Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Индия и Югоизточна Азия

295_india_uyjna_azija.jpgАз пътувам не за да пристигна някъде, а заради самото пътуване. Най-важно е движението. Робърт Луис Стивънсън (1850–1894 г.), шотландски писател.

Керала

296_karta.jpgЗемен рай, с право наричан „страна, която принадлежи на бога“.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ВАЛУТА: рупия

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

В Керала е топло и слънчево през цялата година,

но месеците април и май са най-горещи.

Югозападните мусони духат от април до септември,

а по-меките северозападни мусони — през ноември.

Най-интензивният туристически сезон е в периода

декември-февруари.

ЗДРАВЕ: препоръчват се ваксинации против менингит,

коремен тиф и хепатит А, както и профилактика срещу малария.

КАКВО ДА НОСИТЕ: памучни дрехи с дълъг ръкав заради

комарите, таблетки за пречистване на вода.

ХРАНА И НАПИТКИ: вкусна морска храна

(тигрови скариди, червен снапер, калмари, раци и кефал),

сервирана в ресторантите по крайбрежието на Керала

часове след улавянето й. Не пропускайте да опитате прочутото

люто рибно ястие, наречено „кърито на лодкаря“.

Пикантните подправки и вездесъщите кокосови орехи

се използват масово в местната кухня.

Вегетарианската храна е отлична; от месата най-много се яде

агнешко, приготвено с кардамон и други подправки. Опитайте

пържените банани.

Пийте пречистена вода и избягвайте салати и небелени плодове, както и

претоплена храна.

КАКВО ДА КУПИТЕ: текстил, подправки, бижута.

ЛЕТИЩА: Мумбай (Бомбай), със свързващи полети до Кочи и

Тхируванантхапурам.

НАЙ-ПОПУЛЯРНИ ПРАЗНИЦИ: Музикален фестивал в

Тхируванантхапурам (27 януари — 3 февруари);

Тричур Пурам в Тричур (април-май);

Празник на реколтата — в целия регион (август-септември);

състезания с лодки — Алепей (втората събота на август);

Шиваратри — в целия регион (февруари-март);

карнавал в Кочи (25–31 декември);

Рамазан в целия регион (декември).

ОБИЧАИ: не се хранете с лявата ръка (смята се за „мръсна ръка“).

Обличайте се скромно, когато ви предстои посещение на храм, и се събуйте,

преди да влезете. Не снимайте без разрешение статуи на божества или

интериора на храмовете. Не се разсъбличайте другаде, освен на плажа.

Монокините са официално забранени.

ВИЗИ: всички чужденци се нуждаят от визи за влизане в Индия.

298_kerala.jpgКерала.

Жителите на Керала наричат своя щат „страна, принадлежаща на Бога“. Този земен рай граничи с Арабско море на запад и със Западните Гхати на изток; покрит е с тропически гори, прорязани от безброй реки, водопади и езера; крайбрежието е опасано с широка плажна ивица. Керала е най-чистият, най-зеленият и най-богатият щат на Индия и предлага спокойствие, немислимо в другите части на тази шумна, колоритна страна.

300_festivali.jpgКолоритните фестивали в Керала се провеждат през цялата година. Тези мъже изпълняват народен танц по време на празника Кавадиатам.

Туристите идват не само да се насладят на божествената природа, но и да се подложат на лечебните и разкрасяващи процедури на аюрведа, да практикуват йога или да научат повече за местната кухня и изпълнителските изкуства. Интересен факт е, че през 1957 г. управлението на Керала е поето от първото демократично избрано комунистическо правителство в света.

301_lodki.jpgЛодки кръстосват мрежата от реки и канали в прочутите лагуни на Керала.
Тривандрум — древна столица

Столицата на Керала Тхируванантхапурам, или Тривандрум, както са я наричали англичаните, е разположена върху седем хълма с изглед към златни плажове, обградени с палми. В града с две хиляди години история се усеща ритъмът на XXI в.: до древните сгради се възправят модерни бетонни блокове и Технопарк.

297_momicheta.jpgМлади момичета в традиционно облекло посрещат посетителите в Тхируванантхапурам с ястие от ориз и кокосов орех.

Най-известната забележителност е храмът „Шри Падманабхасвами“, разположен в историческия център на града. Древният храм, построен преди две хилядолетия, е посветен на Падманабха (Бога змия), покровител на града, но както повечето хиндуистки храмове в Керала, е затворен за не-хиндуисти.

Популярният морски курорт Ковалам, само на 15 км от столицата, е великолепен, макар че масовият туризъм е оставил отпечатъка си върху него. Луксозни хотели с частни плажове изпълват брега. Варкала, разположен северно от столицата, е по-тих и традиционен курорт.

Кардамоновите планини

В Кардамоновите планини, част от Западните Гхати, има обширни плантации с ароматни растения, които изпълват въздуха с ухание на кардамон, черен пипер, карамфил, чай и кафе. В дълбините на влажните тропически гори в Природния парк Перияр и Резервата за тигри се срещат слонове, индийски елени, бизони, антилопи, няколко вида маймуни и тигри над 40 великолепни екземпляра обитават територията на парка. Край бреговете на голямото езеро Перияр, разположено в подножието на гористи склонове, се къпят слонове, които можете да наблюдавате, докато плавате с лодка из езерото.

На север се намира Мунар — прочут център от времето на британското управление. Днес градът е западнал, но околностите му са все така красиви: високи планини, сред които Анай Муди, най-високият връх в Южна Индия, и невероятен килим от чайни плантации върху близките склонове. Първите плантации са създадени от шотландци през 70-те години на XIX в., които навярно са си припомнили родината, съзирайки за първи път обвитите в мъгла склонове.

Лагуните на Алепей

Алапузха, известен повече като Алепей, е врата към прочутите лагуни на Керала, наречени „Източната Венеция“ заради мрежата от смарагдовозелени лагуни и естуари. Самият град, който се състои от дървени хижи, накацали край тъмните канали, е изходна база за популярните кетувалум — лодки за разходка из лагуните. Тези елегантни дървени лодки някога са били използвани за транспортиране на товари, но екзотичните куполообразни навеси с рогозка от кокосово лико са ги превърнали в туристическа атракция. Лодките се носят плавно по езерата и тесните канали, където единствените звуци са плясъкът на рибарските мрежи или глъчката на жените, киснещи кокосови черупки, от които се прави влакно. През август в Алапузха се организира състезание с лодки за купата „Неру“ — великолепно украсените съдове с издигната кърма във формата на кобра се състезават пред многобройна публика.

302_nishki.jpgКокосовите нишки се изсушават на слънце и се превръщат във влакно, използвано в направата на навеси на лодките кетувалум.

В сърцето на лагуните, край бреговете на обширното езеро Вембанад, е разположен град Кумараком. Времето сякаш е спряло в този зелен, притихнал рай. Градът е известна дестинация за аюрведически отдих, но предлага също разходки, риболов, каране на лодка и наблюдение на птици в местния резерват.

Кочи
299_mreji.jpgОгромни рибарски мрежи ограждат като екзотична рамка входа на пристанището в Кочи.

Най-пленителният град в Керала е Кочи (Кочин), разположен около широко естествено пристанище, осеяно с острови. Търговци на подправки от Арабско и Китайско море са посещавали Кочи много преди Вашко да Гама да акостира тук през 1498 г. Португалците основават тук първата европейска колония; век по-късно те са заменени от холандците и от британците през 1795 г. Всяко чуждо присъствие е оставяло своя отпечатък върху града — от спретнатите зелени площи в английски стил до гигантските китайски рибарски мрежи, опънати край входа на пристанището.

В града има три големи квартала: историческият Форт Кочи (Кочин), Матанчери, разположен на полуостров, врязан в залива, и модерният Ернакулам. Фериботи и мостове свързват пръснатите из залива острови, форт Кочи, най-старият и най-обаятелният от кварталите, представлява лабиринт от тесни улички и къщи с полегати покриви. Укреплението отдавна го няма, но най-старата католическа църква в Индия е оцеляла. Запазили са се и огромните китайски рибарски мрежи, заимствани от китайците преди няколкостотин години. Рибари мятат мрежите и разтоварват улова си на кея, където продавачи на сергии чакат да се снабдят с прясна риба. Най-старата част на града е Еврейският квартал, където през 1568 г. е построена синагогата „Парадези“ (Синагогата на чужденците), с проблясващи белгийски полилеи и красив под от ръчно рисувани плочки.

Преживелици на духа в Керала

В Керала ще преживеете нещо наистина уникално. Аюрведа („знание за живота“) е усъвършенствана лечебна система, широко разпространена в Индия до налагането на напълно различни медицински принципи по времето на британското управление. Днес аюрведа преживява истински ренесанс, особено в Керала, където масово се предлагат холистични процедури за здраве, красота и поддържане на добра форма. Пациентите се категоризират в три телесни типа (пракрити) в зависимост от пропорциите на трите доши (въздух, огън и вода). Когато балансът на дошите е нарушен, човек се разболява — затова аюрведа се старае да възстанови хармонията.

Каларипаят — най-старото бойно изкуство в света, е създадено в Керала и включва елементи от боен танц. Катхакали е древно изкуство, представящо синтез от танц, театър, музика и ритуали. Изпълнителите, облечени в специални костюми, пресъздават истории от хиндуисткия епос. Традиционните представления се играят през нощта, но за туристите се организират по-кратки програми, особено в Кочи.