Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Киото
координати 35° 41’ с.ш./139° 45’ и.д.
местоположение Хоншу, Япония
население 1486 000 души
площ ок. 828 м2
официален език японски
валута йена
Туристическа информация
Кога да отидете там: Тук е много красиво през пролетта с прочутите цъфнали вишневи дървета и през есента с пъстроцветните птици, но тогава е и най-задръстено от туристи.
На какво да обърнете внимание: На кладенците (чосуя) в светилищата: преди да влезете в шинтоистки храм, трябва да си измиете ръцете и устата.
Полезни съвети: Пожелайте си нещо на свещена табличка (ема): напишете своето желание върху дъсчицата и я прибавете към останалите в светилището.
Киото е бил императорската столица на Япония в продължение на 11 века. Това е един прекрасен град с множество красиви дворци, храмове, светилища и градини. Гейши в сложно аранжирани кимона сноват между чайните, построени от дърво в квартал Гион. Традиционните празници като Даймонджи и днес се отбелязват почти, както и преди векове. Но Киото не е консервиран град-музей — вековната му архитектура се вписва на съвременния фон на осветени от неона небостъргачи и макар традиционните японски изкуства да се ценят много и да се развиват, градът се гордее и с динамиката на модерния си облик.
Хейан-Кио, което означава „Столица на спокойствието и мира“, става резиденция на японския императорски двор още през 794 г. и скоро се превръща в политически, търговски и културен център на цяла Япония. Преименуват я на Киото — „столичен град“ — през 11 в., когато изкуствата и по-специално художествената литература е в разцвета си. От началото на 12 в. засилващите своята мощ феодали, опиращи се на своите армии от самураи, започват да се борят за надмощие. След като кланът Минамото побеждава съперниците си и присвоява титлата шогун за своя предводител, императорският двор запада и през следващите 7 века Япония е управлявана от военни господари. Киото тежко пострадва по време на гражданските войни, които разкъсват страната през 15 в., както и от природните бедствия (земетресения и пожари) през следващите столетия. Неговата историческа стойност и архитектурни паметници спасяват града от унищожителни бомбардировки по време на Втората световна война и той си остава и днес най-добре запазеният старинен японски град.
В Киото е запазен величествен императорски дворец — последният от множеството, съществували преди него на това място. Той и до днес се използва от японската императорска фамилия. Огромната постройка е станала свидетел на церемониите по интронизирането на императорите Таишо и Шова, а през 1855 г. е била реконструирана след унищожителен пожар. В комплекса са включени прекрасните градини Сенто, които са единствените останки от малкия дворец, изгорял в средата на 19 в.
Град Киото е пълен със забележителни храмове, светилища и паркове. Един от най-известните туристически обекти са яркочервените тории (традиционните порти на шинтоистките светилища) на храма Хейан (Хейан Джингу), построен през 1895 г. за ознаменуване на 1100-та годишнината на града. Планът на светилището видимо напомня за императорския дворец — заобиколен е от красиви градини, известни с цъфтежа на вишневите си дървета и пъстроцветните си листа през есента. Извисяващата се пететажна пагода на храма Тоджи, престроена за последен път през 1643 г., но издигната още в края на осми век, е най-високата дървена постройка в Япония.
Разкошният Кинкакуджи (Храмът на Златния павилион) е най-забележителната сграда в града — изцяло покрита със златни пластинки и отразяваща се във водите на близкото езеро. Храмът оцелял на чести войни и пожарища в продължение на пет века, за да изгори до основи през 1950 г., подпален от млад монах с психични проблеми. Днес постройката е акуратно възстановена и се издига в средата на невероятно красива традиционна японска градина, особено привлекателна през есента. Храмът Рьоанджи, построен през 1450 г., е известен с прекрасната си градина в стил зен — перфектно подравнени алеи с дребни камъчета и майсторски аранжирани скални групи.