Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (21) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Самарканд

71_samarkand.jpg

координати 39°39’ с.ш./66° 57’ и.д.

местоположение Централен Узбекистан

създаване ок. 700 г. пр.Хр.

население 596 000 души

официален език узбекски и множество местни диалекти

валута сум

Туристическа информация

Кога да отидете там: Най-поносимото време тук е през пролетта — от април до юни.

На какао да обърнете внимание: Край медресето на Улугбек има няколко сергии, на които се продават красиви местни занаятчийски произведения.

Полезни съвети: Обличайте се прилично, защото обществото тук е с крайно консервативни разбирания.

 

Самарканд е легендарна спирка по великия Път на коприната и един от най-старите градове на планетата. Създаден е от персите през 7 в. пр.Хр., а по време на могъщия монголски завоевател Тамерлан (1336–1405) става столица на огромната му империя. Владетелят бил известен както с военните си подвизи, така и с меценатство по отношение на различните изкуства. Поради това превръща Самарканд в най-великолепния град на Централна Азия. Тук са извикани най-добрите майстори от цялата империя, за да строят прекрасни дворци, мавзолеи, медресета и джамии, богато украсени със злато, скъпоценни камъни и изискана майолика.

72_zinda.jpgВ центъра на огромния царски мемориален комплекс Шах-и-Зинда се намира мавзолеят на Касим ибн-Абас.

Сърцето на знаменития стар квартал на Самарканд е Реджистан, ограден от три величествени медресета (училища по ислям), покрити с блестяща украса. Тук някога е бил оживеният търговски и обществен център на града, с кервансарай за гостите, огромен покрит пазар (куполът на търговския дом Чорсу се е запазил и до днес) и убежища за странстващите дервиши. По-късно Реджистан се превръща в духовния център на града. Медресето на Улугбек, завършено през 1420 г., е първото от трите ислямски училища, носещи името на сина на Тамерлан. Медресето Шер-Дор (което означава „с тигрите“) е строено между 1619 и 1636 г. и напомня за плана на по-старата сграда, но на главната му фасада са изобразени лъвове на тигърски ивици, преследващи газели — нещо необичайно за религиозните постройки. Десет години по-късно е завършено и медресето Тиля-Кори („позлатеното“), чието тюркоазено кубе е обрамчено от златни линии.

73_temerlan.jpgПо времето на Тамерлан (Тимур) в Самарканд са извикани някои от най-големите майстори на калиграфията и на мозайката. Те създават тези неповторими с красотата си облицовки, използвайки нюансите на тюркоазеното и кобалтовосиньото, което кара и днес туристите да занемеят от възхищение.

Гигантската джамия Биби-Ханъм, издигаща се северно от Реджистан, носи името на любимата жена на Тамерлан. Проектираните с размах украси включват хиляди скъпоценни камъни, донесени от победоносните Тамерланови войски на връщане от Индия. Според легендата архитектът, ръководил строежа, се влюбил до обезумяване в красивата Биби-Ханъм и получил целувка от нея за майсторството си. Когато Тамерлан научил за тази отплата, той осъдил архитекта на смърт, а любимата си жена хвърлил от най-високата точка на минарето. Около джамията днес се е разпрострял пазар на открито, където хора от десетина различни националности се разбират помежду си на своите диалекти в опита си да се споразумеят за цените на сиренето, зеленчуците и подправките.

Тамерлан е погребан в мавзолея Гур-е Амир, където почиват още няколко членове на неговата фамилия. Постройката е снабдена с масивен купол, а някога тя е била част от голям мемориален комплекс, разрушен с времето от земетресения и от нашественици. Владетелят лежи под масивна плоча от полиран нефрит, на който според легендата е инкрустиран заплашителен надпис към тези, които дръзнат да осквернят неговия гроб.

74_medreseto.jpgМедресето Тиля-Кори от 17 в. е може би най-известната в света сграда на Самарканд. Издига се на емблематичния площад Реджистан. Огромният купол на постройката е станал символ на града.

Друг царски мавзолей е Шах-и-Зинда, кацнал на върха на един хълм в покрайнините на стария град. И до днес той си остава важно място за поклонения за местните хора, които вярват, че Касим ибн-Абас, братовчед на пророка Мохамед, е погребан на това място. Неговата памет се почита в едноименната джамия и медресето в центъра на комплекса. Повечето от богато украсените гробници и мавзолеи са построени през 14–15 в., но най-ранните части на комплекса датират още от 9 в. Най-добре запазените мавзолеи са тези на племенницата на Тамерлан Шади Мулк Ага и на сестра му Ширин Бика Ага; покрити са с блестящи керамични плочки.