Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The new traveller’s atlas, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Маргарита Дограмаджян, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,8 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър
Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика
Преводач: Маргарита Дограмаджян
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2010
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-0811-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848
История
- — Добавяне
Северна Америка

Национален парк Банф
За първи път при изследването на тези пет планински вериги в Западна Канада виждах подобна невероятна гледка… Чувствах се нищожен и същевременно извисен духом.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
ЛЕТИЩА: Калгари, Едмънтън
НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ЗИМНИ СПОРТОВЕ: март
ЦЕНТЪР „КОЛУМБИЯ АЙСФИЙЛД“:
отворен от средата на април до средата на октомври
www.columbiaicefield.com
СРЕДЕН СНЕГОВАЛЕЖ: 251 см.
ТУРИСТИЧЕСКА КОМПАНИЯ „БАНФ ЛЕЙК ЛУИС“
+ 1 (403) 762–8421 www.banfflakelouise.com
РАЗРЕШЕНИЯ: за влизане в канадските национални паркове, включително и в Националния парк Банф, се изисква разрешение. Таксите варират от еднодневни ($ 8) до годишни ($ 55), с отстъпки за деца и възрастни. Предлага се и семейно/групово разрешение за кола до седем пътници ($ 16 за еднодневен или $ 107 за годишен пропуск).
МЕЧКИ: черните мечки и мечките гризли са опасни, макар да се срещат рядко. Следвайте указанията в брошурите, раздавани в парка. Накратко: не приближавайте мечките, не ги хранете, не бягайте. Отстъпете бавно.
Канадските скалисти планини се простират на разстояние 1600 км в западната част на страната — чак до Аляска, но сърцето на планината — и най-достъпният район — е областта около град Банф. Лете и зиме тук идват милиони туристи, алпинисти и скиори. Въпреки тълпите, всеки може да се почувства също толкова извисен, колкото Том Уилсън, защото природата е неповторима.
Тези планини са млади и представляват част от зоната, в която двете американски континентални плочи са се сблъскали с тихоокеанската плоча преди 70 млн. години. Както при извайването на една скулптура, така и при младите планини отначало контурите са сурови. Ледът, снегът, вятърът, скрежът и дъждът са изсекли остри върхове и стръмни скали. От високите ледени полета се спускат ледници и стриват камъка на прах, който се утаява на дъното на ледникови езера. Гъсти гори от трепетлика, бор, ела и смърч покриват по-ниските склонове, спускайки се до бреговете на езерата. По-нагоре се простират алпийски поляни, осеяни с пирен и синчец, които постепенно отстъпват на голи, ветровити хребети. Разнообразната природа — царство на лосове, черни мечки и мечки гризли — е обявена за резерват преди малко повече от век. През 1858 г. доктор Джеймс Хектор, който проучвал долината на р. Боу, бил ритнат от товарен кон и загубил съзнание. Мислейки го за мъртъв, неговият водач индианец се канел да го погребе, но Джеймс отворил очи и доживял да види как нарекли прохода, през който минал — Ритащия кон. Скоро след това пионери изследователи открили, че студените височини се редуват с горещи низини. Подводни пещи сгрявали ледените води и ги връщали на повърхността. Серните извори и красивата природа превърнали областта в прочут балнеокурорт и през 1885 г. тя станала първият национален парк в Канада — едва 26 кв. км.
Днес Националният парк Банф обхваща 6680 кв. км площ: върхове, низини, езера и ледници, които се спускат по протежение на 240 км от границата между Британска Колумбия и Албърта. Банф, както и другите три парка — Джаспър, Йохо и Кутеней, образуват обширен район, пресечен от множество туристически пътеки. Само в Националния парк Банф общата им дължина е 1600 км.
В миналото туристите използвали предимно Канадската тихоокеанска железопътна линия. Днес по линията се движат най-вече товарни влакове, макар да се ползва и от големи туристически групи, организирани от туроператори във Ванкувър, Джаспър и Калгари. Най-често туристите пътуват с кола или автобус от Калгари, на 90 минути от парка, и пристигат в един от двата главни центъра — Банф и Лейк Луис. Внимание: двете места са многолюдни и през летния, и през зимния сезон.
Викторианското чудовище
Горещите извори на Банф — златната мина на града, днес привличат не по-малко посетители, отколкото в миналото. Най-оживено е в района на Горните горещи извори, близо до началото на кабинковия лифт, който стига до връх Сълфър, висок 2263 м. Сред най-известните сгради в града е и един от първите хотели — „Банф Спрингс“, чудовище с 578 стаи от викторианската епоха. Построен през 90-те години на XIX в., той бил най-големият хотел в света. На около 18 км на юг друг кабинков лифт, комбиниран със седалков, стига до континенталния вододел.
Банф е домакин на фестивал на изкуствата, който се провежда веднъж годишно, но повечето хора идват тук не заради града, а за да се насладят на природата. Туристите, които идват за еднодневен поход, поемат към р. Спрей и връх Сълфър от хотел „Банф Спрингс“. Ентусиастите могат да потеглят от място извън града и да стигнат по-високо. Две големи магистрали минават покрай р. Боу, чиито изумрудени води се спускат шумно от Ритащия кон през запазилата девственото си великолепие природа. От по-бързата магистрала А1 и панорамния път „Боу Вали“ тръгват пет пътеки, дълги от 5 до 28 км, които минават покрай водопади и езера и предлагат чудно красиви гледки. Някои от тях се съединяват с пътеките, водещи към курорта Лейк Луис, разположен на 59 км от Банф.

Курортният център включва селището и езерото Луис, отдалечено на 5 км. Именно езерото привлича туристите. Известно като „перлата на Скалистите планини“, то дължи перления си цвят на „скалното брашно“, или скалния прах, отмиван от ледниците. Резултатът — въпреки натрапливото присъствие на хотел от 20-те години на XX в. — е съвършена панорамна гледка при изгрев и залез, когато водите на езерото отразяват околните заснежени върхове и гористи хълмове в „цветове, откраднати от опашката на паун“, според израза на един възхитен писател.
Разбира се, през лятото пътеките край езерото са пълни с туристи. Маршрутът край ез. Агнес, на около километър от ез. Луис, се определя като най-посещавания в Скалистите планини. Но по-амбициозните лесно могат да открият и други природни прелести. Само на 13 км е ез. Морейн, толкова впечатляващо с блестящите си тюркоазени води и увенчано с корона от десет върха, че украсява старите канадски банкноти от 20 долара. Една от няколкото пътеки, които тръгват от езерото, води към най-високата точка (2605 м), до която може да се стигне по пътека в Скалистите планини. Това е и най-популярният район за зимни спортове в Канада — със седем големи ски курорта, два, от които са близо до Банф и един край ез. Луис. Курортите предлагат писти за слалом, разходки със ски сред природата, шейни с кучешки впряг, катерене по лед, пързаляне с кънки, каране на сноумобили, преход със снегоходки, разходка с хеликоптер, каране на ски извън пистата, каране на джип в каньоните, както и риболов. От връх Норуей, издигащ се непосредствено на север от Банф, се спускат добри скиори; единствено тук в целия район се предлага и възможност за нощно каране на ски.
Гигантско ледено поле
Тези, които търсят девствена природа, могат да се отправят по магистрала 93 (Айсфийлдс Паркуей) на север — към ски курорта Джаспър. Макар че районът се посещава от 1 млн. души годишно, все още е изненадващо запазен. На разстояние 230 км има само три бензиностанции, а снегът често затваря пътя в периода октомври-май.
На около 120 км северно от Лейк Луис се намира леденото поле Колумбия (325 кв. км лед и сняг) — най-голямата ледена област на юг от Северната полярна окръжност и на север от Екватора. От полето водят началото си шест големи ледника, три, от които се виждат от магистралата. Туристическият център „Айсфийлд“ предлага карти и информация за разходки сред леда. Ако имате подходяща екипировка — топли ботуши и дрехи, които могат да ви предпазят от студения вятър и рязкото спадане на температурите край ледените полета, — тези разходки ще ви предложат драматичен досег със силите, които все още извайват тези диви върхове.