Метаданни
Данни
- Серия
- Робърт Лангдън (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Lost Symbol, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Крум Бъчваров, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,1 (× 223 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Дан Браун. Изгубеният символ
ИК „Бард“, 2009
Редактор: Иван Тотоманов
Художествено оформление на корица: „Megachrom“
ISBN 978–954–655–063–7
История
- — Добавяне
23
Пак татуировка.
Лангдън клекна и разгледа седемте мънички знака, допреди малко скрити под безжизнено свитите пръсти.
— Приличат на цифри — каза той изненадано. — Но не мога да ги разчета.
— Първата е римска — рече Андерсън.
— Не — възрази ученият. — Не съществува римска цифра IIIX. Пише се VII.
— Ами останалите? — попита Сато.
— Не съм сигурен. Приличат на арабските цифри осем-осем-пет.
— Арабски ли? — учуди се шефът на охраната на Капитолия. — На мен ми изглеждат съвсем обикновени.
— Нашите обикновени цифри всъщност са арабски. — Робърт дотолкова беше свикнал да обяснява този въпрос на студентите си, че дори имаше лекция за научните постижения на ранните култури в Средна Азия, към които спадаше и съвременната бройна система. Тя имаше много предимства пред римската, например това, че е позиционна, и въвеждането на нулата. Естествено, Лангдън винаги завършваше лекцията, като напомняше, че арабската култура е дала на човечеството и думата „ал-кул“, любимата напитка на харвардските първокурсници — известна като „алкохол“.
Той озадачено продължи да проучва татуировката.
— Даже не съм убеден, че е осем-осем-пет. Правите линии ми си струват необичайни. Може да не са цифри.
— А какво тогава? — попита японката.
— Не съм сигурен. Цялата татуировка изглежда почти… руническа.
— Тоест? — Тя го погледна въпросително.
— Руническите азбуки се състоят само от прави линии. Буквите се наричат руни. Изсичали са ги върху камък, а да изсечеш крива линия върху камък е много трудно.
— Ако това наистина са руни, какво означават? — попита Сато.
Лангдън поклати глава. Имаше опит единствено с най-елементарната руническа азбука, футарк — германска писменост от III век. Само че това не беше футарк.
— Честно казано, изобщо не съм сигурен, че са руни. Трябва да се обърнете към специалист. Има десетки различни форми — хелзинге, манкс, пунктираният стунгнар…
— Питър Соломон е масон, нали?
Робърт се изненада.
— Да, но какво значение има това? — Той се изправи и отново се извиси над дребничката жена.
— Вие ми обяснете. Току-що посочихте, че руните се дялат върху камък, а доколкото си спомням, първите масони са били каменоделци. Споменавам го само защото наредих в моята служба да потърсят връзка между Ръката на тайните и Питър Соломон и се оказа, че връзка има. — Директорката замълча за миг, сякаш за да подчертае значението на откритието си. — Масоните.
Лангдън въздъхна, бореше се с желанието да каже на Сато същото, което постоянно повтаряше на студентите си: „Гугъл не е синоним на «научно изследване»“. В тези дни на мащабно търсене по ключови думи в интернет всичко изглеждаше свързано с всичко друго. Светът се превръщаше в една огромна информационна паяжина, която от ден на ден ставаше по-гъста.
Все пак успя да запази търпение.
— Не се учудвам, че масоните са се появили при търсенето на вашите хора. Те са очевидната връзка между Питър Соломон и всякакви езотерични теми.
— Да, и това е една от причините да съм изненадана, че още не сте споменали за тях — отвърна директорката на СЗС. — В крайна сметка вие говорите за мъдрост, пазена в тайна от малцина просветени. Звучи много масонско, нали?
— Така е… а също много розенкройцерско, кабалистично, илюминатско… да не изреждам всички езотерични групи.
— Но Питър Соломон е масон — при това много влиятелен. Щом говорим за тайни, логично би трябвало да се сетим за масоните. Те обожават тайните, определено.
Лангдън долови недоверието в гласа й.
— Ако се интересувате от масоните, най-добре попитайте някой от тях.
— Предпочитам да питам някой, на когото имам доверие.
Тази забележка беше колкото обидна, толкова и плод на невежество.
— Всъщност, госпожо, цялата масонска философия се основава на честност и почтеност. Масоните са едни от най-благонадеждните хора на света.
— Виждала съм убедителни доказателства за противното. Робърт с всеки миг все по-малко харесваше директор Сато.
От много години пишеше за богатата масонска традиция на метафорична иконография и символика и знаеше, че масоните винаги са били една от най-несправедливо оклеветяваните и грешно разбирани организации. Постоянно обвинявани във всичко, от култ към дявола до заговор за поставяне на света под управлението на едно общо правителство, те никога не отговаряха на критиките и това ги правеше лесна мишена.
— Така или иначе, пак сме в задънена улица, господин Лангдън — язвително рече Сато. — Струва ми се, че или нещо ви убягва… или криете нещо от мен. Според човека, с когото си имаме работа, Питър Соломон е избрал именно вас. — Тя го прониза със студен поглед. — Мисля, че е време да продължим този разговор в главната квартира на ЦРУ. Може би там ще имаме повече късмет.
Заплахата почти не му направи впечатление. Директорката обаче беше казала нещо друго, което привлече вниманието му. „Питър Соломон е избрал вас“. Това, наред със споменаването на масоните, му оказа странно въздействие. Лангдън погледна масонския пръстен на приятеля си — една от най-ценните вещи на Питър, семейно наследство, носещо символа на двуглавия феникс, най-мистичния образ на масонската мъдрост. Отблясъците на златото разбудиха в него неочакван спомен.
Робърт ахна. Сякаш отново чу злокобния шепот на похитителя: „Още не сте проумели, нали? Защо сте избран?“
Само за един ужасяващ миг мислите му се фокусираха и мъглата се разнесе.
Изведнъж причината за неговия избор му стана кристално ясна.
На шестнайсет километра оттам, докато шофираше по Сютланд Паркуей, Малах чу на дясната седалка характерно вибриране. Днес айфонът на Питър Соломон се беше оказал могъщо оръжие. На дисплея се виждаше привлекателна жена на средна възраст с дълга черна коса.
ПОВИКВАНЕ — КАТРИН СОЛОМОН
Той се усмихна, без да обърне внимание на обаждането. „Съдбата ме привлича все по-близо“.
Следобед бе примамил Катрин Соломон в дома си с една-единствена цел — да прецени дали тя разполага с информацията, която можеше да му помогне… навярно семейна тайна, насочваща към нещото, което търсеше. Оказа се обаче, че брат й не й е разкрил нищо за онова, което е пазил през всички тези години.
И все пак Малах научи от Катрин нещо друго. „Нещо, което й спечели още няколко часа живот“. Тя потвърди, че всичките й проучвания са на едно място, заключени в нейната лаборатория.
„Трябва да ги унищожа“.
Проучванията на Катрин щяха да отворят нова врата на разбиране, а щом тя дори само се открехнеше, щяха да последват и други. Щеше да е въпрос само на време всичко да се промени. „Не мога да го допусна. Светът трябва да остане такъв, какъвто си е… носен от течението в мрак и невежество“.
Айфонът сигнализира, че Катрин е оставила съобщение. Малах го прослуша.
— Питър, пак съм аз — прозвуча загриженият глас на Катрин. — Къде си? Все още мисля за разговора с доктор Авадон… и съм обезпокоена. Всичко наред ли е? Моля те, обади ми се. В лабораторията съм.
Съобщението свърши.
Малах се усмихна. „Катрин не би трябвало да се тревожи за брат си, а за себе си“. Отби от Сютланд Паркуей и продължи по Силвър Хил Роуд. След около километър забеляза в тъмнината бледия силует на ЦПСМ, сгушен сред дърветата вдясно от пътя. Целият комплекс беше ограден с бодлива тел.
„Добре охранявана сграда, така ли? — Той се ухили. — Познавам един човек, който ще ми отвори“.