Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1994 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- dkeranov (2020)
Издание:
Автор: Стефан Нойков
Заглавие: С „Левски“ по дългия път през времето
Издател: Книгоиздателска къща „Труд“
Град на издателя: София
Година на издаване: 1994
Националност: българска
Печатница: ДФ „Полиграфически комбинат“
Редактор: Владимир Петков
Консултант: Любомир Алдев
Художник: Александър Стефанов
Коректор: Румяна Стефанова; Венедикта Григорова
ISBN: 954-528-020-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10506
История
- — Добавяне
Какво ставаше на Герена
Годините на странстване на „Левски“ не бяха завършили. Но идваше и времето на съзидание.
През лятото на 1959 г. отдавна очаквани първи копки бяха направени в местността Герена в столичния квартал Подуяне, район „Васил Левски“. Тук, по решение на столичната община, беше отпуснато просторно място за изграждане на стадион на клуб „Левски“ (по това време беше вече възстановено името му) — първите копки отбелязаха началото на строежа. Това решение на общината беше плод на настойчиви постъпки на изтъкнати членове и деятели на „Левски“, които използваха своето служебно влияние и обществен авторитет, за да помогнат на клуба в сложен момент от неговото съществуване. Познавах някои от тези хора — Атанас Димитров, Руси Христозов, Кирил Клисурски, зная колко усилия посветиха те на тази цел — място за стадион на „Левски“. Справедливо е да се знаят тези имена.
Строежът на стадиона — това беше станало главна грижа и задача на клуба в следващите години. В изграждането на така желаната база бяха вложени трудът, надеждите и предаността на целия клуб, спомням си как в ранните часове на деня към Герена тръгваха бригади, в които редовно участваха деятели, ръководители, служители и членове на „Левски“. Много труд и средства бяха необходими, за да се изгради модерна спортна база, помощ оказаха някои ведомства и служби в района. В интерес на истината, трябва да спомена и ценната подкрепа на РК на БКП и на РНС в район „Васил Левски“.
Така постепенно се оформяше големият клубен стадион, който щеше да стане център на големия съвременен спортен комплекс „Левски“. Задача на следващите години беше изграждането на този комплекс, за който по-късно, след обединението със „Спартак“ през 1969 г., голяма помощ оказа МВР.
Сега клубът разполага с великолепна спортна база, една от най-съвременните футболни бази у нас. В нея са налице всички условия за работа и на детско-юношеската школа, те ще бъдат след време на още по-високо равнище за академията „Георги Аспарухов“, за младата смяна. На разположение на клуба е и новата, модерна база в Драгалевци.
През 1993 г. по случай 50-годишнината от раждането на Георги Аспарухов комплексът в Герена получи неговото име, а при входа беше открит паметник на незабравимия футболен майстор-спортсмен.
Така бяха приключили годините на странстване на „Левски“.