Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1994 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- dkeranov (2020)
Издание:
Автор: Стефан Нойков
Заглавие: С „Левски“ по дългия път през времето
Издател: Книгоиздателска къща „Труд“
Град на издателя: София
Година на издаване: 1994
Националност: българска
Печатница: ДФ „Полиграфически комбинат“
Редактор: Владимир Петков
Консултант: Любомир Алдев
Художник: Александър Стефанов
Коректор: Румяна Стефанова; Венедикта Григорова
ISBN: 954-528-020-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10506
История
- — Добавяне
Първият химн
Плод на младежко вдъхновение е първият химн, посветен на „Левски“. Композиран е през 1921 г. от даровития Любомир Пипков, по това време 16-годишен ученик. Години по-късно, когато той беше вече прочут и уважаван композитор, разговарях с него за химна и Пипков се оживи:
— Това беше една от първите ми композиции, които се помнят. По онова време спортът беше ново обществено явление, което вълнуваше нашата младеж и бързо я завладяваше. Беше завладял и мене — играех футбол в едно махленско тимче. Бях ученик във Втора мъжка гимназия и повечето от основателите и играчите на „Левски“ бяха мои съученици и приятели. С моя химн исках да изразя въодушевлението си от спорта и обичта си към „Левски“, който носи велико име, скъпо за всеки българин.
По-късно с трогателна гордост Никола Димитров (Фъц), един от най-популярните навремето спортисти, ми беше прочел текста на тоя пръв химн на „Левски“ — беше го съхранявал грижливо цели десетилетия. Ето първата строфа:
Хип, хип, ура, ура, ура!
На спорта в ярката зора
кого ли ние не сразихме
и кой от нас не беше пръв.
С устрем всички победихме,
че е „Левски“ в наш’та кръв!
Обичта към клуба „Левски“ е вдъхновила и други известни наши композитори. Вторият химн на клуба е дело на Христо Маников през 1924 г., третият е композиран от Александър Райчев през 1956 г., а четвъртият химн е творба на Иван Буюклиев през 1964 г. Може би място в този почетен списък ще намерят и имена на автори на нови композиции.
През 1921 г. „Левски“ има вече и своя изящна клубна значка. Тя е изработена и е подарена на клуба от Мирчо Качулев. С малки изменения това е популярната днес клубна значка — която много се търси, а трудно може да се намери.