Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Замбези и Окаванго

124_karta.jpgРеките Замбези и Окаванго: от невероятните речни каньони и грохота на най-големия водопад в света към вътрешната делта в пустинята.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

КАК ДА СТИГНЕТЕ ТАМ: с полет до Хараре в Зимбабве

(оттам водопадът е само на няколко часа с автобус, кола или влак)

или директно до летището Виктория Фолс.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

делтата на р. Окаванао — юли-септември;

Водопад Виктория — през цялата година.

КЛИМАТ: разположението на Замбия и Зимбабве — върху

високо плато, превръща тропическите температури в летни

средиземноморски. По-голямата част на Ботсуана е пустиня,

с високи дневни температури, които нощем падат около нулата.

В делтата през деня е горещо, но вечерите са приятни.

ЗДРАВЕ: ваксинации против холера, коремен тиф,

полиомиелит и бяс; вземете предпазни мерки срещу малария.

КАКВО ДА НОСИТЕ: спрей против насекоми, дъждобран,

слънцезащитен крем,

ХРАНА И НАПИТКИ: международна кухня в повечето големи

хотели и хижи. Зимбабвийската бира е популярна, както и

традиционната царевична бира вхавха.

КАКВО ДА КУПИТЕ:

местни занаятчийски изделия

ВНИМАНИЕ: Зимбабве е нестабилна в политическо отношение

страна и е добре да проверите какво е положението, преди да поемете на път.

126_botsuana.jpgЗамбези и Окаванго.

Едно пътуване със самолет е достатъчно да ви пренесе между две съвършено различни лица на Африка — от мястото, където водата пада с такава сила, че облаците воден прах се виждат на 40 км разстояние, до лениво речно течение в най-голямата вътрешна делта в света. Ще се запознаете с две уникални екосистеми: с микроклимата на влажните тропични гори около водопада Виктория, както и с блатата и тръстиковите мочурища с разнообразна фауна и флора в делтата на река Окаванго, в сърцето на пустинята Калахари.

125_kanarche.jpgЛилавогърдото канарче е сред четиристотинте вида птици, обитаващи земите в делтата на Окаванго.
Гърмящият дим

Мози оа Туня — Гъмящият дим — е поетичното и мелодично име, което местното племе макололо е дало на трите водопада, съставляващи водопада Виктория. Река Замбези, широка 2,5 км, излива всяка минута средно 550 млн. литра вода от 100 м височина, от което целият район наоколо се тресе. Най-големият водопад в света е разделен между Замбия и Зимбабве (където са по-красивите гледки), но границата може да се прекоси безпроблемно.

127_zambezi.jpgРека Замбези привлича геолози, изследователи на дивата природа и търсачи на силни усещания.

Водната завеса, която се спуска внезапно от заоблените зелени хълмове в стръмния каньон на р. Замбези, се разделя на три основни части от скалисти острови, препречващи пътя й: Главен водопад, Водопад на дъгата и Източен водопад. Облаците от водна пара създават необичайна и уникална в екологично отношение тропична гора с невероятно буйна висока папрат, която не се среща никъде другаде в Зимбабве или Замбия. Тропичните гори са обгърнати от постоянна влажна мъгла, а водните пръски са навсякъде.

„Никой не е в състояние да си представи красотата на сцената… сигурно на подобни прекрасни сцени са се наслаждавали ангелите в своя полет“, пише британският изследовател д-р Дейвид Ливингстън, когато вижда за първи път водопада Виктория. Неговите думи са в основата на днешната атракция „Полетът на ангелите“: пътуване със самолет, хеликоптер или едномоторен лек самолет над каньона. Маршрутът следва зигзагообразния ход на реката, сякаш на сантиметри от гъстите облаци пара и дъгата, която се образува в тях. Пречупването на светлината от водните пръски има приказен ефект. А по време на пълнолуние се образува сребриста, призрачно проблясваща лунна дъга.

128_viktoria.jpgРеката прорязва твърдото базалтово плато на Замбия, а водопадът Виктория се спуска по отвесни насечени скали.

Бездната, издълбана от Замбези, е идеална за екстремни спортове. От моста Замбези се правят едни от най-невероятните бънджи скокове в света (две секунди истински ужас, докато, вързан с гигантско еластично въже, скачаш с главата надолу от 100 м височина към реката) и спускания по 23-те бързея в долната част на Замбези.

129_okavango.jpgДелтата на р. Окаванго е обитавана от уникални животински и растителни видове. Най-добре е да я разгледате с мекоро — лодката еднодръвка на местното племе байей.

Степента на трудност в речния рафтинг се определя по скалата от I до VI — от леки бързеи до невъзможни за преминаване. Бързеите на р. Замбези, която преминава между стръмни скали, високи над 200 м, са предимно от IV и V степен и спускането по тях с надуваеми лодки е като возене в скоростно влакче. Офертите за рафтинг включват 12 бързея за половин ден и пълен ден за цялата река. Предлагат се и възможности за наблюдение на дивата природа в близкия Национален парк Замбези.

Перлата на Калахари

Ако търсите контраст на буйната Замбези може да направите кратък полет от водопада Виктория до делтата на р. Окаванго в съседна Ботсуана. Отсядането в една от местните хижи или къмпинги ще ви предостави гледка от птичи поглед към най-голямата вътрешноконтинентална делта в света. Река Окаванго (под името Кубанго) извира от високото плато Бие в Ангола и минава през северната част на пустинята Калахари, където свършва нейният път: разделя се на все по-малки потоци, канали и лагуни, докато се изпари или потъне в пясъците.

131_hipopotami.jpgХипопотамите помагат за поддържане проходимостта на каналите на р. Окаванго, бродейки тежко през тях в търсене на храна.

Делтата обхваща 15 000 кв. км площ и представлява огромен оазис, който се обитава от разнообразни животински и растителни видове. Резерватът Мореми, включващ приблизително 20% от площта на делтата, е дом на 36 вида бозайници: лъвове, слонове, жирафи, бизони, антилопи гну, зебри и различни видове газели. Сред постоянните му обитатели са още хипопотами, крокодили, орли рибари, корморани и жерави. В резервата няма пътища, рядко се среща по някой джип и естествено няма никакви тълпи.

130_antilopi.jpgВсяка година милиони антилопи гну мигрират през африканските савани в търсене на вода и прясна паша.

За да се насладите докрай на това спокойно убежище и красивата му природа, разгледайте делтата с мекоро (лодка еднодръвка), карана от местен рибар. Може да прекарате дни наред, носейки се по завоите на дългия 400 км воден път, като плавате от остров на остров, спите под звездите и се храните с прясно уловена риба. Сред другите възможности са палатков лагер, например Ксаксаба, и луксозни сафари хижи.