Мери-Ан Галахър
Мечтани туристически дестинации (24) (Незабравими места от цял свят)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dream Destinations, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2023)

Издание:

Автор: Мери-Ан Галахър

Заглавие: Мечтаните туристически дестинации

Преводач: Илия Илиев

Година на превод: 2010 (не е указана)

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: Сиела софт енд паблишинг АД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: научнопопулярен текст

Националност: английска

Редактор: Нина Симеонова

ISBN: 978-954-28-0770-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/18391

История

  1. — Добавяне

Анкор Ват

83_ankor.jpg

координати 13° 26’ с.ш./103° 50’ и.д.

местоположение Сием Реап, Камбоджа

изграждане 12 в.

материал пясъчник и латерит

площ археологическият резерват Анкор обхваща ок. 400 км2

размери външната стена на храмовия комплекс е с дължина 3600 м

Туристическа информация

Кога да отидете там: Между декември и март, когато времето не е много горещо; за да избегнете тълпите туристи, елате тук през ноември.

На какво да обърнете внимание: В края на дъждовния сезон, през ноември и декември, езерата са пълни с красиви лотосови цветове.

Полезни съвети: Насладете се на комплекса при изгрев или при залез-слънце; екипирайте се с удобни обувки, защото обектът е много обширен.

 

Огромният храм Анкор Ват е най-голямото религиозно съоръжение в света. Намира се сред гъстите гори на Централна Камбоджа. Любимият символ на страната е изобразен и върху националния флаг, за да напомня за отминалото време на славната кхмерска цивилизация.

Анкор Ват е най-големият и най-красив храм сред около хилядата оцелели светилища в района на Анкор, столица на древната Кхмерска империя от 9 до 15 в. Последните изследвания установиха, че Анкор е бил най-големият град от Прединдустриалната епоха в света, където са живели около 1 млн. души. Перлата в короната на този необикновен град бил храмът Анкор Ват с удивителните си размери: централната кула се издига на 200 м — над два пъти повече от лондонския Биг Бен — а комплексът на храма покрива площ, в която Ватиканът би се нанесъл над 12 пъти.

Анкор Ват е построен в началото на 12 в. от Суряварман II (1113-ок. 1150) като държавен храм и вероятно като мавзолей на владетеля. Няколко десетилетия след неговата смърт Анкор е разграбен от шамите (живели на територията на днешен Виетнам). Храмът е възстановен от император Суряварман (1295–1308), по време, на когото държавната религия е променена от хиндуизъм на будизъм, поради което и Анкор Ват се превръща в будистко светилище.

84_meru.jpgОгромният храмов комплекс Анкор Ват е превъплъщение на планината Меру — мястото, където живеели хиндуистките богове. Достъпът до храма бил ограничен — обикновените хора били допускани само до долното ниво, а по-нагоре влизали само кралят и свещенослужителите.

Храмът е посветен на Вишну, а планът му е символично изображение на свещената планина Меру — домът на хиндуистките богове и център на вселената. Петте кули на най-високото ниво на храма представляват върховете на Меру, а широкият 190 м ров, пълен с вода, символизира първичния световен океан. Главният вход на храмовия комплекс е снабден с издигната алея, изобразяваща дъгата — връзка между света на хората и този на боговете. Друга такава алея води към монументалната входна порта (гопура), през която се влиза в самия храм. Над нея се издигат три шишарковидни купола. До гопурата е разположена колосална статуя на осемръкия Вишну, трансформирана по-късно в скулптура на Буда само чрез замяна на главата.

85_surjavarman.jpg Една от причините за славата на Анкор Ват е неговата украса и преди всичко огромният барелеф, интегриран в архитектурата. На него са изобразени вълнуващи сцени като процесиите на Суряварман II, които украсяват южната галерия.

Красива галерия с колонада отделя третото ниво на храма, изпълнено с превъзходни барелефи, с които Анкор Ват е известен в цял свят. По тях все още има следи от алените и златни бои, които някога са предизвиквали възхищението на посетителите. Изобразени са сцени от битки и други важни събития в кхмерската история, както и сюжети от всекидневието и дори епизоди от „Рамаяна“ и „Махабхарата“. 49-метровият барелеф, заемащ голяма част от източната галерия, е най-прочутото произведение на древното кхмерско изкуство, запазено до днес. Той представлява изящно превъплъщение на хиндуисткия мит за сътворението — Избиването на Морето от мляко — и представя деви (богове) и асури (демони), които бият първичния океан, за да се отдели амрита (еликсирът на безсмъртието).

86_prom.jpgАнкор Ват е най-известният античен храм в някогашната кхмерска столица, но е само един от над хилядата, които са оцелели до днес. Сред тях може би най-красивият е Та Пром, построен от крал Джаяварман VII да служи за манастир и университетски център.