Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The new traveller’s atlas, 2007 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Маргарита Дограмаджян, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,8 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър
Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика
Преводач: Маргарита Дограмаджян
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК Хермес
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2010
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: английска
Печатница: Китай
Отговорен редактор: Даниела Атанасова
Коректор: Недялка Георгиева
ISBN: 978-954-26-0811-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848
История
- — Добавяне
Скалните феномени в Йосемити
Изследователят Джон Мюр, извоювал на Йосемити статут на национален парк, го нарича „планински дворец, в който природата е събрала най-скъпите си съкровища“.
СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА
РАЗМЕРИ НА ДОЛИНАТА: дължина 11,2 км, ширина до 1,6 км
ПЛОЩ НА НАЦИОНАЛНИЯ ПАРК: 3108 кв. км
ИНФОРМАЦИЯ: получава се от туристическия център в Йосемити Вилидж.
Тел.: +1 (209) 372–0200 www.nps.gov/yose
НАЙ-ПОДХОДЯЩ СЕЗОН ЗА АЛПИНИЗЪМ: април и май; септември. През зимата паркът е покрит със сняг,
РАЗРЕШЕНИЯ: за посещение на парка (за дългите маршрути) в периода между 15 май и 15 септември трябва да бъдат издействани предварително.
Направете резервация онлайн, на тел.:
+1 (209) 372–0740, или с писмо go Yosemite Association, РО Box 545, Yosemite, СА 95389.
ВАЖНО: Можете да избегнете тълпите, като участвате в лотария (yosemitepark.com). Спечелилият има право да избира между различни маршрути с водач и вариант с яздене на муле. Екскурзията е с преспиване в предварително определени къмпинги, където се сервира храна. Носете само раница с вода и най-необходимите принадлежности.
През 1851 г., докато преследват индианци, укриващи се край р. Мерсед, калифорнийски войници доброволци навлизат дълбоко в планината Сиера Невада и се озовават в прекрасна земя с гранитни исполини, гигантски дървета и пенливи водопади. Един от войниците — младият лекар Лафайет Бунел, научава, че местните племена наричат мястото Йосемити — „сива (гризли) мечка“. През 1864 г. районът става държавна собственост. През 1890 г. долината и прилежащата й територия с обща площ 303 000 хектара се превръща в един от първите три американски национални парка.
Сиера Невада се е образувала преди около 10 млн. години. После две други сили — водите на р. Мерсед и глетчерите от ледниковата епоха — са ваяли долините и хребетите й. Глетчери с дебелина над 1000 метра изпълвали цялата долина. Ледниковата ерозия образувала кухини (циркуси) в скалните масиви и създала причудливи форми — като Хаф Доум и Ел Капитан, най-големия в света гранитен монолит, висок 1066 м. Когато ледовете се стопили, езерата се просмукали в почвата и образували плодородни долини.
Ерозионните сили продължават да действат и в наши дни, макар и по-слабо: тяхно творение е 189-метровият водопад Брайдъл Вейл, както и двойният водопад Горен и Долен Йосемити, който е най-високият в Северна Америка — 739 м.
Плодородната почва допринася за растителното многообразие: тук се срещат над 1000 вида диви цветя и дървета, сред които черен дъб, тамянов кедър, бор пондероза и гигантска секвоя. Макар и не толкова високи, колкото своите посестрими по крайбрежието, секвоите достигат над 60 м. Гризли Джайънт, както наричат едно от дърветата ветерани в Марипоса Гроув, е на 2700 години.
Над 4 млн. туристи посещават Йосемити Вилидж годишно. Мнозина се възползват от услугите, които предлага местният туристически център, и поемат с автобусите совалки по панорамния Тайога Роуд, някога маршрут на кервани до мините в далечния край на Сиера Невада. Разхождащите се в парка имат лесен достъп до водопада Йосемити, езерото Мирър и Хаф Доум. По-запалените туристи предпочитат пътеките, водещи на североизток до алпийските склонове на Туолъми Медоус или на юг — до Марипоса Гроув, за да видят Гризли Джайънт и „дървото тунел“, през което минава път (до 1969 г. е имало две такива дървета, но едното е паднало). Дори тези пътеки в някои моменти изглеждат прекалено оживени.
Далече от шумната тълпа
По-смелите туристи, подготвени за по-дълъг престой, могат да се отдалечат от шосетата и оживените пътеки. В парка се организират курсове по алпинизъм за начинаещи, а опитните алпинисти могат да избират между гранитните гиганти. Хаф Доум се смята за най-стръмната скала на континента — само 7 градуса отклонение от вертикала, а Глейсиър Пойнт, висока 969 м. и на около километър от Хаф Доум, предлага невероятни гледки.
Разрешенията за пешеходен туризъм са ограничени: 60% се издават предварително след подаване на молба до управата на парка; останалите се издават съобразно реда на пристигане от местните паркови надзиратели. Снабдилите се с разрешение имат достъп до къмпингите във високите части на планината и до дългите над 1120 км пътеки. Те могат да се насладят на смайващо природно разнообразие. Пътеките водят от сухите хълмисти подножия, обрасли с бор и дъб, през тучни поляни покрай буйни потоци до красиви гори от клен и дъгласова ела. На още по-голяма височина белият бор постепенно се разрежда, достигайки линията, отвъд която се възправя билото на Сиера Невада, с два върха (Лайъл и Дейна), високи почти 4000 м.
В горите се срещат койоти, лисици, скунксове и миещи мечки. Мечките гризли, чието име носят долината и паркът, отдавна са изчезнали, но дълбоко в планината туристите могат да видят черноопашати елени, наречени елени мулета заради дългите им уши, които кротко пасат по поляните. Случва се да попаднат и на черна мечка, търсеща нещо за ядене — от горски плодове до изхвърлен бонбон. Черните мечки, които в действителност са предимно кафяви, са доста агресивни и могат да нападнат човек, ако са изплашени. Туристите трябва да вдигат силен шум, а къмпингуващите да държат храната си прибрана. Никога не ги хранете!
Един от най-популярните, но и най-трудни маршрути е 27-километровият преход до Хаф Доум. Стръмната пътека по склона на долината Литъл Йосемити се изкачва на височина почти 600 м покрай водопадите Върнал и Невада, минава зад Хаф Доум и продължава по огромния извит гръб на скалата. С помощта на издълбаните стъпала и въжетата перила се достига до почти вертикалния, висок 1450 м връх. Възможно е да се стигне дотам за един ден, но трябва да сте в добра физическа форма и да тръгнете рано.
Джон Мюр — пионер на природозащитното движение
Роденият в Шотландия учен и природозащитник Джон Мюр (1838–1914 г.) е главният инициатор за създаването на Националния парк Йосемити. Пристигнал В Сан Франсиско през 1868 г., Мюр проучва къде има „дива природа“ и узнава за Йосемитската долина. Щом я вижда, осъзнава, че долината е резултат от ледникова дейност. Посещението му там, както и в други девствени райони на запад, го вдъхновява да поеме инициатива за опазването на природното богатство на Сиера Невада. Така се създава движение в защита на природата, както и група за натиск върху федералното правителство, в резултат на което през 1890 г. се раждат първите национални паркове. През 1892 г. Мюр става съосновател и секретар на „Сиера Клъб“ (чиито членове и днес работят за опазване на дивата природа и осигуряване на достъп до нея) и скоро в Туолъми Медоус се организират постоянни летни лагери. Един от най-атрактивните туристически маршрути носи името „Джон Мюр“: пътеката тръгва от Йосемити Вилидж, минава през Медоус и стига до връх Уитни — на разстояние 192 км в южна посока.