Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The new traveller’s atlas, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Маргарита Дограмаджян, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,8 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър
Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика
Преводач: Маргарита Дограмаджян
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2010
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-0811-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848
История
- — Добавяне
Северна Европа
Хебридски острови
Отвъд ветровитите брегове на този див и слабо населен архипелаг чак до Америка се простира единствено необятната шир на Атлантическия океан.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
НАСЕЛЕНИЕ: 26 000 души
ВАЛУТА: британска лира
КЛИМАТ: умерен морски; температурата рядко пада
под нулата, но очаквайте дъжд, мъгла и много силни ветрове
през цялата година.
ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:
пролетта, лятото и есента; през есента багрите са невероятни.
НАЙ-БЛИЗКИ ЛЕТИЩА:
Глазгоу, Сторноуей. Има и полети от Глазгоу до Бенбекула и Бара.
КАКВО ДА НОСИТЕ: спрей против насекоми, непромокаеми дрехи,
туристически обувки.
КАКВО ДА КУПИТЕ: туид от Харис, малцово шотландско уиски
местно производство.
НАСТАНЯВАНЕ: нощувка със закуска на разумни цени;
обстановката е скромна, но леглата са удобни, а богатата
шотландска закуска включва бекон, яйца и пушена херинга.
Невероятно, но дори в гъстонаселена държава като Великобритания има пусти и откъснати от света райони. На Външните Хебриди — островна дъга в Северния Атлантически океан с дължина 208 км, отделена от Шотландия чрез протока Минч, човек се чувства толкова далеч от Лондон, колкото от Женева или Франкфурт, при това не само в географски, а и в културен смисъл, тъй като тук още се говори древният келтски език.
Може да се настаните в някоя усамотена селска ферма и да се насладите на абсолютен покой. Докато се разхождате из пустите плажове в ефирната светлина на безкрайните летни вечери, може да изминете километри, без да чуете друго, освен птичи крясък и лай на тюлени. В мъглива, безлунна нощ тук е тъмно като в рог; при ясно време небето е осеяно със звезди и може да наблюдавате призрачния танц на Северното сияние по небесния свод.
С ферибот през Минч
Главната изходна точка за Хебридските острови е Улапул (Алапул) В областта Рос и Кромарти. Живописното рибарско селище, построено през XVIII в., е разположено край залива Лох Брум, сред обрасли в пирен хълмове.
Не се изненадвайте, ако видите табели на руски език: руски кораби фабрики идват да купуват улова на местните рибари. Тук има прилични хотели, добри рибни ресторанти и уютни пъбове (кръчми). Добре е да се възползвате, защото в градовете и селата на Хебридите цари строг ред. Заради пуританския морал на Презвитерианската шотландска църква, чието влияние е твърде осезателно, броят на кръчмите е ограничен, а в неделя всичко е затворено.
Фериботът пресича протока Минч по маршрута Улапул-Сторноуей. Над неспокойните води непрестанно се носи острият крясък на чайките.
Сторноуей е разположен на източния бряг на най-големия и най-северния от Външните Хебридски острови (т.нар. Дълги острови), който е разделен на две части: Люис и Харис. С население от 8000 души Сторноуей е най-големият град на Външните Хебриди. Единственият стар хотел е съхранил следи от някогашното си Викторианско достолепие, но още по-изненадващи са ресторантите тандури, предлагащи азиатска кухня — тук живеят пакистанци, говорещи келтски. Местните гастрономически удоволствия се ограничават до морски дарове, обикновено съвсем пресни и с отлично качество, и специалитета на о. Люис — варен бял рибояд (морска птица) с картофи.
До всички острови има фериботна връзка; на сушата — автобусен транспорт. Не очаквайте обаче да пристигнете бързо: автобусите са редки и дори да наемете кола В Сторноуей, силно разчленената брегова линия ще удължи пътуването ви.
На 40 км от Сторноуей се намира най-северната точка на острова — суровите стръмни скали на Бът ъф Люис, познато име за всеки, който слуша метеорологичните радиопрогнози на Би Би Си.
На запад, в близост до крайбрежния път, е разположен един от най-внушителните праисторически паметници в Европа — Пръстенът на Каланиш. Мегалитното съоръжение се състои от около 50 камъка, издигнати между 3000 и 1500 г. пр.Хр., с култово предназначение. В центъра се намира гробница, която вероятно е била изградена векове, а може би и хилядолетие по-късно. Около нея са разположени 13-те най-високи каменни блока от сив гнайс. Харис започва на мястото, където Лох Сийфорт — фиорд, неотстъпващ по великолепие на скандинавските — се врязва дълбоко в острова от изток. Северен Харис е със суров планински релеф. Тесен провлак свързва главното пристанище Тарбърт с пустия и каменист във вътрешността Южен Харис, чийто източен бряг е приютил рибарски селца като Кайлс Стокиниш и Ардвей. Заливът е дълбоко врязан в сушата и пътят по източното крайбрежие толкова лъкатуши, че може да се наложи да преспите в споменатите селища. Из западните брегове на Южен Харис, където се редуват плажове и тревисти дюни, брулени от атлантическите ветрове, е възможно да вървите цял ден, без да срещнете жива душа. През лятото островът се покрива с килим от диви цветя, чийто аромат е толкова силен, че в миналото корабите са го ползвали за ориентир.
Врата към Юга
От Тарбърт или Ливърбърг (в Южен Харис) фериботът ще ви отведе до остров Северен Уист — врата към южната част на Хебридската верига. Слабо населени и притежаващи дива красота, Северен Уист, Бенбекула и Южен Уист са свързани с път, построен върху дига. Между дългите, осеяни с мидени черупки плажове в атлантическата част на островите и лабиринта от стръмни скали, островчета и заливи на изток, се издигат живописни върхове — като Бен Хор в Южен Уист.
От Южен Уист вземете ферибота до Бара — покрит с дюни остров, дълъг едва 13 км, чиято девствена красота е застрашена от растящия брой туристи и наличието на малко летище на брега. Старото пристанище в Касълбей, в южната част на Бара, е врата към най-южните и най-диви острови на архипелага — Мингулей, Бърнърей и Пабей, стопанисвани от фонда за опазване на националното наследство. Пейзажът е суров и пуст; над голите зъбери, връхлитани от вълните на бурния Атлантически океан, се реят чайки и кайри, гнездящи във всяка скална пукнатина.
Остров в облаците
Фериботна връзка от Тарбърт в Харис или от Лохмади в Северен Уист има и към Скай — най-големия от Вътрешните Хебриди. Скай — на старонорвежки „остров в облаците“ — е място на вълшебни контрасти: щом мъглата се вдигне, пред погледа се разкриват обрасли в пирен хълмове, тучни долини и живописни върхове. Макар островът да е дълъг едва 100 км, бреговата му линия е толкова силно нарязана, че трябва да изминете почти 1600 км, за да го обиколите. В крайбрежните води плуват делфини, косатки и акули, в небето патрулират морски орли.
Независимо дали идвате от Тарбърт или Лохмади, крайната дестинация е Уиг — малко пристанище, оградено от остри скали, на полуостров Тротърниш, в северната част на Скай. Тук се издига връх Стор — гигантска грамада от скални зъбери, образувани от втвърдена лава. Най-високата скала, наречена Стареца (50 м), е толкова стръмна, че е била изкачена едва през 1955 г. В срещуположния край на полуострова, сред мъглата и облаците от морски пръски, се издига друга група базалтови скали — Куиранг.
Портрий, единственият по-голям град на острова, се е сгушил под стръмни скали на мястото, където полуостров Тротърниш преминава в централната част на Скай. Живописното пристанище, изградено през XVIII в., е изпълнено с рибарски лодки и корабчета в ярки цветове. Градът разполага с много хотели, предлагащи нощувка със закуска, което го превръща в добра изходна база за разходки из острова. Оттук пътят се вие на юг към Бродфорд и Кулин Хилс (Кулинс) — хребети, извисяващи се в южната част на острова. Докато пътувате на запад, „червените“ Кулинс — верига от гранитни хълмове, отстъпват пред още по-внушителните „черни“ Кулинс. Огромните тъмни възвишения, чиито върхове достигат 900 м височина и често са покрити със сняг, образуват плътен и внушителен пръстен около езерото Лох Коришк.
От Бродфорд пътят продължава към селото Кайлакин, свързано с шотландския бряг чрез нов, все още дискутиран мост. Ако това не е достатъчно вълнуващ завършек на хебридската ви одисея, може да се върнете в Шотландия с ферибота от Кайлъри, на 6 км от Бродфорд.