Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (31) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Тасманийската пустош

113_tasmania.jpg

координати 41° 41’ ю.ш./145° 57’ и.д.

местоположение Югозападна, Западна и Централна Тасмания

създаване природният резерват е създаден през 1982 г.

национални паркове Крейдъл Маунтин-Лейк Сейнт Клер, Франклин-Гордън Уайлд Ривърс, Харц Маунтинс, Мол Крийк Карст, Саутуест, Уолс ъв Джерузалем

площ ок. 13 800 км2

Туристическа информация

Кога да отидете там: Най-често туристите идват тук по време на тасманийското лято (от декември до февруари). Красиво оцветени есенни листа в гората ще видите през април.

На какво да обърнете внимание: На тасманийските дяволи — застрашен вид черни двуутробни, от които в Крейдъл Маунтин има значителна популация.

Полезни съвети: Подгответе се за всевъзможни изненади на времето; не хранете животните, защото е абсолютно забранено — уличените в това се наказват с глоба.

114_kreidul.jpgКрейдъл Маунтин и езерото Дав се намират в сърцето на един от най-известните национални паркове на Тасмания.

 

На остров Тасмания се намира една от най-големите необитавани от човека територии на Земята, изпълнена с впечатляващи върхове, древни гори и многобройни реки, езера и водопади. Културното и екологично значение на тази девствена природа бе оценена по достойнство от ЮНЕСКО и тя бе включена в защитената територия Тасманийска пустош. Тя има площ от около 13 800 км2 и включва шест свързани помежду си национални парка. Най-известният от тях е Крейдъл Маунтин-Лейк Сейнт Клер, намиращ се почти в средата на острова. Негова гордост са скалистите върхове и алпийски поляни, които предлагат фантастични възможности за организиран пешеходен туризъм.

Районът на Крейдъл Маунтин е първата защитена територия на Тасмания и това се дължи до голяма степен на усилията на австралийския ботаник Густав Уайндорфър и съпругата му Кейт. През 1912 г. те построяват хижа от местен вид борово дърво и започват масирана кампания за превръщане на тези земи в национален парк. Тази хижа, наречена Валдхайм (Горски дом) приютява туристи чак до 70-те години, когато става жертва на пожар и е построена наново, за да остане и до днес една от местните забележителности. През 1922 г. част от околните земи са превърнати в резерват, но статут на национален парк цялата територия придобива едва през 1971 г.

Към Крейдъл Маунтин и езерото Дав са очертани многобройни чудесни пешеходни маршрути като например приятната разходка по бреговете на езерото, преминаваща през омайната Балрум Форест — дъждовна гора от умерения климат със сребристи, покрити с мъх дървета. Най-натоварващ е преходът Оувърленд Трек — шестдневен маршрут през красиви планински местности в сърцето на защитената територия Тасманийска пустош.

115_aborigeni.jpgЮгозападният национален парк включва някои участъци с девствена дъждовна гора от умерения климат. Макар аборигените да са ловували тук в продължение на около 25 000 години, от техните постоянни местообитания не са останали почти никакви следи.

65-километров преход свързва Крейдъл Маунтин с езерото Сейнт Клер — най-дълбокото австралийско езеро. Пътьом могат да бъдат предприети лъчове към множество интересни върхове, ждрела и водопади. Има възможност и за една по-ненатоварваща разходка по бреговете на езерото Уил, както и за пикник с изглед към каскадния водопад Инес Фолс. За любителите на стръмните изкачвания е пътеката към Маунт Оса — най-високият връх на Тасмания (1617 м), откъдето се откриват поразителни гледки. Други интересни обекти по маршрута са връх Акрополис със заравненото си теме, с което напомня за прочутия хълм в Атина; връх Лабиринт също предлага на туристите красиви гледки във всички посоки. Целият маршрут е много добре поддържан, а броят на туристите се контролира, за да не се допусне замърсяване на девствената природа. Пътят е известен с непрестанно променящи се пейзажи — скалисти върхове, брулени от вятъра плата, дъждовни гори от умерения климат и изпъстрени с цветя поляни.

116_dav.jpgКрейдъл Маунтин с нейната максимална височина от 1545 м не е най-високата точка в Тасмания, но е безспорно най-красивата. Каменистите склонове на планината се оглеждат в спокойните води на езерото Дав, а наоколо минават множество маркирани туристически пътеки. От върха във всички посоки се открива необятна панорама.

Регионът на Крейдъл Маунтин е известен и с уникалната си растителност и най-вече с необикновеното растение пандани, приличащо на палмово дърво, как го и с фагуса — вид бреза, която е единственото листопадно дърво в Австралия, ендемично за Тасмания. Листата му са особено пленителни през есента (април и май), когато са обагрени с различни нюанси — от златисто до тъмночервено. От животинския свят на парка интерес представляват едни от най-едрите двуутробни като застрашения тасманийски дявол и два вида диви котки, птицечовки и ехидни, приличащи на таралежи. Птичето семейство в резервата също е разнообразно и включва някои ендемични видове като тасманийското колибри, птицата медояд с яката си човка, черният австралийски гарван и тъмно оперената червеношийка.