Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Париж
координати 48° 51’ с.ш./2° 21’ и.д.
местоположение Северна Франция
население 2 203 000 души
площ ок. 87 км2
официален език френски
валута евро
Туристическа информация
Кога да отидете там: Париж е най-красив през пролетта, когато целият е в цвят. През август парижани напускат града и много от магазините и ресторантите затварят.
На какво да обърнете внимание: Посетете плажа. В края на юли и през август Париж си има своя плаж, зареден с пясък и плувни басейни с препичащи се на слънце край тях летовници и със съответните барове.
Полезни съвети: Опитайте се да понаучите малко френски. Пазете се от джебчии в метрото. Посещавайте главните туристически обекти сутрин рано, преди да са дошли групите.
Никъде другаде човек не се чувства така романтично както в Париж. Ла Вил Люмиер (Градът на Светлината) е възпят от поети, художници, романисти и филмови продуценти. Бавно течащата Сена с павираните си кейове и с букинистите (продавачи на антикварна литература) е отлично място за романтични разходки. Кафенетата и бистрата с изнесени навън масички са любимо место за вечеря за двама. Позлатените дворци и широките булеварди, над които се извисява вездесъщият силует на Айфеловата кула, създават красив и фотогеничен декор.
Преди 2000 години Париж представлявал малко римско селище, разположено на Ил дьо ла Сите — един от двата естествени острова в Сена. В 12 в. градът вече си е извоювал позиции като най-многолюдния в Европа и като важен център на знанието. По онова време започва строителството на грандиозната катедрала „Нотр Дам“. Невероятната й фасада с розетъчен прозорец, осеяна със статуи на светци, величествено се отразява във водите на реката. Катедралата е повредена сериозно по време на Френската революция и е цялата в развалини, когато през 1831 г. Виктор Юго я прави отново известна с романа си „Парижката Света Богородица“. Следва ускорена реставрация през втората половина на 19 в. и днес туристите имат възможност да се качат на нейните кули и да се разходят между фантастичните готически фигури, стърчащи заплашително от горните галерии на сградата.
Почти по същото време, когато „Нотр Дам“ започва да се строи на Ил дьо ла Сите, на десния бряг на Сена е издигната здрава крепост. По-късно тя прераства в пищен дворцов комплекс, преустройван от няколко френски монарси. Дворецът е любимата резиденция на Франсоа I (1494–1547), приятел на Леонардо на Винчи и покровител на изкуствата. Тук той събира обемиста колекция от произведения на изкуството, която по-късно става ядрото на музея Лувър — един от най-големите музеи на света, съхранил впечатляващо количество шедьоври, доминирани от неподражаемата „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи (рисувана ок. 1503–1506 г.).
През 19 в. Париж е основно преустроен от барон Аусман. Чарът на Средновековието е заменен от широки булеварди с престижни жилищни сгради покрай тях, откриващи гледка към градските паркове и просторните площади. Все пак някои частици от някогашното хаотично планиране са се запазили — преди всичко в прочутия Ансиен Клоатр — триъгълно пространство с малки улички, разположени в сянката на „Нотр Дам“ — както и оттатък реката, в Маре, днес една от най-шикозните части в центъра на Париж. Много от аристократичните домове (наричани отел) в този район днес са превърнати в музеи, като този на прочутия Пабло Пикасо.
Плас дьо ла Бастий се намира малко по̀ на изток; тук Старият режим е бил свален през 1789 г., когато тълпата щурмувала омразната Бастилия. Този символ на кралския деспотизъм бързо бил разрушен и това дало сигнал за началото на Френската революция. Днес площадът е доминиран от покритата със стъкло сграда на Опера Бастий, открита по случай 200-годишнината от превземането на крепостта затвор.
Историческият център на бохемския нощен живот на Париж е кварталът Монмартр, намиращ се на стръмен хълм в северната част на града. В началото на 20 в. тук е артистичният център на света — магнит за художници, писатели и интелектуалци, които се събирали в кръчми и музикални зали. Обновеният днес Монмартр е загубил едновремешния си чар, но с неговите павирани улички, покрити с цветя балкони и прекрасни гледки продължава да е любимо място за разходка.