Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1980 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Драгомир Асенов
Заглавие: Големият каменен дом
Издание: трето (грешно указано второ)
Издател: Държавно издателство „Отечество“
Град на издателя: София
Година на издаване: 1980
Тип: роман
Националност: българска
Печатница: ДП „Д. Найденов“ — В. Търново
Излязла от печат: септември 1980 г.
Редактор: Цветан Пешев
Художествен редактор: Йова Чолакова
Технически редактор: Петър Стефанов
Художник: Христо Жабленов
Коректор: Виолета Славчева
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14951
История
- — Добавяне
13
Вкъщи е тихо. Двете братчета на Виктор са се запилели някъде. Бабата се е свила на ъгъла върху миндера, завила се е цяла като пашкул в стария си вълнен шал и се поклаща ритмично, втренчила безсмислен поглед в една точка на тавана. Ако неосведомен човек види нейният остър, хищен нос — същински клюн на дребна граблива птица, — жълтата и, почти пергаментна кожа, посипана с черни петна от лишеи, ако се взре в окапалите вежди и оредялата коса, под която прозира нездравият цвят на черепа, сигурно не би предположил, че тая развалина някога е била млада жена — хубава, величествена наследница на богат род, че умът и твърдата й воля дълго време са поддържали репутацията й на семеен стожер.
Майка му глади на масата до прозореца — прегърбена, с отпуснати уморени движения. Като го зърва, тя трепва и се наежва. „Пак ли избяга?“ — пита едва ли не всяка фибра на фигурата й и той побързва да я успокои:
— Дадоха ни отпуска — до довечера…
Майката се усмихва сдържано.
— Гладен ли си? Имам малко фасул от обед…
— Не съм гладен!
— Още ли ми се сърдиш?
Виктор мръдва рамене.
— Въобще не съм се сърдил…
— Ама ти е криво… — Тя обърсва с ръкав потта от челото си. — Какво да се прави — не си малък, макар че би могъл още да играеш на…
— Ясно! Разбрах! — прекъсва я Виктор, комуто тия проповеди са дошли до гуша.
Майката го поглежда изпитателно, въздъхва.
— Все пак, сърдиш се…
— Не се сърдя! И не се бой, няма повече да бягам… Само че…
— Само че?…
— Има вероятност да разтурят сиропиталището…
— Ох, боже! Ще почернят сума народ… Месец вече как чувам подобни приказки…
— Казах ти: не се бой! И да го разтурят, няма да се върна при вас!
Майката оставя ютията и се извръща към него — рязко, развълнувано, потъмняла от мъка.
— Защо? — прошепва тихо, със засъхнали устни тя.
Виктор маха с ръка:
— Стига ти, дето изхранваш три гърла…
— Наумил ли си нещо?
— Все ще си изкарам хляба по някакъв начин…
— Никъде няма да ходиш! — миролюбиво, но категорично отсъжда майката. — Ще се върнеш при нас!…
— Ще видим…
— Знам: ти мислиш, че не те обичам вече…
— Да не говорим за това!
— Добре… Но аз имам нужда от тебе… Ще се върнеш при нас, нали?
Виктор мълчи. Тя посяга към ютията, напипва механически дръжката и продължава да глади. Паузата е дълга, тягостна.
— Къде ще ходи? — изграква от мястото си бабата, по брадичката и потича лигава струйка. — Нека ходи! Стига са лапали наготово!… Некадърници!… Всички са се метнали на дядо си!… Изяде ми две зестри… И къща с десет стаи… Гос-по-дар!…
— Престани! — крясва й безцеремонно майката. — И ти не беше цвете за мирисане!…
Виктор се изправя — отегчен и погнусен.
— Отивам си…
— Нали си до вечерта!
— Ще се поразходя малко…
— Почакай! — Тя се втурва към гардероба, тършува трескаво вътре и бързо пъхва в шепата му няколко монети.
— Не ща… не ща… — дърпа се той, но майка му го блъсва ласкаво по гърба.
— Голяма работа… за кино… Хората се изпребиха да хвалят някакъв английски филм… София е подлудяла по него…
Виктор излиза, обзет от смесено чувство на отчуждение и на умиление. Все пак цената на един билет за кино е равна на цената на един хляб!
На ъгъла на „Пиротска“ и „Опълченска“ спира и захваща да разглежда афишите. Не, напоследък няма интересни новости! Сензацията, за която подметна майка му, или не съществува, или е „Четирите пера“, прожектиран преди година. Откак избухна войната, вносът на американски ковбойски филми е забранен, а френските криминални истории не са в състояние да те държат в напрежение, след като ги знаеш почти наизуст. Що се отнася до германците, блудкавите им тео-лингени и ханс-мозери допадат само на еснафите!
Виктор поема напосоки, безцелно. И изведнъж открива, че се е озовал на улица „Шар планина“, недалеч от булевард „Княгиня Клементина“. Срещу него се изправя стар, двуетажен дом с кръгло, издадено напред като наблюдателница балконче. Какво съвпадение! В таванската стаичка на този дом живее бащата на Лора — беден вдовец, инвалид от войната, който свързва двата края с амбулантна търговия на безопасни игли, бои за обувки и копчета.
„Сигурно и тя е горе… — мисли Виктор. — Нали всички ни пуснаха…“ — И пред очите му наново се понася феята, пеперудата, розовото пламъче от балета, сърцето му необяснимо зачестява: туп, туп, туп… Странно наистина! Четири години са живели под общ покрив, делили са радости и несгоди, срещали са се по сто пъти на ден, а все пак като че ли едва днес я видя, едва днес го озари яркото слънце на нейната хубост.
Виктор тъпче на място — смутен от размишленията си, разстроен. Пък и как ли да не се разстройва, като е потънал до гуша в мръсотия, отвратен от себе си, обезверен. О, каква благодат е, че на света съществуват момичета като Лора. Какво щастие, че са толкова чисти, естествени, благородни! Къде беше писано, че мъжете — а той вече безспорно е мъж! — не са достойни да целуват и праха под краката на такива създания?
Виктор решава да изчака Лора, за да се върнат заедно. Разбира се, ще и каже, че е минал случайно оттук и че случайно я забелязал сред тълпата минувачи. А после? После, ако му се удаде сгода, ще я похвали за балета, тя заслужава това!
Бавно, мъчително изтичат часовете. В осем без четвърт си тръгва — отчаян, обезкуражен. И едва в приюта узнава, че Лора въобще не е излизала: злоупотребявайки с нейната покорност и добрина, домакинята (проклетият „Генерал Франко“!) я е задължила да й помага в прекрояването на някакви вехти рокли! Така е, като не му върви на човек!