Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (14) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Метеора

47_meteora.jpg

координати 39° 42’ с.ш./21° 37’ и.д.

местоположение край Каламбака, Тесалия, Централна Гърция

изграждане 11–15 в.

материал камък

официален език гръцки

валута евро

Туристическа информация

Кога да отидете там: Пролетта (от април до юни) е идеалното време за посещение на Метеора; от септември до ноември времето е меко, а през юли и август — много горещо.

На какво да обърнете внимание: Тук е рай за алпинистите, пешеходните туристи и любителите на птици. Районът предлага многобройни възможности за развлечения на открито, но преди всичко е „Мека“ за катерачите.

Полезни съвети: Облечете се като за по-хладно време по върховете на скалите; влизането в манастирите става с прилично облекло, което се спазва стриктно.

 

Името Метеора на гръцки означава „висящи във въздуха“ и се отнася до група православни манастири, които са кацнали по недостъпни скални пирамиди и сякаш наистина висят във въздуха. Пясъчниковите скали, формирани от природните стихии, приличат на гора от каменни кули, издигаща се красиво в северозападния ъгъл на Тесалийското поле в Централна Гърция. Живописният ландшафт привлича монаси отшелници още от 11 в.

48_manastiri.jpgВ продължение на повече от 1000 години фантастичните скални манастири на Метеора дават убежище на монаси отшелници. Някога тук процъфтявали двадесетина манастира, от които са се запазили само 6. Районът предлага неописуемо спокойствие и природни красоти, които продължават и днес да приканват към самовглъбяване.

Тези първи отшелници обитават естествените пещери в стотиците каменни пирамиди. През 1336 г. е осветен първият манастирски комплекс, кацнал на една от най-непристъпните скали. Той става известен като Големия Метеор или „Преображение Господне“. Това е най-старият, най-високо разположеният и най-импозантният от оцелелите до днес манастири (превърнат е в музей). Стотина години по-късно в района на Метеора вече съществуват около 20 манастира, но тяхното процъфтяване скоро е последвано от упадък.

До днес са останали само шест манастира с малобройни монашески братства. През последните години те се възраждат и функционират като музеи за многобройните туристи, пристигащи тук всеки ден, за да изкачват стръмните пътеки, издълбани в скалите през 20-те години на 20 в.