Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Големия бариерен риф
координати 16° 55’ ю.ш./145° 46’ и.д.
местоположение край бреговете на Куинсланд, Австралия
предлага условия за гмуркане, леководолазен и всякакъв воден спорт, риболов, наблюдение на птици и китове
площ на едноименния морски парк — ок. 345 400 км2
официален език английски
валута австралийски долар
Туристическа информация
Кога да отидете там: Това е отлична дестинация за цялата година, но по-добре да не ходите през дъждовния период от януари до март.
На какво да обърнете внимание: На рифа живее най-голямата колония в света от морски крави, които са роднини на слоновете.
Полезни съвети: Не пипайте коралите или другите морски същества; спазвайте указанията на местните власти относно безопасните места за плуване, защото медузите могат да създадат голям проблем.
Големият бариерен риф е най-мащабната мрежа от корали на планетата, състояща се от почти 3000 отделни рифа, представляващи гъмжащ от живот подводен свят. Намира се близо до бреговете на Куинсланд, Североизточна Австралия, и се простира на повече от 3000 километра разстояние. Големият бариерен риф е една от най-богатите и с най-разнообразни форми на живот екосистеми в света. Тук живеят разнообразни морски животни, в това число костенурки, морски крави и крокодили. Голяма част от рифа днес е в рамките на едноименния морски резерват. В него са обособени безброй екосистеми, даващи убежище на голям брой застрашени животински видове. Големият бариерен риф е световноизвестен с отличните възможности за занимания на открито, които предлага — особено за гмуркане и леководолазен спорт. Годишно тук идват по два милиона туристи от цял свят.
Коралите, за разлика от популярната представа за тях, не са растения, а животни, които се хранят с медузи и анемонии. Отделните корали (наричани полипи) създават колонии, създадени от външната скелетна структура, която те формират чрез секреция. Към тях се присъединяват и други и вследствие от този бавно протичащ процес рифът нараства годишно с около 1,3 см. (Предполага се, че възрастта на Големия бариерен риф е около 500 000 години!) Този риф не е единна структура, а дълга верига от малки рифове и островчета. На север са типични дългите рифове, навързани като панделки, докато на юг кораловите образувания са по-разпръснати и между тях се намират известните ниски пясъчни островчета, наричани кейове. Екосистемите на рифа поддържат живота на невероятно множество морски животни, включително на 400 различни вида корали, 1500 вида риби и 6 вида морски костенурки.
Безкрайното разнообразие от цветове и текстури на този подводен свят е направо магическо. Затова тук идват толкова много гмуркани и леководолази. Нападения от акули досега не са наблюдавани (независимо от ужасяващите истории, които се разпространяват), а най-често се появява съвсем кроткият представител на този вид — рифовата акула. От юни до октомври китовете и делфините се насочват към източните брегове на Австралия, където в близост до рифа се намират техните райони за размножаване. Морските костенурки, които с грациозни движения плуват между отделните рифове, са атракция за туристите. Те гнездят по някои от чудесните плажове с бял пясък. Тези животни заедно с морските крави са от особено значение за австралийските аборигени в района. Те, както и жителите на пролива Торес, с традиционните собственици на Големия бариерен риф, защото живеят по тези места от над 40 000 години. Днес съществуват над 70 родови обединения, обитаващи островчетата на рифа или съседната суша и той продължава да играе важна роля в техните традиционни вярвания.
Големият бариерен риф се простира от Фрейзър Айлънд край бреговете на Куинсланд, до бреговата ивица на Папуа Нова Гвинея на север. Възможностите за гмуркане и леководолазен спорт по тази дълга верига от рифове са на практика безкрайни, но най-популярна изходна база за туристите е Кайрънс (122 700 жители). Това е голям и добре уреден туристически град, с множество магазини и компании, предлагащи оборудване за подводен спорт и само на един час от големия бариерен риф. Порт Дъглас, на 70 км северно от тук, е далеч по-малко градче (с 3000 жители), но край него се намират някои отлични места за гмуркане, включително Рибън Рифс и няколко известни места край Лизард Айлънд. В района на Големия бариерен риф има повече от 600 островчета, всяко от които предлага нещо различно от другите. Така например Лейди Елиът Айлънд е истински рай за любителите на дивата природа — тук гнездят морските костенурки и могат да бъдат наблюдавани китове; има и отлични места за гмуркане. На отдалеченото малко островче Хагърстон разглеждането на деликатните подводни коралови градини съпроводено с възможности за гмуркане до потънали в далечното минало кораби.