, строена някога — изградена е от 2 250 000 каменни блока, тежащи средно над 2,5 тона всеки.

Кайро е колоритен космополитен град, в чиято култура, религия и начин на живот се срещат Изтокът и Западът, Северът и Югът. Изящните джамии и осеяното с минарета небе свидетелстват за славното минало на Кайро като един от най-големите мюсюлмански градове, но тълпите по улиците му включват и копти, евреи, европейци и чернокожи африканци. От провинцията непрекъснато пристигат хора, много от които спят на гробищата.

111_kamili.jpgПазарът на камили е един от многото сукове (пазари) в стария Кайро — свят, който е съвършено различен от лъскавите офис сгради и хотели в новия град.

В стария град, ограден от крепостни стени, има 400 джамии, оживени базари, варосани каменни къщи; кварталът на коптските християни предлага относително спокойствие. На север и запад се простира съвременният Кайро, с широки булеварди, бутикови магазини, скъпи хотели и международни бизнес централи, както подобава на най-големия африкански град.

В Египетския музей, съхраняващ една от най-богатите колекции на древноегипетско и византийско изкуство, се намират и съкровищата на Тутанкамон.

С фелука по Нил
115_feluki.jpgТрадиционните фелуки са по-спокойна алтернатива на параходите и моторните лодки.

Никое пътуване до Египет няма да е пълноценно, ако не плавате по Нил от Асуан до Луксор с фелука — традиционната местна платноходка. Течението на Нил е с посока от юг на север, но вятърът обикновено духа в противоположна посока, нагоре по долината на Нил от Средиземно море, затова лодките се носят без усилие надолу по течението, а на връщане използват платна. Животът край реката изглежда такъв, какъвто е бил от хилядолетия: рибари с мрежи, фелахи (земеделци), които орат с волове, кирпичени колиби, водни колела и финикови палми, фелуки могат да се наемат и от туристически групи, но пътуването от Луксор до Кайро е опасно заради терористичните акции на ислямските фундаменталисти.

Повечето туристи използват самолет или вземат влака до Луксор — една от най-популярните забележителности на Египет, а после прекарват няколко дни на палубата на луксозен параход по Нил. Луксор, построен върху развалините на древна Тива — столица на Египет по време на Новото царство (ок. 1700–1000 г. пр.Хр.), е като огромен музей на открито.

На западния бряг на Нил, на около 500 км южно от Кайро, в непосредствена близост до пустинята, се намират монументите и некрополът на древна Тива, сред които невероятните комплекси от храмове и гробници в Долината на царете и Долината на цариците. Тук се намират прочутите гробници на Тутанкамон и царица Хатшепсут, както и гигантските образи на 64 фараона, изрязани в скалите.

114_hatshepsut.jpgГробницата на царица Хатшепсут в Луксор. По време на своето управление (1503–1482 г. пр.Хр.) тя притежавала безпрецедентна за царица власт.

На източния бряг е разположен самият град Луксор, с красиви, макар и стари къщи с балкони. В Карнак се намира огромният и добре запазен храм на Амон, може би най-грандиозният храм в цял Египет, както и други древни паметници, пръснати между градини и палмови горички. Карнак предлага и добра кухня, макар че храната извън Кайро често е смесица от западни влияния. Египетското бренди и бирата обаче са добри.

113_amon.jpgГрандиозният храм на бог Амон в Карнак ви посреща с редица от фигури с глава на овен. Амон често е представян с глава на овен с извити рога.

От Луксор може да направите 4-5-дневен круиз до Асуан — вратата към Субсахарска Африка. Градът е прекрасен остров от зеленина сред реката. Тук има сравнително малко древни забележителности, а и Асуанският язовир, макар да респектира с мащабите си, е доста скучен; има обаче кратък полет до Абу Симбел, големия храм на Рамзес II. През 1964 г. по инициатива на ЮНЕСКО храмът е преместен с херкулесови усилия от първоначалното си място (което днес е под водите на ез. Насър) на сегашното, с 64 м по-нагоре.

110_asuan.jpgПо време на строежа на Асуанския язовир храмовете в Абу Симбел са преместени с 64 м по-нагоре, за да бъдат спасени от водите на езерото Насър.