Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (12) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Рим

39_rim.jpg

координати 41° 54’ с.ш./12° 13’ и.д.

местоположение Централна Италия

население 2 700 000 души

площ ок. 1285 км2

официален език италиански

валута евро

Туристическа информация

Кога да отидете там: Рим е целогодишна дестинация, макар че не е препоръчително да се ходи там през август, когато много магазини и ресторанти са затворени и е много горещо.

На какво да обърнете внимание: В Рим е пълно с красиви малки площадчета и фонтани. Един от най-кокетните е Фонтана деле Тартаруге на Пиаца Матей.

Полезни съвети: Ако е горещо, идете с влака за половин час до морето при Лидо ди Остия. Облечете се пристойно, ако ще влизате в църква.

40_elius.jpgМостът Сант Анджело (древният Поне Елиус) на р. Тибър е построен през 2 в. сл.Хр. и оттогава е преустройван няколко пъти.

 

В продължение на хиляда години Рим е бил най-силният град на планетата. Вечният град бил столица на огромната Римска империя, която в миналото обхващала почти цяла Европа и Средиземноморието. Древните римляни строили така, сякаш държавата им ще трае вечно, така че и днес техните архитектурни паметници удивляват туристите. Античният град по-късно е преобразен в духа на Ренесанса и пищността на Барока, за да стане театрално красивият фон, познат от филма на Фелини „Сладък живот“ (1960 г.).

201_kolizeum.jpgРимският Колизеум е най-големият, построен в империята и представлява огромен театър за гладиаторски битки, лов на диви животни и други кървави представления. Разрушената му вътрешна част вече не е подходяща за уреждане на спектакли, но на впечатляващия му фон са организирани няколко големи концерта.

Колизеумът представлява исполински елипсовиден амфитеатър, който и днес, 2000 години след построяването му, продължава да доминира над историческия център на града. Това е най-големият амфитеатър, строен в империята — побира невероятния брой от 50 000 зрители. В 80 г. сл.Хр. император Тит организира галапредставление за откриването на театъра, по време на което са избити 9000 диви животни. Предполага се, че тук през годините около половин милион души са загинали в гладиаторски битки. Екстериорът на амфитеатъра се е запазил необикновено добре и е станал емблема на града. Форумът — социалният, политически, религиозен и търговски център на древния Рим — не е имал тази щастлива съдба, но мащабът на романтичните руини на неговите храмове, порти, арки и свещени пътища все още предизвикват благоговението на туристите.

41_forum.jpgОт древния форум не е останало много; някога тук са били сърцето и душата на Римската империя и са се помещавали най-важните търговски, политически и религиозни институции. От оживения някога център на Римската империя са останали внушителни части от храмове, колони и порти.

Най-добре запазеният древен паметник в Рим е Пантеонът — храм, издигнат през 1 в. сл.Хр. в чест на всички богове на града. През 609 г. храмът е превърнат в християнска църква и макар че през следващите години вътрешността му променя своя вид, като цяло античният храм остава непокътнат. Куполът на покрива си остава и до днес най-голямата неусилена бетонна конструкция в света. Пантеонът се намира в близост с очарователния квартал на Стария Рим, представляващ плетеница от тесни улички и красиви площадчета. Може би най-известният от тях е Пиаца Навона — красив бароков ансамбъл, построен през 17 в. Прочутият Пиаца ди Спаня е доминиран от внушителните Испански стълби — пищно бароково двойно стълбище. С още по-голяма известност се ползва Фонтана ди Треви, където предизвикателната Анита Екберг лудува във филма на Фелини „Сладък живот“.

42_petar.jpgБазиликата „Св. Петър“ е увенчана от колосален купол, проектиран от Микеланджело и богато украсен с мозайки и фрески.

Рим е и духовен център на Римокатолическата църква, а Ватиканът заема един хълм в града на десния бряг на р. Тибър. Той е най-малката държава на света с площ само 0,4 км2, но в нея се намират най-големите църква, музей и площад. Пиаца ди Сан Пиетро е доминирана от Базилика ди Сан Пиетро (базиликата „Св. Петър“), строена между 16 и 18 в. и пълна с шедьоври на изкуството, в това число вълнуващата „Пиета“ на Микеланджело (1499 г.). В сградите на Ватикана се намират няколко изключителни музея, но най-известната атракция тук е изписаният от Микеланджело таван на Сикстинската капела. Нейните библейски сцени, рисувани между 1508 и 1512 г., са сред най-внушителните изображения в западната християнска живопис. „Страшният съд“, рисуван повече от две десетилетия след изписването на тавана на капелата, е без съмнение по-потискащо, но не по-малко ярко произведение на изкуството.