Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The new traveller’s atlas, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,8 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Джон Ман; Крис Шулер; Джефри Рой; Найджъл Роджърс; Мери-Ан Галахър

Заглавие: Световна енциклопедия на пътешественика

Преводач: Маргарита Дограмаджян

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: ИК Хермес

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 2010

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: английска

Печатница: Китай

Отговорен редактор: Даниела Атанасова

Коректор: Недялка Георгиева

ISBN: 978-954-26-0811-0

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12848

История

  1. — Добавяне

Дубровник — перлата на Адриатика

197_karta.jpgДубровник се издига на скалистия бряг като Адриатически Камелот.

Дейвид Девос.

СПРАВОЧНИК НА ТУРИСТА

ВАЛУТА: куна

ЕЗИЦИ: хърватски. Английски и немски се говорят масово,

като се изключат селските райони.

НАЙ-ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ:

туристите идват на тълпи през юли и август. Тогава цените се вдигат и е

трудно да се намери място за преспиване. Това донякъде се компенсира

от летния фестивал в Дубровник — престижен празник на изпълнителските

изкуства. Изберете май или края на септември, когато обикновено е

достатъчно топло за плаж — така ще избегнете най-големите тълпи.

КЛИМАТ: типично средиземноморски, с меки зими и горещи,

слънчеви лета.

ХРАНА И НАПИТКИ: шунка и пикантни сирена, пържоли на скара,

току-що уловена риба и ястия с морски дарове са най-характерното в

семплата кухня на Далматинското крайбрежие. Опитайте прочутия

дубровнишки десерт rozata — вид крем карамел.

КАКВО ДА КУПИТЕ:

бродирани и плетени изделия, зехтин, вина.

ЛЕТИЩЕ: Дубровник

НАСТАНЯВАНЕ: в Стария град няма много квартири

(макар че има няколко луксозни хотела в близкия град Плоче).

Проверете за апартаменти със самообслужване и стаи вкъщи, ако

хотелите в Стария град са пълни.

200_dubrovnik.jpgДубровник.
199_hurvatia.jpgХърватия.

Дубровник се е разположил величествено край едно от най-красивите пристанища на Адриатическо море. Над прочутите стени, защитавали града повече от 400 години, надничат елегантни сгради от светъл камък с червени покриви и барокови кули. Горд, независим и заможен в по-голямата част от тринадесетвековната си история, градът е преживял много нашествия и обсади и буквално е бил изравнен със земята по време на голямото земетресение през 1667 г.

Тежките бомбардировки по време на югославския конфликт през 1992 г. са превърнали близо две трети от града в руини. Грозните дупки още стоят по стените на църквите, за да напомнят за варварското разрушение, новите червени покриви тепърва ще доказват здравината си, но неуморните усилия на гражданите постепенно връщат на Дубровник славата на „перла на Адриатика“, както някога го нарича Байрон.

Дубровник
203_platza.jpgПоглед от Високо към „Плаца“ (Страдун) — една от най-представителните барокови улици В Дубровник.

Свети Власий, покровител на града, пази Главната порта Пиле — вход към Стария град. Оттук започва прочутият булевард „Плаца“ (наричан още „Страдун“), любимо място за разходки на жителите на Дубровник и туристите; от едната му страна се намира фонтанът на Онофрио, от другата — францисканският манастир. И фонтанът, и манастирът са пострадали от земетресението през 1667 г., но красивата сводеста галерия в късноромански стил, която огражда манастирския двор, е оцеляла. Наблизо се намира най-старата аптека в Европа (създадена през 1317 г.), която изпълнява рецепти и днес.

Разходите ли се из автентичния паваж на „Плаца“, неусетно ще стигнете до сърцето на града — площад „Свети Власий“, или „Лужа“, както още го наричат, с очарователни, покрити с тенти кафенета. Прочутата Колона на Орландо се издига на мястото, където по време на Рагузката (Дубровнишката) република, съществувала от XIV в. до идването на Наполеон през 1808 г., били обявявани новите закони и където провинилите се били подлагани на публични наказания. Управителят на републиката бил избиран всеки месец и на практика живеел като затворник в Княжеския дворец през целия период на управлението си. Княжеският дворец, синтез от различни архитектурни стилове, днес е музей. Перлата на площада е великолепният дворец Спонца, увенчан с камбанария; изящните му форми и колонади са свидетелство за великолепието на ренесансовия Дубровник, унищожен от земетресението.

202_vetrohodstvo.jpg.Ветроходството е много популярно по Далматинското крайбрежие, където в почти всеки град има пристанище за яхти.

Улиците северно от „Плаца“ са стръмни, със стъпала и изобилие от цветя. На улица „Жудиоска“ (Еврейската улица) се намира една от най-старите синагоги в Европа, изградена от евреите, прогонени от Испания през 1492 г.

От солидните кули на градските стени се разкриват дивни гледки към Стария град. Може би най-красива е панорамата от кулата Минчета на северната стена. Доминиканският манастир, който се намира до колоритното старо пристанище с рибарски лодки и туристически корабчета, е имал двойно предназначение — служил е като крепост и място за молитви. Трябва да видите великолепната сводеста галерия и вътрешния двор с градина от палми и портокалови дървета.

Очарованието на Дубровник не е само в архитектурните паметници. Струва си да посетите и сутрешния пазар на площад „Гундуличева поляна“ (където може да опитате пикантни сирена и местна ракия) или да се разходите до улица „Од Пуча“, за да разгледате многобройните галерии и магазини за сувенири.

198_stefan.jpgМеките извивки на бароковата катедрала „Св. Стефан“ в Хвар — един от най-красивите градове на Адриатика.
Околностите на Дубровник

Фериботна връзка свързва старото пристанище с остров Локрум, прочут с гъстите си борови гори и чисти пясъчни плажове, Форт Роял, построен от французите, предлага красива панорама към живописните руини на доминиканския манастир от XI в., а семействата могат да си устроят пикник на брега на езерото, наречено Мъртво море, и да поплуват в прозрачните солени води. Малко неща напомнят за някогашното великолепие на двореца на ерцхерцог Максимилиан Фердинанд фон Хабсбург, построен през 60-те години на XIX в., но затова пък може да се насладите на прекрасната ботаническа градина.

201_dendrarium.jpgОт терасите на прекрасните градини на дендрариума в Тръстено се разкриват невероятни морски гледки.

Най-красивите градини в района са в близкия град Тръстено, разположен на север от Дубровник. Създадени през XV в. от местен аристократ и разширени през вековете от наследниците му, уникалните градини са разположени върху стъпаловидни тераси над морето. Достъпни са за посещения, както и дендрариумът на Тръстено, и макар че са пострадали по времето на югославския конфликт, си остават едно прекрасно, уханно свидетелство за виталната сила на ренесансовите идеали.

204_tzavtat.jpgЦавтат — елегантен летен курорт на повече от век, е разположен около тих залив.

Цавтат се намира на 22 км южно от Дубровник, разположен около прекрасен залив. Древното рибарско селище е аристократичен курортен център, запазил изящната си барокова архитектура и великолепен ренесансов дворец. Цавтат е родно място на големия хърватски художник от XIX в. Влахо Буковац; в дома му е изложена богата колекция от негови творби.

Трите големи Елафитски острова на запад от Дубровник са предпочитано лятно убежище на богатите граждани. Най-посещаван е Лопуд, откъдето произхождат повечето морски капитани и адмирали на Рагузката република. Елегантните каменни сгради в малкото пристанище са доказателство за някогашното му благосъстояние. Днес пешеходните алеи и украсените с палми плажове предлагат спасение от градската шумотевица. Най-големият остров — Шипан, е покрит с маслинови горички и лозя; рибарските лодки в двете главни селища са в постоянно движение, нехаещи за несекващия поток от туристи. Най-малкият остров е Колочеп, дълъг едва 2,5 км, чиито къщи от камък са накацали сред палмите по крайбрежието.

Един от красивите острови, пръснати с хиляди край хърватския бряг, е Млет, на час и половина път с ферибот от Дубровник. Според легендата именно тук Калипсо държала в плен Одисей в продължение на 7 години. В пещерата на Одисей на южния му бряг морската нимфа прелъстила героя, а след заминаването му изтляла от мъка по него. Островът е бил обитаван още в древни времена: в Полаче — едно от най-големите селища на Млет, са се запазили руини от римско време, както и раннохристиянска базилика. Част от територията на 32-километровия остров е обявена за национален парк, сред чиято приказна гора блестят две лазурни езера.

В центъра на по-голямото Велико езеро миниатюрно островче съхранява романтичните останки на манастир и църква от XII в. Горски пътеки водят към съседното Мало езеро. От връх Велики Градац се разкриват великолепни гледки към уханни борови гори и тюркоазното море.