Метаданни
Данни
- Серия
- Колтър Шоу (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Never Game, 2019 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2019 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми (2020 г.)
Издание:
Автор: Джефри Дивър
Заглавие: Избягай, ако можеш
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2019
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо (не е указано)
Издател: Ера
Град на издателя: София
Година на издаване: 2019
Тип: роман (не е указано)
Националност: американска
Печатница: Мултипринт ООД
Излязла от печат: 23.07.2019
Редактор: Лилия Анастасова
ISBN: 978-954-389-531-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13384
История
- — Добавяне
21.
Колтър Шоу не беше виждал такова нещо през живота си.
Той стоеше на входа на необятна конгресна зала — вероятно с площ осемстотин квадратни метра. Връхлитаха го милиони електронни звуци, от лъчеви пистолети до автоматични оръжия, експлозии, думкаща в гърдите музика и актьорски гласове на демони и супергерои — и от време на време, рев на динозавър. И визуалните ефекти: театрални прожектори, светодиоди, осветени отзад плакати, предизвикващи епилепсия проблесващи светлини, лазери и монитори с висока разделителна способност с размерите на училищни автобуси.
Играеш ли?
Така му беше подсказала Мади Пул. Не в смисъл „Навит ли си?“, а буквално, „Играеш ли?“.
Хитро.
Защото това очевидно беше епицентърът на света на видеоигрите, международната „Конференция К3“ в изложбения център в Сан Хосе. Десетки хиляди посетители се движеха като бавни риби в гъстонаселен аквариум. Осветлението беше мистериозно слабо, вероятно за да изпъкват изображенията на екраните.
Мади беше като дете в магазин за бонбони и възхитено се оглеждаше наоколо. Носеше черна плетена шапка, лилава блуза с надпис „Калифорнийски университет — Лос Анджелис“ на гърдите, джинси и ботуши. На врата й имаше малка татуировка от три азиатски символа. Шоу я забеляза едва сега. В кафенето Мади непрекъснато подръпваше буйната си коса — кичурите, които сега се бяха изплъзнали изпод шапката й. Ноктите й бяха късо подрязани и не бяха лакирани. Връхчетата на пръстите й бяха набръчкани и зачервени. Шоу се запита коя професия или любимо занимание прави това. Тя нямаше грим. Бузите и носът й бяха осеяни с лунички, които някои жени биха прикрили с пудра. Шоу се радваше, че Мади не го е направила.
Тя му беше обяснила какво става тук. Фирми за видеоигри от цял свят бяха дошли да покажат продукцията си в препълнени с техника павилиони, където посетителите можеха да изпробват най-новите им изделия. Имаше турнири между отбори за богатства от милиони долари и конкурс между феновете за най-добър костюм на любимия им герой. Телевизионни екипи обикаляха по пътеките и предаваха на живо. Връхната точка на вечерта щеше да бъде пресконференция, на която шефовете на компаниите щяха да обявят новите си продукти и да отговарят на въпроси на журналисти и фенове за детайлите на игрите.
Двамата тръгнаха покрай павилионите, които бяха пълни с играчи пред геймърски станции. Шоу видя табели над някои от тях. ОГРАНИЧЕНИЕ ДЕСЕТ МИНУТИ. ИМА ЗА ГЛЕДАНЕ МНОГО ДРУГИ ЩУРОТИИ. Както и „ОТ 17 ГОДИНИ НАГОРЕ“. Явно имаше рейтинг за компютърните видеоигри.
— Какво правим тук? — извика той. Сигурно щеше да прегракне до края на вечерта.
— Ще видиш — сдържано отговори Мади.
Шоу не беше голям почитател на изненадите, но реши да не възразява.
Той спря пред огромен монитор над главата му, който светеше в бяло със сини букви:
ДОБРЕ ДОШЛИ НА „К3“
КЪДЕТО ДНЕС СЕ СРЕЩА С БЪДЕЩЕТО…
Отдолу минаваше лента със статистически данни:
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
ПРИХОДИТЕ НА ИНДУСТРИЯТА С ВИДЕОИГРИТЕ ЗА МИНАЛАТА ГОДИНА Е 142 МИЛИАРДА ДОЛАРА 15% ПОВЕЧЕ ОТ ПРЕДИШНАТА ГОДИНА.
ИНДУСТРИЯТА Е ПО-ГОЛЯМА ОТ ХОЛИВУД.
180 МИЛИОНА АМЕРИКАНЦИ РЕДОВНО ИГРАЯТ ВИДЕОИГРИ.
135 МИЛИОНА АМЕРИКАНЦИ НАД 18 ГОДИНИ ИГРАЯТ РЕДОВНО.
40 МИЛИОНА АМЕРИКАНЦИ НАД 50 ГОДИНИ ИГРАЯТ РЕДОВНО.
ЧЕТИРИ ОТ ВСЕКИ ПЕТ ДОМАКИНСТВА В АМЕРИКА ПРИТЕЖАВАТ УСТРОЙСТВО ЗА ВИДЕОИГРИ.
НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ КАТЕГОРИИ СА:
— ЕКШЪН/ПРИКЛЮЧЕНИЕ: 30%
— СТРЕЛЦИ: 22%
— СПОРТ: 14%
— СОЦИАЛНИ: 10%
НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ ПЛАТФОРМИ СА:
— ТАБЛЕТИ И СМАРТФОНИ: 45%
— КОНЗОЛИ: 26%
— КОМПЮТРИ: 25%
ИГРАЕНЕТО НА СМАРТФОН Е НАЙ-БЪРЗО РАЗРАСТВАЩИЯТ СЕ СЕГМЕНТ.
Шоу нямаше представа за размерите и популярността на индустрията.
Те си проправиха път през тълпа, която се беше насъбрала около павилиона за „Две седмици“, игра, която изглежда, привличаше най-голямо внимание в тази част на залата. Някои посетители в оградената с въже част на павилиона седяха пред компютри и играеха играта, в която аватари тичаха из пейзажа и из саморъчно направени постройки — вероятно укрепления. Героите стреляха по разни същества и от време на време изпълняваха странен танц.
— Ела, хайде — каза Мади, която очевидно имаше мисия. — Коя беше любимата ти игра като малък?
Сега беше негов ред да остроумничи.
— Сърните.
След миг, когато разбра шегата, Мади се засмя — весело и на висок глас — а след това погледна Шоу.
— Сериозно? И ти ли ходиш на лов?
И ти ли? Един от онези моменти, когато откриваш нещо общо с някого? Той кимна.
— С баща ми всяка есен ходим за патици и фазани — обясни тя. — Нещо като традиция.
Те се разминаха с две азиатки с перуки, едната яркозелена, а другата жълта. Бяха облечени с трика, имитиращи змийска кожа.
— Не си ли играл компютърни игри? — попита Мади.
— У дома нямаше компютри.
— А на конзоли?
— Нямахме и такива неща.
— Хмм. Не бях срещала човек, израснал на Марс.
В „Дворът“, в скалистата Сиера Невада, семейство Шоу имаше два мобилни телефона — с предплатени карти, разбира се, които се използваха само в спешни случаи. Имаше и късовълново радио, което децата слушаха, но както телефоните, също се използваше в краен случай. Аштън предупреждаваше, че „ловци на лисици“ — хора с устройства, които засичат източника на радиосигнали — може да обикалят из района, за да го намерят. Когато семейството отидеше в най-близкия град, Уайт Сълфър Спрингс, на четирийсет километра, Аштън, Мери Дав и децата нямаха проблем да се включат в някой от допотопните компютри в градската библиотека или да използват компютрите в домовете на лелите и чичовците си по време на летните си посещения в „цивилизацията“ — Портланд и Сиатъл. Но когато ежедневието ти е изпълнено с катерене по скали или сблъсъци с гърмящи змии и лосове, убиването на измислени извънземни е малко лекомислено.
— О-хо!… Ела. — Мади се втурна към голям монитор, на който геймър — млад мъж с плетена шапка, анцуг и набола брада — стреляше по обемисти чудовища и убиваше повечето. — Той е добър. Играта е „Дуум“ — каза тя и сантиментално поклати глава. — Класика. Като „Изгубеният рай“ или „Хамлет“… Хванах те, Колтър. Изглеждаш изненадан. Имам бакалавърска степен по английска литература и магистърска по информационни науки. — Мади взе джойстик и му го предложи. — Ще опиташ ли?
— Ще пасувам.
— Имаш ли нещо против аз да опитам?
— Давай.
Тя седна и започна да играе. Очите й бяха съсредоточени и устните — леко разтворени. Седеше приведена напред и тялото й се поклащаше и рязко трепваше, сякаш светът на играта беше единствената реалност.
Движенията й бяха като на балерина и чувствени.
Тонколоните зад Шоу изгърмяха от звука на ракета и той се обърна и погледна към другата страна на препълнената с хора пътека. Видя монитор, на който беше показан предварителен преглед на играта на тази фирма. В „Галактика VII“ играчът насочваше астронавт, който пилотираше космически кораб, летящ към далечна планета. Корабът кацна и геймърът насочи героя да слезе от него и да влезе в пещера, където започна да изследва тунели и да събира неща като географски карти, оръжия и точки за допълнителна сила. Това се стори на Колтър като маратонец, който се запасява с храна.
Играта беше по-спокойна и по-сложна от престрелките и кръвопролитията в „Дуум“.
Мади се появи до него.
— Спасих света. Всичко е наред. — Тя хвана рамото му и се наведе към него, за да надвика шума. — Светът на видеоигрите накратко. — Отново посочи към „Дуум“. — В първата виждаш всичко от твоята гледна точка и трепеш лошите, преди те да те утрепят. Наричат се стрелци от първо лице. — След това тя се обърна към играта, която гледаше Шоу. — Втората е екшън-приключение. Те са ролеви игри от трето лице и насочват героя ти — аватара. Знаеш ли какво е аватар? — Шоу кимна и тя продължи: — Насочват аватара ти в обстановката, да преодолява предизвикателства и да събира неща, които могат да ти помогнат. Опитваш се да останеш жив. Не се тревожи, пак можеш да използваш импулсен лазер, за да изпържиш задника на орките.
— „Властелинът на пръстените“.
— Хей. — Мади се засмя и стисна рамото му. — В края на краищата за теб има надежда.
— Когато няма телевизия, гравитираш към книгите.
— Един последен урок. — Тя посочи екрана с „Галактика VII“. — Виждаш ли другите аватари, които се разхождат наоколо? Това са играчи някъде другаде по света. Играта е не само ролева, но и мултиплейър — за множество играчи онлайн. Другите геймъри може да са на твоя страна, но може и да се биеш срещу тях. В популярните игри — като „Уърлд ъв Уоркрафт“ — във всеки един момент може да има четвърт милион хора, които играят онлайн.
— Много ли играеш?
Жената примига учудено.
— О, аз така и не ти казах. Това ми е работата. — Тя бръкна в джоба си и му даде визитна картичка. — Ще се представя както е редно. Истинското ми име е „ГрайндърГърл88“ — добави и с очарователна официалност стисна ръката му.