Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Големият бариерен риф

317_rif.jpgДа се разхождаш из най-големия в света коралов риф край североизточния бряг на Австралия е като да ходиш по вода; навсякъде около теб се простира океан.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ЛЕТИЩА: Кеърнс, Брисбън и множество по-малки летища

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

по-добре избягвайте горещите дъждовни месеци от януари до март.

По крайбрежието температурите никога не падат под 20°С.

КАКВО ДА НОСИТЕ: слънцезащитен крем, широкопола шапка,

фенерче, обувки, с които може да ходите по коралите.

КАКВО ДА ВКЛЮЧИТЕ В ПРОГРАМАТА:

гмуркане с шнорхел и леководолазна екипировка,

разходка с лодка със стъклено дъно, туризъм в Грейт Кепъл

и на други острови, рафтинг.

321_golemija_rif.jpgГолемият бариерен риф.
322_lizard.jpgСъс звездички на картата са означени най-добрите места за гмуркане. Остров Лизард е една от най-северните точки.

Големият бариерен риф — верига от коралови рифове, опасваща крайбрежието на Североизточна Австралия, е най-голямата коралова система в света, с най-богатата подводна фауна и флора.

Станете рано за круиз от бреговете на Куинсланд. Зората разкрива линия от бели вълни на хоризонта, а вие усещате как морето сменя характера си в по-плитките води, докато приближавате кораловия шелф. Там, където водата е най-плитка, можете да стъпите върху рифа (без да се събувате, за да не се порежете на острите като бръснач корали). Отвсякъде сте заобиколени с океан; ако погледнете надолу през кристалночистата вода, ще видите калейдоскопичното многообразие на морския живот. Коралите, напомнящи вкаменени дървета в нюанси на прасковено, розово и бяло, приютяват огромно множество морски обитатели, които се борят за пространство в топлите, богати на кислород води. Ще видите морски лилии, сюнгери, морски таралежи, актинии, асцидии, миди и риби, всички толкова ярко оцветени, че изглеждат като нарисувани — сякаш всеки вид се опитва да надмине останалите по блясък, за да го забележат сред множеството.

319_hinchinbruk.jpgКрай брега има 25 островни курорта; о. Хинчинбрук, сниман от Гулд, е съхранил девственото си очарование.
323_uitsudi.jpgОстров Уитсънди, който някога е бил планина на сушата, предлага чудесни възможности за разходка сред хълмовете.
Важна статистика

Големият бариерен риф, който е на повече от 8000 години, е най-голямото образувание от живи организми в света. Кораловият рай е част от световното природно наследство на ЮНЕСКО. Той включва над 2900 рифа и 700 острова с обща дължина 2000 км, разположени от о. Фрейзър на юг, през Тропика на Козирога, до нос Йорк и Торесовия проток на север, южно от Папуа-Нова Гвинея. В южния си край рифът е отдалечен на около 320 км от сушата, но на север е много по-близо до брега и не е толкова фрагментиран.

Кораловите рифове са деликатни образувания, изградени от скелети на живи организми — морските полипи. Новите поколения полипи се прилепват към останките на своите предшественици и на свой ред умират; рифът се изгражда постепенно, поколение след поколение, и нараства с 2,5 см всяка година. Скелетите са бели, но розовеещите живи полипи в горния слой на рифа му придават специфичен розов оттенък.

Кораловите полипи са капризни създания и не виреят във вода с температура много под 20°С, което обяснява защо Големият бариерен риф е ограничен в пространството между о. Фрейзър на юг и мътните води на естуара на р. Флай в Папуа, където е северната му граница. Корали не виреят и на дълбочина повече от 30 м, защото се нуждаят от слънчева светлина.

Самите корали представляват гъста подводна джунгла, преливаща от форми и цветове, в която специалистите различават около 400 вида. В края на пролетта, няколко нощи след пълнолуние, близо до о. Орфей различни видове коралови полипи хвърлят хайвера си едновременно. В кристалночистите води се развихря подводна снежна буря, когато несметно количество сперматозоиди, а по-късно и оплодени яйца, се изстрелват нагоре в бяла експлозия.

Екология в равновесие
318_kostenurki.jpgПрез лятото морските костенурки излизат на брега, за да снесат яйцата си в пясъка. Малките се излюпват 4–8 седмици по-късно и отчаяно се опитват да достигнат морето, преди да станат жертва на хищниците.

Големият бариерен риф се населява от около 1500 вида риби и 4000 вида мекотели. Най-популярните му обитатели са морската крава, свързвана с мита за сирените, зелените морски костенурки и гърбатите китове, които всяка зима мигрират на север от Антарктика. Има и не толкова миролюбиви обитатели; в по-топлите месеци (от ноември до април) в северната част на рифа се спотайват смъртоносни медузи, които трудно може да различите, затова, преди да плувате, се консултирайте с местните жители. Остров Грейт Кепъл обикновено е добър за плуване през цялата година, но все пак питайте. Соленоводните крокодили също представляват опасност, ала по-големи проблеми създават рибите скорпиони с отровни шипове и каменната риба — най-отровната в света, която лежи на дъното и изглежда досущ като камък. Морските змии също може да са проблем, но не и акулите, колкото и странно да звучи.

320_herun.jpgХерън — един от многобройните коралови острови, образуващи Големия бариерен риф — е истински рай за птиците.

Въпреки че районът прелива от живот, екологичното му равновесие е много деликатно. Преди няколко години морските звезди „Трънен венец“ изглеждаха сериозна заплаха за рифа, но днес плашат само туристите. Основното правило е: гледайте, но не пипайте!

Можете да разгледате рифа през стъкленото дъно на лодката или с шнорхел и очила, а също и като се запишете на курс за леководолази, защото тук ще откриете не само най-прекрасните подводни гледки в света, но и най-евтиното обучение, провеждано направо „на рифа“.

325_midi.jpgГмуркачите понякога попадат на гигантски миди с дължина над 90 см и тегло до 200 кг. През размножителния период мидата изхвърля над милиард яйца.

Гмуркането е разрешено в заливите, както и на повечето острови в кораловия риф, свързани със сушата чрез бързи катамарани или хеликоптер. Трите бази на сушата са Еърли Бийч, Таунсвил и Кеърнс. При Кеърнс — град с население от 68 000 души, рифът е само на няколко километра от брега. По-спокойна алтернатива е о. Грейт Кепъл, в южния край на рифа.

324_koust.jpgКрайбрежните води на град Голд Коуст се смятат за най-доброто място за сърф в Австралия. Отвъд предградието Сърфърс Парадайз има влажна субтропична гора.
Отново на твърда земя

Грейт Кепъл е континентален остров, остатък от планина, потънала преди хиляди години след повишаване на морското ниво. Тук, както и на островите Уитсънди, може да си отдъхнете от морското изобилие, да се разходите сред пустите, обрасли в шубраци хълмове. Друга възможност е да навлезете във вътрешността на континента през крайбрежния район с плантации от захарна тръстика и да посетите някои от 211-те национални парка на Куинсланд, където можете да разгледате великолепните скални рисунки на аборигените.

Реките Тъли и Северен Джонстън в планините между Кеърнс и Таунсвил са чудесни за рафтинг.

Река Тъли, укротена след построяването на язовира с водноелектрическа централа, преминава през живописен каньон, днес национален парк. Каньонът пресича покрито с тропическа гора плато и предлага прекрасни възможности за еднодневна екскурзия.

Панорамен маршрут с дължина 30 км свързва Кеърнс и Куранда. Пътят, построен през 1888 г., включва дузина мостове и тунели през планината. Железопътната линия минава през клисурата Барън, чийто водопад изглежда най-впечатляващ след дъждовния сезон, и стига до градчето Куранда, популярен курорт. Тук можете да посетите Ноктариума, за да разгледате нощните животни на Австралия, или да се отправите на поход в тропическите гори.