Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (49) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Манаус и Амазонка

189_amazonka.jpg

координати 3° 06’ ю.ш./60° 01’ з.д.

местоположение Амазония, Бразилия

площ (на Амазонската дъждовна гора) ок. 8 235 430 км2

приблизителна дължина на р. Амазонка 6400 км

официални езици португалски, но испански и многобройните местни езици също са в употреба

Туристическа информация

Кога да отидете там: Най-подходящото време за посещение на Манаус и Амазония е периодът юли-септември.

На какво да обърнете внимание: В Амазонка живее застрашеният речен амазонски делфин.

Полезни съвети: Когато пътувате с корабче по реката, си носете хамак, слънцезащитен крем, репелент за комари, вода за пиене, храна и тоалетна хартия.

 

Амазонската дъждовна гора е най-обширната в света — дотолкова, че в нейните дебри и до днес живеят племена, които не са виждали лицето на бял човек, а многообразието на животински и растителни видове е по-голямо, от която и да е друга точка на планетата. Огромният дървесен балдахин е подхранван от водите на най-голямата река на света — Амазонка, в която се намират една пета от сладководните запаси на земята. През последните десетилетия районът се превърна в една от най-популярните дестинации на екотуризма. Главен изходен пункт за речните круизи по Амазонка е пристанищният град Манаус.

190_anaviljanas.jpgАрхипелагът Анавилянас в Рио Негро, на около 100 км нагоре по течението от Манаус, е най-голямата островна система в сладки води на планетата. Тук се предлагат отлични възможности за наблюдение на дивата природа.

Манаус е основан от португалците през 1669 г., които го използват като база на своята търговия с „червено злато“, т.е. роби от местното население. Макар търговията с роби да остава задълго важно перо в икономиката на селището, неговото богатство е натрупано през 19 в. преди всичко от каучука. Най-хубавите исторически сгради на града, оцелели в неговия исторически център, се отнасят именно към този период от неговата история. Сред тях е и прочутият Театро Амазонас, и Паласио да Жустиса, за който се говори, че е строен по образец на Версай. Гюстав Айфел (архитектът на едноименната кула в Париж) проектира Меркадо Мунисипал, където се продават всички видове екзотични плодове, зеленчуци, риба и месо, закачени нависоко под елегантния свод от ковано желязо.

191_teatro.jpgТеатро Амазонас, построен в стила на Бел Епок, е прекрасна оперна сграда, построена в Манаус. На върха завършва с купол, богато облицован с внесени от Германия плочки. Художествено оформеният му интериор е истински празник от позлата, мрамор и кадифе. Върху сценичната завеса е изобразен водосливът на двата основни притока на Амазонка — Рио Негро и Солимоиш (горното течение на Амазонка).
192_lenivez.jpgТрипръстият ленивец живее по горните етажи на бразилската дъждовна гора. Той се държи така здраво с нокти за дърветата, че може да спи, висейки опасно на голяма височина. Макар и бавен в движенията си по дърветата, трипръстият ленивец е отличен плувец.

Манаус се издига при водослива на Рио Негро и Рио Солимоиш, които заедно образуват същинската Амазонка. Един от най-популярните речни маршрути води с корабче до Енкотру дас Агуас (Срещата на водите), на около 15 км надолу по течението от града, където тъмните води с цвят на кафе еспресо на Негро се вливат и текат редом с млечнобелите води на Солимоиш. От Пунта Флотанте в Манаус корабчета отвеждат туристите нагоре по течението на реката в дебрите на дъждовната гора. За по-авантюристично настроените има традиционни двуетажни кораби, от които можете да видите застрашения речен делфин или каймани и да опитате да хванете пираня с въдица. Няколко местни туроператори предлагат преходи с преспиване в специални горски хижи. Разположени на по-отдалечени места от Манаус, те позволяват най-добре да се запознаете с дивата природа.

193_lilia.jpgВодната лилия Виктория омазания расте в плитките води на Амазонския басейн. Листата й достигат 3 метра в диаметър и се носят свободно върху повърхността на водата.