Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
dkeranov (2020)

Издание:

Автор: Стефан Нойков

Заглавие: С „Левски“ по дългия път през времето

Издател: Книгоиздателска къща „Труд“

Град на издателя: София

Година на издаване: 1994

Националност: българска

Печатница: ДФ „Полиграфически комбинат“

Редактор: Владимир Петков

Консултант: Любомир Алдев

Художник: Александър Стефанов

Коректор: Румяна Стефанова; Венедикта Григорова

ISBN: 954-528-020-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10506

История

  1. — Добавяне

От „Могилката“ до стадион „Коломб“ в Париж

Етапът на 1924 г. е свързан със забележителни събития, които остават завинаги в историята на българския футбол. Тези събития бележат и един звезден момент в летописа на „Левски“. Става дума за първото участие на български футболисти на олимпийски игри. И то достойно участие. А нашата първа олимпийска единайсеторка — това е Големият син отбор с едно-единствено попълнение.

Затова, драги читателю, в нашето пътуване с „Левски“ през времето ще останем още малко на този етап. От уважение към нашите първи олимпийци. И към представянето им на VIII олимпийски игри.

И така, подготовката на първия ни олимпийски футболен състав се води от треньора Леополд Нич, бивш играч на виенския „Рапид“. Той работи с разширен състав с играчи от различни отбори. Тренировките са започнали през април и се водят на игрището на хиподрума. За условията на подготовката ми е разказвал навремето Боян Бянов (тогава запасен генерал, играч на Големия син отбор, който през 1924 г. служи като младши офицер във Варна и играе временно в „Тича“):

— Някакви специални условия и база за подготовката ни въобще не бяха създадени. Всички играчи през деня бяхме на работа без никакво облекчение и след това отивахме на тренировки. Занимавахме се до късна вечер и после всеки се прибираше в дома си. За хигиенни и здравни мерки, за някакъв режим на храна и възстановяване не можеше и да се мисли. За честта на всички играчи трябва да кажа, че чувстваха спортния си дълг, поддържаше се висока съзнателна дисциплина.

— При тези условия и в краткото време, с което разполагаше, Леополд Нич трябваше да създаде сплотен, хомогенен отбор със свой установен стил на игра и колективен дух — ще допълни по-късно Иван Радоев, един от първите ни олимпийци. — И Нич направи това, което правят всички треньори при липса на други възможности: за основа на олимпийския състав определи най-силния клубен отбор в момента, като попълни някои постове. Определи „Левски“, който вече имаше хегемония в столицата.

За проверка на възможностите на състава е устроен международен мач с „Ромкомит“ (Букурещ). Този мач се играе на 27 април на хиподрума пред 15 000 зрители — спортна София проявява необикновен интерес към подготовката за олимпийските игри. „Левски“ играе много силно и за бурна радост на зрителите побеждава с 2:0.