Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Брюж
координати 51° 13’ с.ш./3° 14’ и.д.
местоположение Западна Фландрия, Белгия
население 117 000 души
площ ок. 138 км2
официални езици фламандски, френски и немски, но градът се намира все пак във фламандската част на Белгия
валута евро
Туристическа информация
Кога да отидете там: Брюж е популярна целогодишна дестинация. Ако дойдете през зимата, ще се насладите на покритите със сняг средновековни постройки, а през пролетта на цъфналите цветя и дървета.
На какво да обърнете внимание: Пивоварната Де Халве Ман е единствената запазила се в центъра на града. Тя е спечелила многобройни награди със своята бира Брьогсе Зот.
Полезни съвети: Опитайте се да понаучите малко фламандски и не се изненадвайте, ако местните хора предпочитат да говорят английски вместо френски.
Наричат Брюж „Северната Венеция“, макар че той не притежава блясъка на южната си посестрима, а само нейната водна душа. Подобно на Венеция Брюж е натрупал своето богатство благодарение на морската търговия през Средновековието и старинните му улици са свързани с мрежа от канали. Този град е най-важният търговски център на Фландрия в миналото, а днес е столица на фламандската част на Белгия.
Брюж (на фламандски — Брюге) получава харта за градския си статут през 1128 г. и скоро се превръща във важен текстилен център. Между 13 и 15 в. градът преживява славния си златен век, когато търговци от цяла Европа и от по-далечни страни се стичат тук да търгуват с какво ли не — от левантински подправки до английска вълна. По-голямата част от очарователния средновековен град, който привлича туристите, се е съхранил именно от онази епоха, и притежава ансамбли от внушителни домове, църкви и обществени сгради.
В центъра на града се намира Гроте Маркт (Големият пазарен площад), заобиколен от старинни къщи с фронтони, на който все още веднъж седмично се организира пазар. Над мястото се издига Белфорт — исполинска камбанария, започната още през 13 в. и превърнала се в символ на града. Близкият площад Бург е още по-голям. Тук доминираща е готическата фасада на най-старата в Белгия сграда на общинското управление и „Хейлиг Блудбасилик“ от 12 в. (Базиликата на Светата кръв). В нея се пази безценна реликва: шишенце с кръвта, избърсана от Йосиф Ариматейски от тялото на разпнатия Христос.
Династични съюзи от края на 14 в. поставят Фландрия под управлението на Бургундското херцогство.
С установяването си в Брюж бургундският двор става известен с покровителството си на изкуствата и особено на живописта. Най-известният художник, живял и работил тук, е Ян ван Ейк (ок. 1395–1441). Неговите платна, заедно с тези на други известни художници от Фламандската школа, красят колекциите на забележителния Грунингемузеум. Други известни музеи в града са колекцията Мемлинг, експонирана в болница от 12 в., където могат да се видят шест изключителни картини от известния фламандски художник от 15 в.
Бегейнхоф се намира в най-красивата и тиха част на Брюж и е заобиколен от мрежа от спокойни канали. Той представлява комплекс от ниски бели постройки с фронтони, свързани с павирани пасажи. Построен е през 13 в. и първоначално е бил обитаван от бегините — светски религиозен орден. Днес тук живеят бенедиктински монахини и мястото си остава спокоен пристан за съзерцание. Водните пространства на близкия Миневатер, където в миналото са акостирали кораби от цял свят и доковете са кипели от живот, днес е тихо и приятно за разходки място. От кокетните мостчета се откриват чудесни гледки към градските кули.
По ирония на съдбата западането на корабоплаването на Брюж в края на 16 в. по-късно ще му донесе нов просперитет. В продължение на повече от 200 години на това затънтено място почти нищо не се променя, защото Антверпен става първостепенното фламандско пристанище. В края на 19 в. малкото градче с почти непокътната средновековна архитектура е открито от току-що прохождащата туристическа индустрия. Павираните улички днес са изпълнени с магазинчета за сувенири (шоколадът и дантелите са сред най-купуваните сувенири), а зад фронтоните на старите сгради се намират отлични ресторанти.