Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
От Асуан до Луксор
координати 25° 41’ с.ш./32° 39’ и.д.
местоположение Южен Египет
транспорт фелука или круизен кораб
дължина ок. 250 км
официален език арабски
валута египетска лира
Туристическа информация
Кога да отидете там: По Нил може да се плава целогодишно, но през юли и август е много горещо.
На какво да обърнете внимание: Купете си джалабо — традиционна египетска връхна дреха, която е хубав сувенир и много практично облекло за жегите.
Полезни съвети: Къпането да става само на места, посочени от екипажа на лодката. През зимата нощите са студени и спалният чувал ще ви е от полза.
Древната порта към египетската страна — Асуан, се намира край брега на Нил, на 250 км южно от туристическата „Мека“ Луксор. Лодките с бели платна, наричани фелука, продължават да се носят по водите на великата река и да осъществяват хилядолетната връзка между двата града. Пътят им минава край грижливо обработени поля, сред които са разпръснати останки от древни храмове. С фелуки по този маршрут се е пътувало още от времето на фараоните. Днес те са спокойна и безметежна алтернатива на луксозните круизни кораби и моторни лодки, които също порят вълните на Нил.
На Шариа ел-Сук, прочутият пазар на Асуан, продавачи и купувачи продължават шумно да се пазарят, както и преди няколко хиляди години. На близкия остров Елефантина се намират някои от най-древните паметници на египетската култура. В южния му край е храмът на Хнум — богът с глава на овен, господар на река Нил — построен по времето на 18 династия (1550–1292 г. пр.Хр.). На около 50 км северно от Асуан, преплавани бавно с някоя фелука, ще ви отведат до впечатляващите руини на древен храм, издигащ се на източния бряг на реката. Той се нарича Ком Омбо и датира от 2 в. пр.Хр. Южната половина от храма е посветена на бога крокодил Собек, а северната — на бога сокол Хор, който бил изкусен лечител. Храмът бил важно място за поклонения векове наред, но впоследствие запустял. Днес тук са изложени няколкото мумифицирани тела на крокодили, открити при археологическите разкопки.
От Асуан до съвременния Луксор се стига с фелука за около четири дни. Градът се намира там, където някога се е издигала древната столица Тива, откъдето са властвали фараоните на Новото царство (16–11 в. пр.Хр.). В непосредствена близост е известният храм, построен през 1400 г. пр.Хр. и посветен на бог Амон — цар на боговете — както и на съпругата му Мут и техния син Хонсу. Колосалните им статуи и до днес се издигат над храмовите помещения. Тържествен път, ограден от статуи на сфинксове, свързва това място с Храма в Карнак — най-голямото антично светилище на света.
Луксор е може би най-известен с Долината на царете — необичаен по размерите си некропол, в който се намират гробниците на великите египетски монарси от Новото царство. Тук е и прочутото последно жилище на младия фараон Тутанкамон, открита през 1922 г. от археолога Хауърд Картър. Тя и до днес си остава единствената неограбена царска гробница. Историята на младия владетел, починал само на 19 години, чиято мумия днес се съхранява в температурно контролиран саркофаг, продължава да бъде източник на романтични сюжети. С неговата гробница е свързано и мистериозното „проклятие на фараоните“. В намиращата се наблизо Долина на цариците е открита пищно украсената отвътре гробница на Нефертити (ок. 1290–1254 г. пр.Хр.) — съпруга на Рамзес Велики, който се обръща към нея като към „тази, която кара слънцето да свети“.