Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
dkeranov (2020)

Издание:

Автор: Стефан Нойков

Заглавие: С „Левски“ по дългия път през времето

Издател: Книгоиздателска къща „Труд“

Град на издателя: София

Година на издаване: 1994

Националност: българска

Печатница: ДФ „Полиграфически комбинат“

Редактор: Владимир Петков

Консултант: Любомир Алдев

Художник: Александър Стефанов

Коректор: Румяна Стефанова; Венедикта Григорова

ISBN: 954-528-020-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10506

История

  1. — Добавяне

Времето налага промени, преоценки и проблеми

— Икономическата и моралната криза в обществото рефлектира особено силно в детско-юношеския футбол… Дейността на детските и юношеските треньори се оценява според това — дали са станали републикански първенци, а не колко професионални футболисти са изградили… По мое време любовта към футбола беше по-голяма, на сегашното поколение липсва футболът на улицата и това стеснява естествената основа за развитието му… Сегашното поколение много повече се „разсейва“, изкушенията са по-големи. Струва ми се, че младите футболисти твърде рано получават големи материални импулси, които не винаги заслужават — това твърди Павел Панов, старши треньор на младежкия национален отбор.

Времето носи промени във всички сфери на живота, носи ги и в детско-юношеския футбол. Много точна е диагнозата на Павел Панов. Бих добавил нещо към нея: въвеждането на професионалния статут неизбежно създаде нова обстановка в нашия футбол, в него властно и неудържимо навлязоха парите, появи се трансферът, едно понятие, което има неотразимо въздействие. Времето наложи преоценка на ценностите, предаността към родния клуб загуби своята стойност — довчерашни юноши без колебание го напускат, за да отидат там, където им се предлагат повече пари… Проблемът има многопланов аспект, допира до колизия между моралния дълг към родния клуб и лични интереси. И до правото на клуба да разчита на собствените млади кадри, които е подготвил.

Проблемите на младата смяна се усложняват и от незавидното финансово състояние на футболните ни клубове напоследък. Липсата на средства води до съкращаване на треньори в детско-юношески школи, трудно се поддържа материалната база. Детско-юношеският ни футбол е в период на криза и нейните последици неизбежно ще се отразят върху общото състояние на нашия футбол. Ако не се намерят навреме начини за нейното преодоляване.

Пионер в детско-юношеския футбол у нас, „Левски“ и сега остава лидер в тази област. Показа го с учредяването на академията „Георги Аспарухов“ за младата смяна.

— За нашия клуб това е път към бъдещето — ще ми каже президентът Томас Лафчис. — Със създаването на академията искахме да поставим на здрава основа по-нататъшното развитие на „Левски“ в стремежа ни към европейския елит.

За работата на тази академия клубът създава най-добри условия, подборът на нейните възпитаници ще бъде прецизен и ще обхване деца от най-ранна възраст от цялата страна. Високи ще бъдат и изискванията пред специалистите в нея. В подготовка е и модерната база на клуба в Драгалевци.

„Левски“ остава верен на своите традиции, чието далечно начало е в деня, в който се тоявиха „сините лъвчета“.