Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (50) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Водопадът Игуасу

194_iguasu.jpg

координати 25° 41’ ю.ш./54° 26’ з.д.

местоположение границата между: Аржентина и Бразилия

река Игуасу

размери ок. 2,7 км ширина

официални езици португалски (Бразилия) и испански (Аржентина)

валути бразилски реал и аржентинско песо

Туристическа информация

Кога да отидете там: През декември и по Великден туристите са много, но от декември до март (по време на дъждовния сезон) водите на водопада са най-обилни.

 

На какво да обърнете внимание: Разходката при пълнолуние е един от най-романтичните начини да се насладите на водопада.

Полезни съвети: Облечете се така, че да не бъдете изненадани от резки промени във времето, като непременно носете водонепромокаеми дрехи (каквито можете да получите и в някои от туристическите центрове).

 

Петият по големина водопад в света и може би най-красивият е Игуасу (Фос до Игуасу на португалски и Катаратас дел Игуазу на испански), намиращ се от двете страни на границата между бразилския щат Парана и аржентинската провинция Мисионес. За разлика от други прочути водопади като Виктория например, Игуасу не се състои само от един непрекъснат воден пад, а от цели 275 гръмотевични водопада, разпрострели пенливите си завеси на разстояние от 2,7 км. От двете страни на водопада са построени специални платформи за наблюдение и свързващи ги алеи, които позволяват на туристите да разгледат това място от няколко различни точки, като от една от тях се открива панорамна гледка към 260 градуса от района на водопадите. Всички големи водопади без 3 се намират на територията на Аржентина, но пък най-красивите гледки са от бразилска територия.

195_pada.jpgВодопадът Игуасу е разбит от множество островчета и тераси на близо 300 отделни водни пада, които могат да бъдат наблюдавани от териториите на Бразилия и Аржентина.

Името на водопада на езика на местните племена гуарани или тупи означава „голяма вода“. Според древно предание могъщо божество с формата на змия се влюбило в красиво момиче на име Найпи и искало да се ожени за него. Момичето обаче избягало с любимия си Тароба с кану и разгневило бога, който ударил реката и създал гигантското ждрело и водопади.

По-нататък легендата разказва, че Найпи се превърнала в скала, блъскана за вечни времена от буйните води, докато Тароба се преобразил на палмово дърво, извило стебло от ръба на скалата. Първият европеец, посетил района на водопада, бил испанският изследовател Алвар Нунес Кабеса де Бака, който дошъл тук през 1541 г. (това събитие е представено по забележителен начин във филма „Мисията“).

196_petnist.jpgВодопадите са ядрото на два съседни национални парка — единият бразилски, а другият — на аржентинска територия. Те са създадени да съхранят субтропичната джунгла около Игуасу, както и нейната флора и фауна. Сред застрашените видове, които се срещат в района, са петнистият ягуар и пурпурногърдият папагал.

Водопадът обаче остава почти забравен до 19 в., когато е открит наново и става все по-популярна туристическа дестинация. Днес водопадът е едно от най-посещаваните места в Южна Америка.

197_mrezha.jpgЗа панорамни гледки към водопадите на Игуасу посетете бразилската страна на обекта. На аржентинска територия е създадена отлична мрежа от пътеки и тераси за наблюдение, които позволяват на туристите да се доближат максимално до някои от най-живописните водни падове.

Най-вълнуваща гледка сред водопадите на Игуасу представлява т.нар. Дяволско гърло (Гарганта до Диабло на португалски, Гарганта дел Диабло на испански), чиито води се хвърлят в каньона с такава сила, че обикновено биват закривани от 30-метров облак от водни капки, създаващ множество дъги. Подковообразният водопад е висок 82 м и широк 150 м, а удивените посетители имат усещането, че водата се сипе от всички страни. Шумът е оглушителен, защото това е най-мощният водопад в света като децибели, а всяка секунда в каньона падат с гръм до 6500 м3 вода. Най-добрите гледки към Дяволското гърло се откриват от платформата за наблюдение в края на дългата алея от дървени талпи, прехвърляща реката, която захранва водопадите на аржентинска територия. Подгответе се обаче да подгизнете от влага, докато преминавате по този импровизиран мост (въпреки че в туристическия център ще ви дадат специално непромокаемо облекло). Други забележителни водопади са Сарто Сан Мартин, Салто Босети и Бернабе Мендес. Един от най-вълнуващите начини за разглеждане на някои от изброените водопади е с лодка: и от двете страни на водопада се организират обиколки с моторници. Любителите на многото адреналин могат да се спуснат с рапел по скалните фасади между отделните водопади.