Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Старата Хавана
координати 23° 08’ с.ш./82° 23’ з.д.
местоположение Северозападна Куба
население 2 500 000 души (в цяла Хавана)
площ ок. 721 км2 (на цяла Хавана)
официален език испански
валута CUP(неконвертируемо кубинско песо) и CUC (конвертируемо кубинско песо)
Туристическа информация
Кога да отидете там: През април или в началото на септември, когато времето не е много горещо и не е прекалено пълно с туристи. Избягвайте сезона на ураганите — от средата на септември до края на октомври.
На какво да обърнете внимание: Изображения на емблематичния революционен водач Че Гевара се срещат навсякъде; особено интересно е това върху фасадата на Министерството на вътрешните работи.
Полезни съвети: Опитайте се да научите някои основни изрази на испански, защото не навсякъде говорят английски; посетете някое от изпълнените с атмосфера градски кафенета.
Ла Авана Виеха — Старата Хавана — горещото сърце на кубинската столица, е екзотична, макар и доста опърпана хубавица, която излъчва заразителен чар. Пищната испанска колониална архитектура може и да е започнала да се руши, но все още придава уникален стил на града, който кипи от живот и багри. Останалите тук-там стари кадилаци придават известен холивудски привкус и са спомен от едно отминало време, когато островът е бил място за забавления на американския хайлайф. Ритмичният фон на кубинската музика допълва кинематографичния силует на Старата Хавана, като многобройните стилове на вездесъщата музика се носи навсякъде по улици и площади.
![Плаза де ла Катедрал е доминиран от бароковата катедрала и е опасан от красиви сгради от 18 в. На гледката можете да се любувате от терасата на някое от пръснатите наоколо кафенета. 163_katelral.jpg](http://assets2.chitanka.info/content/img/c3/50146/163_katelral.jpg)
Хавана е основана от испанските конкистадори през 1515 г. — само две десетилетия след „откривателското“ пътешествие на Колумб, който обявява двете Америки за испанско владение. Градът е разположен удобно на кръстопътя на процъфтяващите търговски маршрути между Стария и Новия свят. Той е дарен от Бога с превъзходно естествено пристанище и скоро бележи голям просперитет. Но мечтата за злато, докарала тук тълпи от испански авантюристи, привлича и корсарите и пиратите, и градът става обект на постоянни нападения. В отговор на тях испанците снабдяват Хавана със защитни стени, бастиони и наблюдателни кули, много от които, в това число емблематичните крепости Ел Моро и Ла Кабаня, които охранявали пристанището, са се запазили до днес.
Испанците владели Куба почти четири века и построили пищните барокови дворци и църкви, тесните павирани улички и красивите площади на Старата Хавана. Испанските архитекти са работили тук със спомени за родината, създавайки градски пейзаж, напомнящ за Кадис, Сеговия и Тенерифе. Плаза де ла Катедрал е най-големият площад на града и носи името на пищната барокова църква от 18 в., оградена от две камбанарии. Някога тук се пазели тленните останки на Христофор Колумб, но през 1898 г., когато Испания окончателно отстъпила Куба на САЩ, те били пренесени в Севилската катедрала.
Красивият с аркадите си Плаза де Армас, разположен недалеч от брега, е най-старият градски площад. Макар да е претърпял няколко трансформации през последните 500 години, той се е запазил като любимо място за срещи. Над него се издига Кастиля де ла Реал Фуерса (Замък на кралските сили) — страховита постройка от 16 в., изградена от сив камък и заобиколена от ров. Бронзова женска фигура, наречена Ла Хирадиля, стои някак неестествено на върха на наблюдателната кула и се е превърнала в символ на града.
![В Куба има хиляди стари американски коли. В много от тях вероятно са монтирани двигатели на руски лади, но въпреки това продължават да излъчват специфичен чар. 164_koli.jpg](http://assets2.chitanka.info/content/img/c3/50146/164_koli.jpg)
Бившият президентски дворец, построен в неокласически стил в началото на 20 в., е декориран от нюйоркския „Тифани“ и служи като резиденция на повече от 20 държавни глави преди избухването на революцията. Днес тук в няколко галерии е разказана историята на това събитие, а първостепенният паметник — малката яхта „Гранма“, се намира отвън в специален стъклен павилион. С тази лодка Фидел Кастро, брат му Раул и още 80 революционери пристигат от Мексико в Куба и започват въоръжена борба срещу корумпирания президент Батиста.
![Голямата завършваща с купол сграда на Капитално, завършена през 1929 г., е една от емблемите на Хавана. Тук преди е работело кубинското правителство. Разположеният в съседство Гран Театро (1915 г.) представлява богато украсена сграда, която приютява националния балет, опера и други сценични изкуства. 165_kapitalno.jpg](http://assets2.chitanka.info/content/img/c3/50146/165_kapitalno.jpg)