Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (27) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Забраненият град

95_zabranen.jpg

координати 39° 54’ с.ш./116° 23’ и.д.

местоположение Пекин, Китай

изграждане 1406–1420 г.

материал дърво, мрамор, бронз

площ ок. 720 000 м2

размери 961 х 753 м

Туристическа информация

Кога да отидете там: Най-приятно е времето през май, септември и октомври.

На какво да обърнете внимание: Има 1400 майсторски моделирани дракони, които служат и за водосточни тръби и при дъжд представляват фантастична гледка.

Полезни съвети: Елате рано сутрин преди големите туристически групи и не пропускайте малката, но изключително красива Императорска градина.

 

Мистериозният и красив — Забранен град представлява огромен дворцов комплекс в сърцето на Пекин. От построяването му преди около 500 години тук са живели 24 императори. Издигнат е от династия Мин между 1406 и 1420 г. и остава политическият център на Китай до свалянето на последната китайска династия Цин през 1912 г. и принудителната абдикация на последния император Пуи. Той и императорският двор остават да живеят там до 1924 г., след което окончателно са изгонени от Забранения град, а той е превърнат в дворец музей от новите управници в страната.

96_rov.jpgЗабраненият град е заобиколен от широк ров, пълен с вода. Яркочервените колони на северозападната кула хвърлят красиви отражения в спокойните му води.

Днес в Забранения град са оцелели само 980 от първоначалните 9999 сгради, но въпреки това комплексът си остава най-големият в света ансамбъл от старинни дървени постройки. В прекрасните дворцови зали са запазени някои от шедьоврите на изкуството от времето на династии Мин и Цин. Огромният град е разделен на две части — Външен двор и Вътрешен двор, като в първия са се водили държавните дела, а вторият е бил жилищна площ за императорското семейство. Забраненият град покрива площ от 720 000 м2 и е заобиколен от дълбок ров, пълен с вода, и от 8-метрова стена. Строителството му е било извършено от над 1 млн. работници, които са използвали редки и скъпи материали. На всяка от четирите му стени има по една красива входна врата, като най-тържествена е Южната порта, която и до днес е главната порта. В нея има обособени пет входа, включително и един централен засводен проход, през който минавал само императорът.

97_dulgoletie.jpgИ най-дребните детайли от архитектурата на Забранения град имат своето важно значение. Дори и цветовете, в които са боядисани. Така например керемидите на покрива са жълти — царският цвят; стените са боядисани в яркочервено — цветът, символ на щастието. Гредите вътре са в нюанси на синьото и зеленото, смятани за даряващи дълголетие и сполука.

След входа има пет моста от красив бял мрамор с художествени балюстради, по които се минава над лъкатушещите води. Водата играе много важна роля в архитектурата на Забранения град. Тя е не само украшение, но служи и като предпазно средство, защото огънят бил опасен враг на дървените постройки. Отвъд водите се намира Портата на висшата хармония, от която се влиза в Залата на висшата хармония. Това е най-голямата и най-пищно украсена дворцова постройка — церемониалното сърце на Китайската империя. Тук са коронясвали императорите и те ръководели заседанията на императорските съвети, седнали на позлатения Драконов трон. Тъй като дворецът бил израз на мощта на династии Мин и Цин, в империята било забранено да бъдат издигани сгради, по-високи от него. В съседния павилион, наречен Зала на пълната хармония, императорът се съветвал със своите министри и си почивал, преди да изпълни поредното си служебно задължение. Залата на съхранената хармония е третата от сградите, предназначени за административни цели — в нея се устройвали официалните банкети. Зад нея се намира мраморна скулптура на дракон с перли, която била толкова ценена, че всеки, който бил заловен да я докосва, бил наказван със смърт.

98_sfeta.jpgЛъвове стражи от бронз, мрамор и гранит охранявали най-важните сгради. Лъвовете са винаги по двойки, като лъвицата си играе с малко, а лъвът е поставил предна лапа върху сфера.

Портата на небесната чистота, оградена от двойка ревящи лъвове от позлатен бронз, бележи границата между Вътрешния и Външния двор. Отвъд нея се намирали покоите на императорското семейство. В Залата на небесната чистота била императорската спалня, а в Двореца на земното спокойствие били покоите на императриците от династия Мин. По-малките дворци и павилиони в покрайнините на Вътрешния двор били предназначени за наложниците и децата на императора.