Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Алхамбра
координати 37° 10’ с.ш./3° 35’ з.д.
местоположение Гранада, Испания
изграждане от 1238 г.
материал дърво, камък, мазилка и плочки площ
площок. 142 000 м2
размери 740 х 205 х 25 м
Туристическа информация
Кога да отидете там: По време на активния туристически сезон (от юни до началото на септември) е добре да си запазите входни билети много преди деня на посещението.
На какво да обърнете внимание: От март до октомври се организират ефектни нощни посещения на Паласиос Назариес — четвъртък, петък и събота от 22 до 23:30 часа.
Полезни съвети: Непременно намерете време да се поразходите в изпълнените с чуден аромат градини на летния дворец Генералифе.
Прекрасната Алхамбра — великолепният дворец крепост, издигащ се над Гранада, е въплътил духа на старата Ал-Андалус като никъде другаде в Испания. Разходката из лабиринта от покритите с фина мазилка зали или в ароматните й градини ни връща назад към последните години на 14 в., когато Гранада е последното мюсюлманско владение в Испания, управлявано от династията Насрид.
По времето на последните владетели от тази фамилия — Юсуф I (1333–1353) и синът му Мохамед V (1353–1391) Алхамбра е трансформирана от крепост в разкошен дворцов град.
Името й произхожда от арабското Ал Калат ал-Хамра, което означава „Червената крепост“ и се дължи на червената глина, използвана при първоначалното строителство на крепостта. Името било запазено дори след като новият дворец бил боядисан в блестящо бяло. Новата Алхамбра е строена така, че да изобразява „рая на земята“. В нея били издигнати няколко изящни двореца, градини с ромонещи фонтани, бани и един канал („Султанският канал“), предназначен постоянно да снабдява града с вода. При проектирането на новия дворцов град било отчетено дори колоритното присъствие на заснежените върхове на планината Сиера Невада на заден план. По-голямата част от старата крепост била разрушена, за да се отвори място за новата Алхамбра, но една яка наблюдателна кула (Tope де ла Вела) все още се издига в северозападния край на комплекса и от нея се открива страхотна гледка към града в подножието на хълма.
Дворецът на Насридите (всъщност поредица от дворци) е сърцето на Алхамбра, украсено с много вкус от най-добрите майстори на епохата. Макар по-късно християнските владетели на града (Гранада пада в ръцете на „Католическите крале“ Фернандо и Изабела през 1492 г.) да трансформират доста нескопосано и дори частично да разрушат части от двореца, и до днес той си остава най-непокътнатият средновековен мюсюлмански палат в света. Обикновените материали, с които са постигнати такива архитектурни красоти — дърво, хоросанова мазилка и плочки — символизират ефимерността на човешкия живот на земята. Голямото майсторство, с което те са претворени обаче, отдава почит на вечната слава на Бога. Водата тук е навсякъде — в бистрите басейни, създадени да отразяват красивите арабески по измазаните арки, и в ромона на охлаждащите шадравани.
Една от най-очарователните зали и вътрешни градини на Алхамбра е т.нар. Патио де лос Араянес (Двора на миртите), намиращ се недалеч от входа на двореца. В центъра му се намира правоъгълен басейн, покрит с плочки и опасан с миртови храсти, а в него се оглеждат плетениците на покритите с мазилка аркади. Най-величествената вътрешна градина в целия комплекс е Патио де лос Леонес (Дворът на лъвовете), намиращ се в централната част на двореца и проектиран да изобразява Райската градина.
Правоъгълният двор е разделен на четири части, наречени на четирите райски къта според традицията на исляма. Всеки от тях е напояван от една символична „река“. Залите около вътрешния двор са сред най-богатите и пищно украсени, включително с екстравагантни тавани, покрити с мукарни („сталактити“). Най-интересните подобни образци могат да се видят в Сала де лае Ерманас (Стаята на двете сестри) и в Сала де лос Абесерахес (Стаята на семейство Абесерахес, което вероятно било избито тук през 1492 г.). Сала де лос Рейес (Стаята на кралете) представлява банкетна зала, намираща се встрани от Патио де лос Леонес. Тя се слави с уникалния си таван, покрит с фрески върху кожени пана, изобразяващи някои от владетелите на Гренада от 14 в.