Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (25) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Боробудур

87_borobudur.jpg

координати 7° 35’ ю.ш./110° 13’ и.д.

местоположение Ява Тенга, Ява, Индонезия

изграждане ок. 750–850 г.

материал вкаменена лава

площ ок. 15 000 м2

размери ок. 123×123 м

Туристическа информация

Кога да отидете там: Между май и октомври (през зимата много вали и е много влажно, но пък ги няма тълпите туристи). Най-сухо е времето през май.

На какво да обърнете внимание: Вижте храма на разсъмване, когато е най-безлюден и вдъхновяващ.

Полезни съвети: Елате тук много рано сутринта, за да избегнете тълпите туристи по-късно през деня.

88_java.jpgКолосалната стъпаловидна пирамида на Боробудур е място за поклонение на будистите, намиращо се в средата на остров Ява.

 

Боробудур е най-големият будистки паметник в света и представлява колосална пирамида сред тучни оризови поля в средата на индонезийския остров Ява. Храмът е като мандала и е построен на върха на хълм, издигащ се над свещено поле. Паметникът функционира като физическо превъплъщение на будистката представа за света и като място за поклонения. Построен е около 750 г. по време на златния век на храмовото строителство в Югоизточна Азия. Той обаче бил духовен център на острова само за кратко, след което бил изоставен, може би заради изригването на близкия вулкан Мерапи. Така Боробудур остава забравен през вековете, докато бива открит през 1814 г. от сър Томас Стамфорд Рафълс.

Боробудур има формата на стъпаловидна пирамида с шест правоъгълни терасовидни етажа, а най-отгоре са разположени три кръгли тераси и централна ступа за връх. Паметникът е разделен на три секции: най-долната символизира Камадхату или физическия свят, Светът на желанията; втората се нарича Рупадхату, Светът на формите — преходна сфера, в която хората се освобождават от физическите си тела; третото и най-високо ниво се заема от Арупадхату или Светът на безформените — сферата на просветлението. Цялата конструкция има формата на лотос — свещеното цвете на Буда. Поклонниците се движат по пътека с балюстрада, виеща се по часовниковата стрелка около паметника. Така в медитация те достигат върха на храма. Възкачващите са подпомагани от 1460 красиво изсечени каменни релефа, които изобразяват сцени от живота на Буда и принципите на неговото учение. Религиозните поучения са разположени между сцени от всекидневния живот на яванците, както и от многобройни народни приказки и легенди.

89_barelefi.jpgБоробудур е известен с необичайно големите си размери и красотата на своята декорация. Майсторски изсечените барелефи, съпътстващи поклонниците по техния път към върха на паметника, са сред най-съвършените от онази епоха. Най-красивите от тях са разположени на нивото, наричано Рупадхату или Светът на формите.

Пътуването на поклонниците започва от Камадхату, символизирано от правоъгълна платформа в основите на храма. Тук украсата е най-богата и се състои от около 160 панела с релефи, изобразяващи радостите и скърбите, изпитвани от човек в Света на желанията. За съжаление част от тях са скрити от подпорна стена, издигната за предотвратяване на потъването на сградата. Следващите пет нива с тераси олицетворяват Света на формите и са декорирани с 1300 релефни пана, представящи сцени от живота на Буда и 43 бодхисатви (просветлени същества), които наставляват поклонниците как да се избавят от желанията и склонностите си. На това ниво има 432 статуи на Буда в стойка лотос, разположени в ниши, които напомнят на поклонниците за целта на тяхното пътуване. Орнаментацията прогресивно намалява с достигане на върха на храма, което символизира символичното навлизане в състоянието на безметежност или нирвана.

90_arupadhatu.jpgГорните тераси, които олицетворяват Арупадхату (Светът на безформените), са украсени със статуи на Буда и от няколко перфорирани ступи, които са сред най-старите будистки изображения на света.

Когато пътеката достигне върха, балюстрираните коридори на пътеката извеждат до първата кръгла тераса на Света на безформените. Тази тераса и двете над нея са осеяни със 72 перфорирани ступи (куполовидни символи на просветлението), всяка от които съдържа статуя на Буда в състояние на блажена медитация. В центъра на най-горната тераса се намира още една ступа, която има на върха си заоблена мачта, насочваща погледа на поклонника към небето.