Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

С кабинков лифт от Шамони

152_karta.jpgЕдин от най-огромните и великолепни късове гранит, които съм виждал… Ледникът Шармоз е натрошил скалите, а после се е отдръпнал под тъмните стени на губещия се в облаците връх Шармоз.

Джон Ръскин (1849 г.).

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ВАЛУТА: евро

КЛИМАТ: алпийски; дори през лятото температурата

в планината може да падне под нулата.

ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ: декември-март за скиорите;

май-септември за туристите.

НАЙ-БЛИЗКИ ЛЕТИЩА: Лион, Женева, Торино

КАКВО ДА НОСИТЕ: слънчеви очила, слънцезащитни кремове,

подходящи обувки, топло непромокаемо облекло, бинокъл.

ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ:

Туристически офис, 85 place du Triangle-de-I’Amitie,

Chamonix, France

Тел.: +33 (0)4 5053 0024

www.tourisme.fr/office-de-tourisme/chamonix-mont-blanc.htm

Piazza Chanoux 8, Aosta, Italy:

тел.: +39 (0)1 1523 6627

www.regione.vda.it/turismo

154_monblan.jpgМонблан

Там, където се срещат границите на Франция, Италия и Швейцария, земната повърхност се е нагънала във формата на огромни скалисти върхове, образувани при грандиозния сблъсък на двете континентални плочи преди около 200 млн. години. Над всички се откроява покритият с вечен сняг Монблан (4807 м) — най-високият връх в Европа, заобиколен от по-ниски върхове, дълбоки ледникови долини и страховити каменни изваяния, наричани игли.

155_1_shamoni.jpgШамони е изходна точка за алпинистите още от времето, когато д-р Пакар и Жак Балма изкачват за първи път Монблан през 1786 г.

Най-близкият до Монблан град, а и най-добра изходна точка, от която може да се разгледа този суров и завладяващ пейзаж, е град Шамони, разположен в зелената долина на р. Арн, чиито обрасли в гори хълмове и тучни ливади са лиричен контрапункт на околните планини. Шамони вече не е малкото планинско селце, откъдето някога тръгнали д-р Мишел Пакар и Жак Балма, за да изкачат за първи път Монблан през 1786 г., и където Ръскин се връщал всяка година; днес той е голям и оживен град, пълен с хотели, ресторанти и барове, обслужващи туристи, алпинисти и скиори.

155_egii_midi.jpgМонблан. Острият профил на Егий дю Миди на преден план.

Но пейзажът с постоянно сменящи се ефекти, резултат от промените в светлината, е все така вълшебен. Понякога „иглите“, облени от лъчите на залязващото слънце, блестят като огнени сталактити. В друг момент планините са напълно скрити от облаците и пред погледа се разстила мек пейзаж от зелени поляни и гъсти гори докато мъглата не се разсее и планините не се появят внезапно, толкова близки, сякаш можеш да докоснеш проблясващите им снежни склонове и тъмни сипеи, очертани със свръхестествена яснота.

От Шамони тръгва въздушна железница до Мер дьо Глас — огромен ледник с дължина 14 км, широчина до 1,2 км и дълбочина до 400 м. Но ако предпочитате да се изкачите пеш, можете да избирате между няколко маршрута. Отблизо ледникът е по-скоро плашещ, отколкото красив: вече не е проблясващата бяла лента, а страховита маса, набраздена от огромни пукнатини и осеяна със скални отломки, които е отнасяла по пътя си надолу. Щом се озовете на върха, пред вас се разкриват ледовете и снеговете на пирамидообразния Гран Шармоз и Егий дю Дрю — сякаш от земните недра току-що е изригнала страховита клада. В никакъв случай не се разхождайте по ледника без водач: често под тънкото покритие от сняг и лед се спотайват дълбоки пукнатини, готови да погълнат непредпазливия турист. Може да направите кратко пътуване с кабинков лифт през тунела в недрата на ледника. Това е нереално преживяване — проникващата през леда светлина има зелен цвят, чува се как ледникът скърца и пука, докато се спуска сантиметър по сантиметър по планинския склон. Заради това движение тунелът се прокопава отново всяка пролет.

156_poliani.jpgПрез летните месеци може да се разхождате сред красивите алпийски поляни край Шамони.
Шеметно изкачване
157_lift.jpgВълнуващото пътуване с кабинков лифт разкрива великолепни гледки към ледените полета по склоновете на Монблан и невероятния ледник Мер дьо Глас.

Невероятна гледка към Монблан се разкрива от кабинковия лифт, с който можете да се изкачите от Шамони до върха на високото 3842 м гранитно копие, наречено Егий дю Миди. Тръгнете рано сутринта, най-късно в 9 часа, защото после има много хора, а и по обед върхът често е забулен в облаци. Непременно се облечете с топли дрехи: дори през лятото температурата на върха може да е под нулата. Трикилометровото изкачване е едно от най-стръмните в света, а полюшването в малката кабинка от метал и стъкло над страховитата бездна, дълбока 600 м, не е за хора със страх от височина. След като се сменят кабинките в План дьо л’Егий, лифтът се изкачва до по-ниския от върховете близнаци на Егий дю Миди — Питон Нор, където станцията на лифта и един ресторант са се закрепили на ръба на бездната.

Оттук специален мост отвежда до по-високия връх — Питон Сентрал, увенчан с телекомуникационна кула; до върха й можете да се изкачите с асансьор. Гледката към Монблан през снежни полета, ледници, стръмни скали и дълбоки бездни е невероятна. В далечината се простират безкрайни редици от заснежени планини; а далеч на изток — ако видимостта е добра — се виждат Монте Роза в Италия и ясните назъбени очертания на връх Матерхорн в Швейцария.

От станцията в Питон Нор имате възможност да направите серия пътувания над заснежената Вале Бланш, през Пунта Хелбронер на самата граница с Италия, а после надолу в италианската част на планината към Ла Палюд. Незабравимото половинчасово пътуване ви предлага уникалната възможност да прекосите границата в полюшваща се кабинка, прелитайки от връх на връх над най-дивните алпийски пейзажи, без изобщо да стъпвате на земята. От Ла Палюд едно кратко пътуване с автобус (16 км) ще ви върне обратно в Шамони през тунела Монблан.

Докосване до Италия

Определено си струва да отскочите до Италия; тунелът (изключително инженерно постижение, в експлоатация от 1965 г.) отвежда във Вале g’Aocma, една от най-северните и най-красиви области на Италия. Главният град Аоста е само на 48 км от Шамони. Днес оживен град на главния път от Франция за Торино, в миналото Аоста (името му идва от Августа) е бил алпийски преден пост на Рим. Градският център е красиво и стилно място с типична италианска атмосфера, елегантни трилентови булеварди и внушителна римска триумфална арка на фона на прекрасните планини.

Аоста е също и врата към Гран Парадизо, най-стария парк в Италия, на чиято територия се намира едноименният връх. Паркът обхваща 70 000 хектара великолепна дива природа: високопланински долини, покрити с вечен сняг, стръмни склонове, по които тук-там се виждат превити от вятъра ели, кристални потоци, планински езерца и тучни долини в по-ниските части. Гористите склонове отстъпват на поляни, изпъстрени с диви цветя. Някога ловен резерват на крал Виктор Емануил II (упр. 1849–1878 г.), днес паркът е дом на застрашени видове (като алпийския козирог и дивата коза). И ако вече ви е омръзнало от кабинкови лифтове и ски съоръжения, тези южни долини, прорязани от планински пътеки, със заслони, разположени на удобни места, предлагат прекрасни възможности за туризъм.