Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Мечтани туристически дестинации
Незабравими места от цял свят - Оригинално заглавие
- Dream Destinations, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Илия Илиев, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2023)
Издание:
Автор: Мери-Ан Галахър
Заглавие: Мечтаните туристически дестинации
Преводач: Илия Илиев
Година на превод: 2010 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Сиела софт енд паблишинг АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2010
Тип: научнопопулярен текст
Националност: английска
Редактор: Нина Симеонова
ISBN: 978-954-28-0770-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391
История
- — Добавяне
Барселона
координати 41°23’ с.ш./2°11’ и.д.
местоположение Каталония, Испания
население 1 615 900 души и 3 186 400 в рамките на Голяма Барселона
площ ок. 101 км2
официални езици каталонски и испански
валута евро
Туристическа информация
Кога да отидете там: Барселона е популярна целогодишна дестинация заради мекия средиземноморски климат. Много приятно е през май и юни, когато парковете са потънали в цветя.
На какво да обърнете внимание: Барселона е известна със своите майстори на шоколад и това е така още от пристигането на първите какаови зърна от Новия свят.
Полезни съвети: Не забравяйте, че се намирате в Каталония, която държи на своите специфични език и култура, различни от испанските.
Най-очарователният град на Испания се намира на брега на Средиземно море. От едната страна е опасан с плажове, а от другата — с хълмиста равнина. В сърцето му се издига най-големият готически квартал — лабиринт от тесни улички и малки площадчета. Отвъд неговите черти се намира Ейшампле — разширението от 19 в. на средновековния град. Тук могат да се видят някои от най-хубавите паметници в света, дело на модернизма. Най-екстравагантните модернистични сгради са рожба на въображението на един човек — на Антони Гауди, чиито кули на мечтите, издигнати за грандиозния храм Саграда Фамилия, и до днес си остават емблемата на града.
Барселона е столица на Каталония — някогашно силно и независимо кралство. В региона все още са се запазили местният диалект, обичаи, кухня и уникално наследство, което има твърде малко допирни точки с типично испанската култура. Тук много по-често ще чуете каталонска реч, отколкото испанска, а всички пътни знаци и табели са написани на каталонски. Мадрид може да е столица на Испания, но Барселона се ласкае от мисълта, че е авангардът на страната, когато става въпрос за стил, дизайн и култура. Градът беше преобразен за летните Олимпийски игри през 1992 г., но неговият стремеж към модерното си остава неизменен. Добри примери за това са вълнообразната архитектура на Хотел Вела (2009 г.) от Рикардо Бофил, доминираща над района на пристанището и коничната пъстроцветна кула Тора Агбар (2004 г.) на Жан Нувел. Барселона си остава вярна на показната и дръзко динамична архитектура.
Великолепният Готически квартал (Бари Готик) пази следите от златния век на Барселона — времето от 13 до 15 в. Базиликата „Санта Мария дел Мар“ е изящна църковна постройка от 14 в., която илюстрира богатството на средновековните търговци, на чиято успешна отвъдморска търговия се дължи и благополучието на града. Техните красиви каменни домове, включващи кокетни каменни дворчета и парадни стълбища, все още могат да се видят недалеч от Карер де Монткада. (В пет от тези къщи се помещава прочутият Музей на Пикасо.) Над целия квартал се извисяват кулите на катедралата „Ла Сеу“, строена през 13–15 в. върху руините на вестготска базилика.
След като Каталония става част от нововъзникналата през 1469 г. след брака на Фернандо и Изабела испанска държава, благоденствието там намалява, тъй като центърът на властта се премества към Кастилия. И едва през 19 в. стопанството й отново процъфтява, а Барселона започва да се разраства. Новото разширение на града, наречено Ейшампле, е планирано с широки и просторни булеварди и елегантни постройки. Богатите наемат най-добрите архитекти да построят домовете им и така Ейшампле се превръща във витрина на модернистичната архитектура. Каталонският модернизъм има прилики с френския ар нуво и с други архитектурни стилове от края на 19 в. Той се характеризира със заоблените си линии, органични форми и изобилие от детайли. Най-известните представители на този стил са Пуч и Кадафалк, Доменек и Монтанер, и разбира се, Антони Гауди. Сюрреалистичното въображение на последния е оставило своя отпечатък из целия град чрез необикновени постройки като жилищната сграда Ла Педрера, наподобяваща еклер или прочутият парк Гюел с екстравагантни павилиони и синусоидални мозаечни пейки.